Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Najbardziej stresujące zawody w Polsce i na świecie

Niektóre zawody wymagają ogromnego poświęcenia, dużej odpowiedzialności i jednocześnie wyzwalają ogromne dawki stresu. Kto jest na niego najbardziej narażony? Jaka praca może doprowadzić do depresji? Poznaj najbardziej stresujące zawody w Polsce i na świecie!

Najbardziej stresujące zawody - świat

Większość osób uważa, że najbardziej stresującym zawodem jest strażak. Nic  w tym dziwnego. Strażacy walczą o ludzkie życie, pracują w miejscach wielu naprawdę niebezpiecznych katastrof i ratując innych, narażają swoje życia i zdrowie. Ten zawód to nie tylko ściąganie kotów z drzewa, lecz także pomoc w wypadkach, katastrofach czy klęskach żywiołowych.

Według większości na kolejny miejscu jest żołnierz, walczy on bowiem o bezpieczeństwo swojego kraju i jego obywateli. Stres może być również wywołany silną dyscypliną, jaka jest narzucona w tym zawodowym kręgu.

Generał jest kolejnym militarnym zawodem, jeżeli chodzi o najbardziej stresujące zawody świata. W większości krajów sprawuje on władzę nad armią, co wymaga ogromnej odpowiedzialności i umiejętności podejmowania istotnych i szybkich decyzji.

Najbardziej stresujące zawody to w dużej mierze takie zawody, które wiążą się z dużą odpowiedzialnością za innych ludzi. Dlatego też w zestawieniu pojawić się musiał pilot samolotu. Prowadzi on ogromną maszynę z wieloma ludźmi na pokładzie. Ich bezpieczeństwo leży głównie w jego rękach.

Wielu osobom na myśl o stresujących profesjach przychodzi na myśl policjant, więc także i tego zawodu nie mogło zabraknąć w zestawieniu. Policja bowiem interweniuje w wielu poważnych sprawach, ochrania życie ludzi, zjawia się na miejscach katastrof oraz wypadków i codziennie zmierza się z ogromnym stresem.

Wcześniejsze zawody wiązały się z dużą odpowiedzialnością za zdrowie i życie innych. Kolejne miejsce zajmuje jednak… aktor, którego profesja nieco się różni. Nie zmienia to faktu, że duża trema, wystąpienia przed grupą ludzi, sytuacje wymykające się spod kontroli podczas grania mogą przynieść naprawdę dużo stresu. Jest to zdenerwowanie innego rodzaju, niż w powyższych zawodach, jednak wciąż na wysokim poziomie.

Kolejnym zawodem powodującym stres jest prezenter/komentator. Chodzi tutaj nie tylko o ogrom emocji, jakie towarzyszą na przykład sprawozdaniom z imprez sportowych, lecz także niepewnością co do programów i wejść na żywo - w końcu przedstawiciele tego zawodu nie mogą przewidzieć, co może się stać, jak zachowają się i co powiedzą goście itd.

Koordynator eventów również ma przed sobą odpowiedzialne zadanie. Musi sprawić, aby całe wydarzenie, jakie organizuje, było doskonale przygotowane. Wszystko musi być przeprowadzone jak najlepiej i jak najmniej sytuacji powinno móc zaskoczyć organizatorów.

W pierwszej dziesiątce najbardziej stresujących zawodów znajdziemy również fotoreportera i dziennikarza prasowego. Zbieranie informacji, niejednokrotnie ich ciężar, bycie w centrum wydarzeń również sprawia, że przedstawiciele tych zawodów znaleźli swoje miejsce w zestawieniu.

Najbardziej stresujące zawody w Polsce

W Polsce najbardziej stresujące zawody przedstawia się w większości przypadków inaczej. Najbardziej stresującym zawodem jest bowiem lekarz. To kolejny zawód, który niesie ze sobą ogromną odpowiedzialność - za życie i zdrowie pacjentów. Każda decyzja lekarza powinna być dokładnie przemyślana, ponieważ może od niej zależeć czyjeś życie.

Innym stresującym zawodem w Polsce jest zdecydowanie górnik. Praca pod ziemią jest niezwykle niebezpieczna, w wielu przypadkach jeżeli coś złego stanie się pod ziemią, po prostu nie ma przed tym ucieczki. Górnik każdego dnia ryzykuje życiem.

Za stresujące jest również uznawane stanowisko nauczyciela. Przekazuje on wiedzę uczniom, ale nie zawsze okazuje się to proste i bezproblemowe. Można bowiem trafić na zupełnie różne osobowości, a niektóre z nich mogą być bardzo oporne na zdobywanie wiedzy, dodatkowo rozpraszając wszystkich innych. Ciągła praca z ludźmi w różnym wieku, kontakt z nimi, próba zrozumienia, również może powodować dużo stresu.

Podobnie jak na świecie, także w Polsce pilot uznawany jest za jeden z najbardziej stresujących zawodów.

Hutnik formułuje i kształtuje wyroby ze szkła. Używa wielu narzędzi, naprawia maszyny i… uznawany jest za jeden z najniebezpieczniejszych zawodów. Praca z gorącą masą szklaną, korzystanie z maszyn i narzędzi wymaga maksymalnej koncentracji i skupienia.

Kolejnym zawodem związanym ze stresem jest kierowca. Nie chodzi tutaj tylko o kierowców komunikacji miejskiej, którzy są odpowiedzialni za bezpieczny dowóz pasażerów, lecz także o kierowców samochodów ciężarowych, przewożących różne substancje i przedmioty, pracujących na długich trasach i niejednokrotnie narażonych na długą rozłąkę z bliskimi.

Trudno nie wspomnieć również o maklerze giełdowym. Prestiż pracy, szybkie tempo, ogrom wiedzy, jaką trzeba mieć i ciągłe napięcie z pewnością powodują stres, a każdy kto chce pracować w tym zawodzie, musi wykazywać na niego wysoką odporność.

Dziennikarz również w Polce wskazywany był w rankingu obejmującym najbardziej stresujące zawody.

Nie zapomniano także o saperach, których praca zdecydowanie wiąże się ze stresem. Praca polegająca na rozbrajaniu materiałów wybuchowych musi być bardzo precyzyjna. Za każdy błąd można zapłacić życiem. Stres jest więc nieodłączną częścią profesji.