Poradnik Pracownika

Ile zarabia dentysta i kto może nim zostać?

Choć jest to krzywdzące, w świadomości ludzi istnieje stereotyp dentysty-sadysty. Wielu ludzi boi się wizyt w gabinecie, ponieważ kojarzy się to im z bolesnymi zabiegami, krwią, brakiem delikatności i stresem. Warto jednak mieć świadomość, że w większości pacjentem zajmują się prawdziwi specjaliści, dbający o to, aby ból był właściwie niewyczuwalny, a wszystkie przeprowadzane zabiegi wykonywane są z dużym wyczuciem i delikatnością. Każdy, kto chce zostać dentystą, musi wiedzieć, że czeka go trudna i wyczerpująca droga. Co trzeba zrobić, by rozpocząć wykonywanie tego zawodu, jakie cechy posiadać i przede wszystkim - ile zarabia dentysta? Na to i inne pytania odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Dentysta czy stomatolog?

Dentysta i stomatolog - te słowa używane są często zamiennie, ale czy słusznie? Nazwa “stomatologia” pochodzi od dwóch greckich słów - stoma, czyli usta oraz logia, czyli nauka, a z kolei “dentystyka” od łacińskiego słowa dens, czyli ząb. Jak więc można wywnioskować, że stomatolog zajmuje się leczeniem wszystkich problemów jamy ustnej, natomiast dentysta - tylko zębami.

Takie rozróżnienie tych tytułów zawodowych obowiązywało również w Polsce, jednak od 1 maja 2004 roku, czyli od momentu wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, nazewnictwo się zmieniło, a osoby, które kończą studia, otrzymują tytuł lekarza dentysty, niezależnie od ukończonej specjalizacji. Tytuł ten występuje w Dyrektywie 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych.

Pojęć dentysta i stomatolog można więc od tego czasu używać zamiennie, a osoby, które uzyskały tytuł lekarza stomatologa przed 2004 rokiem, pozostają przy nim.

Jak zostać lekarzem dentystą?

Droga do zostania lekarzem dentystą jest długa i trudna, odpowiednie przygotowania należy bowiem rozpocząć już w liceum. Obowiązkowe jest zdawanie matury z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym, a niektóre uczelnie wymagają jeszcze egzaminu z fizyki lub matematyki. Pamiętajmy również, że wynik matury musi być naprawdę wysoki, stwierdza się, że jeżeli nie jest to minimum 80%, szanse na dostanie się na ten kierunek są niewielkie.

Jeżeli absolwent szkoły średniej dostanie się na wymarzone studia, czego go 5 lat wytężonej i trudnej nauki. Przedmiotów jest wiele i każdy wymaga maksymalnego skupienia oraz dużego nakładu pracy. To jednak nie wszystko, ponieważ po uzyskaniu dyplomu należy się udać do Okręgowej Izby Lekarskiej i złożyć tam wniosek o przyznanie ograniczonego prawa do wykonywania zawodu wraz z innymi dokumentami, takimi jak odpis dyplomu, kopia dowodu osobistego, zaświadczenie o stanie zdrowia oraz ksero zaświadczenia nadania NIP-u. Dodatkowo potrzebne są dwa zdjęcia. Po uzyskaniu ograniczonego prawa wykonywania zawodu należy ponownie udać się do Okręgowej Izby Lekarskiej po skierowanie na roczny staż. Po jego odbyciu zdaje się państwowy egzamin, a jego pozytywny wynik pozwala na złożenie wniosku o prawo do wykonywania zawodu. Wraz z nim należy złożyć zaświadczenie o stanie zdrowia, zaświadczenie odbycia stażu, dwa zdjęcia, świadectwo złożenia egzaminu państwowego oraz dokument “Ograniczone prawo do wykonania zawodu”.

Cechy dobrego dentysty

To ile zarabia dentysta zależy od tego jakim jest specjalistą. Dobry dentysta to nie tylko doskonały fachowiec, który stale podnosi swoje klasyfikacje i uzupełnia posiadaną wiedzę, lecz także osoba bardzo dokładna, solidna, odpowiedzialna i uważna. Przez to, jaki postrach wywołują jego przedstawiciele, musi mieć on również dobre podejście do pacjenta, duże pokłady życzliwości i cierpliwości (szczególnie kiedy leczą dzieci). Dentysta powinien również wiedzieć, jak uspokoić pacjenta i sprawić, że zabieg nie będzie dla niego niemalże traumą.

Ile zarabia dentysta?

Istnieje przekonanie, że każdy przedstawiciel tego zawodu otrzymuje bardzo wysoką pensję, dlatego też często zadawanym pytaniem jest - ile zarabia dentysta? Oczywiście, zarobki są uzależnione od wielu czynników i znacznie się wahają. W placówkach publicznych często wynoszą ok. 2000 zł, jednak mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy. Najlepiej opłacani są protetycy.

Według portalu pracuj.pl średnia pensja dentysty to 2000 zł netto, natomiast 25% przedstawicieli tego zawodu zarabia ponad 3000 zł. To ile zarabia dentysta w dużej mierze zależy od lokalizacji gabinetu. Najwięcej zarabiają dentyści z województwa mazowieckiego (średnio ok. 2400 zł netto), kujawsko-pomorskiego (ok. 2150 zł) oraz opolskiego (ok. 2100 zł), najmniej z kolei z podkarpackiego (ok. 1810 zł), zachodniopomorskiego i śląskiego (ok. 1800 zł) oraz podlaskiego (ok. 1700 zł). Jeżeli natomiast weźmiemy pod uwagę miasta, najwięcej zarabiają dentyści z Lublina (średnio ok. 2670 zł), Warszawy (ok. 2500 zł) oraz Wrocławia (ok. 2270 zł).

Warto jednak wspomnieć, że przedstawiciele tego zawodu nierzadko pracują w kilku miejscach i mają gabinety w różnych miastach.

Turystyka dentystyczna

Wspomniane gabinety w innych miastach (często dentyści z większych miast przyjeżdżają do małych miejscowości) są elementem tzw. turystyki dentystycznej. Usługa ta szybko się rozwija i zdobywa coraz więcej entuzjastów na całym świecie. To również ma ogromny wpływ na to ile zarabia dentysta.

Jest to jednak nie tylko przejazd między miastami. Niektóre gabinety, a nawet biura podróży oferują tak zwane dental travel. Osoby zainteresowane taką usługą mogą wyjechać do wybranego miejsca, zwiedzać je, a przy okazji korzystać z usług dentysty. Oprócz tego, że poznajemy nowe zakątki świata, zajmują się nami najlepsi specjaliści.

Co ciekawe, najpopularniejszymi miejscami w Europie, które odwiedzają turyści, są trzy państwa: Węgry, Czechy i właśnie Polska.