Poradnik Pracownika

Ile zarabia dziennikarz w Polsce i kto może nim zostać?

Dziennikarz jest bardzo odpowiedzialnym zawodem. Jakie umiejętności należy posiadać i czego mogą wymagać od niego pracodawcy? Osoby poszukujące pracy w tym zawodzie z pewnością ciekawi są również, ile zarabia dziennikarz. Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Jaki powinien być dziennikarz?

Co powinno cechować dziennikarza? W przypadku tworzenia artykułów przede wszystkim umiejętności formułowania myśli i tzw. lekkie pióro, bez którego trudno wyobrazić sobie tę pracę. Każdego dziennikarza obowiązuje etyka zawodowa, której zasady musi znać i przestrzegać. Ciąży na nim również ogromna odpowiedzialność za słowa. Kilka pochopnie napisanych czy wypowiedzianych zdań może zniszczyć komuś całe życie, o czym nie wolno zapominać. Dziennikarz musi być obiektywny i dokładnie sprawdzać źródła informacji. Przydatny będzie również takt i łatwość nawiązywania kontaktów.

To ile zarabia dziennikarz w dużej mierze zależy od tego jakiej klasy jest specjalistą. Dobrze również, kiedy osoba taka specjalizuje się w jednej dziedzinie i jest w niej ekspertem. Dziennikarstwo ma wiele form, a w każdej niezbędne są odmienne umiejętności. Przykładowo dziennikarz, którego zadaniem jest przeprowadzanie wywiadów, musi być komunikatywny, odważny i przede wszystkim powinien być po prostu miły. Niejednokrotnie ważna będzie również nienaganna prezencja. W tym zawodzie trzeba też być czujnym, spostrzegawczym i stale mieć rękę na pulsie. Odpowiednio szybka reakcja na najnowsze wydarzenia jest konieczna. Najlepsi dziennikarze to tacy, dla których praca jest również pasją.

Czy wykształcenie jest niezbędne?

Teoretycznie można być dobrym dziennikarzem bez ukończenia studiów na tym kierunku, jednak warto wiedzieć, jak wiele może dać tego rodzaju wykształcenie. Poznajemy szerszy kontekst, historię, szkolimy warsztat. Są to umiejętności, których samodzielna nauka może być niełatwa.

Ile zarabia dziennikarz w Polsce?

Średnie zarobki dziennikarza zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia to 2000–2100 zł. Oczywiście to ile zarabia dziennikarz zależy od tego, w jakim miejscu pracuje dana osoba. Oczywiste jest, że wśród dziennikarzy znajduje się wiele charakterystycznych osób i nazwisk, których zarobki są zupełnie inne. Skupmy się jednak na ludziach zatrudnionych na etacie w mniej popularnych miejscach.

Najwięcej zarabiają dziennikarze z województwa mazowieckiego (ok. 3000 zł), wielkopolskiego (ok. 2400 zł) oraz pomorskiego (2300 zł). Najmniej z kolei z województwa lubelskiego (1875 zł), lubuskiego (ok. 1830 zł) i podkarpackiego (ok. 1760 zł). Najlepiej zarabiają dziennikarze z Warszawy (ok. 3000 zł), Poznania (ok. 2400 zł) oraz Gdańska (ok. 2400 zł).

Czego wymagają pracodawcy?

Po analizie ogłoszeń o pracę dotyczących omawianego stanowiska stwierdzić można, że najbardziej poszukiwani są ludzie cechujący się zaangażowaniem, obiektywizmem, uczciwością, kreatywnością, terminowością i dociekliwością. Wymagane jest również doświadczenie, znajomość etyki zawodu dziennikarza, umiejętność korzystania ze źródeł, wykształcenie wyższe, umiejętność pracy pod presją czasu, samodzielność oraz umiejętność pracy w grupie, znajomość pakietu Office oraz bardzo dobra znajomość zasad języka polskiego.