Poradnik Pracownika

Ile zarabia dziennikarz w Polsce i kto może nim zostać?

W dzisiejszych czasach można się spotkać ze stwierdzeniem, że dziennikarzem może zostać każdy – w końcu w dobie internetu każdy może otworzyć własny portal, co jednak nie jest jednoznaczne z obiektywizmem i profesjonalizmem. Kiedy zaczęła rozwijać się blogosfera, wieszczono koniec tradycyjnego dziennikarstwa. Jednak póki co nic takiego końca nie zapowiada, a dziennikarze nadal istnieją na rynku. Jakie umiejętności powinna posiadać osoba, która chce pracować na tym stanowisku? Czego wymagają od kandydatów pracodawcy? W końcu, ile zarabia dziennikarz w Polsce? W niniejszym artykule opowiemy o tym zawodzie.

Jaki powinien być dziennikarz?

Zacznijmy od tego, jaki powinien być dziennikarz. Pewne cechy mogą znacznie zwiększać predyspozycje do wykonywania tego zawodu, który jest momentami naprawdę odpowiedzialny.

Dziennikarza powinna cechować przede wszystkim duża ciekawość życia i ludzi. Takie osoby muszą wiedzieć i czuć, o czym warto napisać, co jest ważne, umieć wyszukiwać interesujące historie.

Poza tym konieczna jest rzetelność i świadomość dużej odpowiedzialności, jaka ciąży na dziennikarzu. To oczywiste, że informacje trzeba weryfikować i podchodzić do wielu spraw z dystansem – kilka pochodnie napisanych lub wypowiedzianych zdań może zniszczyć komuś całe życie! Trudno później je odbudować, dlatego nie można o tym zapominać. Istotny jest również obiektywizm – wewnętrznie często skłaniamy się ku jednej ze stron, np. w przypadku konfliktu, jednak należy zachować obiektywność i sprawdzać wszystkie dostępne źródła.

Dziennikarz powinien również mieć łatwość w posługiwaniu się słowem – zarówno pisanym, jak i mówionym. Musi umieć formułować myśli w zrozumiały i ciekawy sposób. Płynność jest kluczowa.

Konieczne jest także przestrzeganie etyki zawodowej – należy ją znać i stosować się do niej w każdej sytuacji. Dziennikarz musi również mieć dobry kontakt z innymi ludźmi, potrafić rozmawiać, dogadywać się, łagodzić konflikty.

Zdarza się, że dziennikarze specjalizują się w jednej dziedzinie i są w niej prawdziwymi ekspertami. To właśnie od tego często zależą zarobki w tej branży. Muszą więc być chłonni wiedzy i śledzić aktualności, nie dać się niczym zaskoczyć.

Niezbędne jest również świetne przygotowanie. Przykładowo dziennikarz, którego zadaniem jest przeprowadzanie wywiadów, musi być komunikatywny, odważny i przede wszystkim powinien być po prostu miły. Jednak to nie wszystko – konieczne jest dokładne przygotowanie się do rozmowy z rozmówcą, pobieżny research może powodować wpadki nie do naprawienia. W tym zawodzie niejednokrotnie ważna będzie również nienaganna prezencja.

Dziennikarz musi być czujny, spostrzegawczy i stale mieć rękę na pulsie. Odpowiednio szybka reakcja na najnowsze wydarzenia jest konieczna. Najlepsi dziennikarze to tacy, dla których praca jest również pasją.

Czy wykształcenie jest niezbędne?

Teoretycznie można być dobrym dziennikarzem bez ukończenia studiów na tym kierunku, jednak warto wiedzieć, jak wiele może dać tego rodzaju wykształcenie. Poznajemy szerszy kontekst, historię, szkolimy warsztat. Są to umiejętności, których samodzielna nauka może być niełatwa.

Jednak jeśli ktoś specjalizuje się w jakiejś dziedzinie, ma dużą wiedzę, ciekawość świata, jest spostrzegawczy i wie, jak formułować myśli, by były przekazywane w ciekawy sposób, z pewnością wykształcenie nie jest warunkiem koniecznym.

Ile zarabia dziennikarz w Polsce?

Skoro wiemy już, jaki powinien być przedstawiciel tego zawodu, warto również przekonać się ile zarabia dziennikarz w Polsce. Trudno jednoznacznie określić średnie zarobki na tym stanowisku – wszystko zależy od specjalizacji, miejsca, w którym pracuje, rozpoznawalności. Mówi się, że najpopularniejsi dziennikarze telewizyjni zarabiają miesięcznie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dużo zależy również od zysku z reklam i obecności reklamodawców. Dzisiaj wielu dziennikarzy przeniosło się do internetu – tutaj rzeczywiście głównym źródłem zarobków są właśnie kampanie i reklamy. Zarobki takich osób mogą być naprawdę wysokie.

Jednak dzięki raportom ustalić, ile zarabia dziennikarz w Polsce zatrudniony na etacie. Przyjmuje się, że wielu dziennikarzy (aż ¼ osób wypełniających ankiety) zarabia najniższą krajową pensję. Średnie zarobki to z kolei ok. 3 363 złotych netto. Tylko 25% dziennikarzy zarabia 4100 złotych netto i więcej.

Najwięcej zarabiają dziennikarze z województw:

  • mazowieckiego 5 430 zł brutto,
  • wielkopolskiego 5 260 zł brutto,
  • małopolskiego 4 990 zł brutto,
  • śląskiego 4 190 zł brutto.

Najmniej z kolei z województw: lubelskiego, lubuskiego i podkarpackiego.

Większość z dziennikarzy otrzymuje dodatkowe benefity tj.

Czego wymagają pracodawcy?

Po analizie ogłoszeń o pracę dotyczących omawianego stanowiska stwierdzić można, że najbardziej poszukiwani są ludzie cechujący się zaangażowaniem, obiektywizmem, uczciwością, kreatywnością, terminowością i dociekliwością. Wymagane jest również doświadczenie, znajomość etyki zawodu dziennikarza, umiejętność korzystania ze źródeł, wykształcenie wyższe, umiejętność pracy pod presją czasu, samodzielność oraz umiejętność pracy w grupie, znajomość pakietu Office oraz bardzo dobra znajomość zasad języka polskiego.