Poradnik Pracownika

Ile zarabia fryzjer w Polsce i jak nim zostać?

Ten zawód od wieków cieszy się dużym powodzeniem. Większość z nas chce dobrze wyglądać, a nieodłącznym tego elementem jest właśnie idealna fryzura. Dlatego też często odwiedzamy fachowców, którzy pomogą nam w jej ułożeniu. Choć zawód jest tak popularny, a konkurencja tym samym bardzo duża, fryzjerów stale przybywa. Co zrobić, by rozpocząć pracę w tym zawodzie i ile zarabia fryzjer? Sprawdź.

Czym zajmuje się fryzjer?

Fryzjer zajmuje się przede wszystkim strzyżeniem, modelowaniem i farbowaniem włosów. W salonie fryzjerskim wykonuje również trwałą ondulację, keratynowe prostowanie czy przedłużanie fryzury. Coraz częściej przeprowadza również szereg zabiegów, które wzmocnią włosy, sprawią, że będą zdrowsze i piękniejsze. Oprócz tego jednym z najważniejszych obowiązków fryzjera jest dbanie o higienę miejsca pracy i zabiegów.

Cechy dobrego fryzjera

Współcześnie dobry fryzjer to stylista, ktoś w rodzaju wirtuoza. Bardzo ważne jest, aby posiadał szeroką wiedzę nie tylko o aktualnych trendach, lecz także o składach kosmetyków, których używa, higienie pracy, wpływie specyfików na skórę głowy itp. W tym zawodzie niezbędna będzie też pasja, kreatywność, chęć stałego rozwijania się, poczucie estetyki i dobry kontakt z klientem.

Sprawdź, jak w szybki sposób możesz wyliczyć swoje wynagrodzenie brutto - netto: kalkulator wynagrodzeń

Jak zostać fryzjerem?

Żeby zostać fryzjerem, należy skończyć studium, technikum lub szkołę zawodową w odpowiednim kierunku. Dostępne są również profesjonalne szkolenia.

Warto również wiedzieć, że zawód ten posiada stopnie. Zazwyczaj na początku drogi osoba podejmująca się tego zawodu jest uczniem, kolejnym stopniem jest z kolei czeladnik. Najwyższy stopień to mistrz fryzjerstwa. Aby otrzymać taki tytuł, trzeba posiadać odpowiednie doświadczenie zawodowe (3 lata bycia czeladnikiem lub łączny staż pracy przed i po czeladniku – 6 lat) oraz skończoną szkołę gimnazjalną i ponadgimnazjalną.

Ile zarabia fryzjer?

Średnio w ostatnich latach fryzjer w Polsce zarabiał między 2 174 zł a 2 600 zł netto. Są jednak rejony gdzie zawód fryzjera przynosi znaczące dochody, dotyczy to głównie specjalistów pracujących w salonach cieszących się renomą.

Największy wpływ na wysokość wynagrodzenia na stanowisku fryzjera mają:

  • doświadczenie oraz wykształcenie,
  • wielkość salony,
  • województwo.

Czego wymagają pracodawcy?

Po przeanalizowaniu ogłoszeń o pracę na tym stanowisku można stwierdzić, że od fryzjera wymaga się przede wszystkim doświadczenia, umiejętności strzyżenia, farbowania i stylizowania, znajomości trendów, kultury osobistej, dobrego kontaktu z klientami, dyspozycyjności, wiedzy, chęci rozwoju, umiejętności pracy w zespole czy przyjaznej aparycji.