Czy atmosfera w pracy wpływa na efektywność pracowników?
Trudno skupić się na powierzonych nam zadaniach i dawać z siebie 100%, kiedy samo przyjście do siedziby firmy powoduje ucisk w żołądku i szybsze bicie serca. Jeżeli pracownicy przychodzą do pracy i ich jedynym marzeniem jest przeżycie w miarę bezstresowo 8 godzin, efektywność zdecydowanie spada. Dlatego też, choć często bywa ona spychana na dalszy plan, powinno się szczególnie dbać o odpowiednią atmosferę. Dzięki temu możemy zyskać nie tylko spokój, lecz także o wiele lepsze wyniki. Dlaczego dobra atmosfera w pracy jest tak ważna?
Dobra atmosfera w pracy, czyli jaka?
Zanim odpowiemy sobie na powyżej postawione pytanie, warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest dobra atmosfera w pracy. Przede wszystkim chodzi o pozytywne relacje między pracownikami oraz między pracownikami a kierownictwem. Składają się na nie takie elementy jak współpraca, wzajemna pomoc, brak niezdrowej rywalizacji, brak rozsiewania plotek, lojalność czy poczucie równego traktowania. Dzięki temu pracownicy czują, że są częścią wspólnoty, są bardziej odprężeni, chętnie pojawiają się w biurze i naprawdę lubią to, co robią.
Dobra atmosfera w pracy a efektywność
Atmosfera w pracy ma duży wpływ na efektywność pracowników. O wiele łatwiej zaangażować się w swoje obowiązki, kiedy podchodzimy do wszystkiego pozytywnie. Takie podejście jest jednak utrudnione, kiedy w miejscu pracy są jakieś zgrzyty, niewyjaśnione sprawy, zawiść. Wszystko powoduje stres, który może niektórych ludzi nawet paraliżować. Trudno więc mówić w takiej sytuacji o stuprocentowym skupieniu i zaangażowaniu.
Spędzamy w pracy ogromną część swojego życia – nieważne, czy jesteśmy pracownikiem, czy kierujemy biznesem. Dlatego też ważne jest, aby ten element codzienności również kojarzył nam się z czymś dobrym, przyjemnym, czymś, co daje satysfakcję i radość. Bez dobrej atmosfery wśród ludzi nic z tego nie będzie.
Jeżeli w miejscu pracy jest po prostu miło, od razu widać to w wynikach firmy. Czas, przez który zatrudnione osoby wykonują swoje zadania, jest znacznie lepiej wykorzystywany. Wypalenie zawodowe odchodzi w zapomnienie. Poza tym informacje o dobrej atmosferze wpłyną również na wizerunek firmy na rynku pracy.
Poczucie wspólnoty, pomoc i solidarność pomagają również nowo przyjętym osobom. W firmie, w której praktykuje się pozytywne podejście do pracy i ludzi o wiele szybciej i łatwiej odnajdą się nowo zatrudnieni pracownicy. Nie będą czuli się wyobcowani, nie będą bali się prosić o pomoc.
Jak zadbać o atmosferę w pracy?
Jak zadbać o to, by atmosfera w pracy była dobra? Tutaj główną rolę grają przełożeni, z których pracownicy biorą przykład. Jeżeli inicjatywa pozytywnych relacji pojawi się z ich strony, cały proces z pewnością przebiegnie znacznie szybciej.
Poza tym ważne jest to, aby każdy pracownik czuł się dobrze w firmie, był sprawiedliwie oceniany, nie pracował w atmosferze wyścigu po trofeum.
Podejście osób zatrudnionych w firmie jest istotne, ponieważ na nic zdadzą się podpowiedzi ze strony kierownictwa, kiedy pracownicy będą działać przeciwko sobie. Warto więc unikać plotkowania, uśmiechać się i podchodzić optymistycznie do każdego, nawet jeżeli tak naprawdę nie za wszystkimi przepadamy. Dzięki temu atmosfera w pracy na pewno stanie się lepsza.
Dobra atmosfera w pracy to dla niektórych priorytet. Nic w tym dziwnego. Tak wiele czasu spędzamy w tym miejscu, że odpowiednie podejście może polepszyć każde działanie. Zrelaksowany pracownik to efektywniejszy pracownik, warto o tym pamiętać!