Poradnik Pracownika

Ile zarabia dentysta i kto może nim zostać?

Choć jest to krzywdzące, w świadomości ludzi istnieje stereotyp dentysty-sadysty. Wielu ludzi boi się wizyt w gabinecie, ponieważ kojarzy się to im z bolesnymi zabiegami, krwią, brakiem delikatności i stresem. Warto jednak mieć świadomość, że w większości pacjentem zajmują się prawdziwi specjaliści, dbający o to, aby ból był właściwie niewyczuwalny, a wszystkie przeprowadzane zabiegi wykonywane są z dużym wyczuciem i delikatnością. Każdy, kto chce zostać dentystą, musi wiedzieć, że czeka go trudna i wyczerpująca droga. Co trzeba zrobić, by rozpocząć wykonywanie tego zawodu, jakie cechy posiadać i przede wszystkim - ile zarabia dentysta? Na to i inne pytania odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Dentysta czy stomatolog?

Dentysta i stomatolog - te słowa używane są często zamiennie, ale czy słusznie? Nazwa “stomatologia” pochodzi od dwóch greckich słów - stoma, czyli usta oraz logia, czyli nauka, a z kolei “dentystyka” od łacińskiego słowa dens, czyli ząb. Jak więc można wywnioskować, że stomatolog zajmuje się leczeniem wszystkich problemów jamy ustnej, natomiast dentysta - tylko zębami.

Takie rozróżnienie tych tytułów zawodowych obowiązywało również w Polsce, jednak od 1 maja 2004 roku, czyli od momentu wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, nazewnictwo się zmieniło, a osoby, które kończą studia, otrzymują tytuł lekarza dentysty, niezależnie od ukończonej specjalizacji. Tytuł ten występuje w Dyrektywie 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i rady w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych.

Pojęć dentysta i stomatolog można więc od tego czasu używać zamiennie, a osoby, które uzyskały tytuł lekarza stomatologa przed 2004 rokiem, pozostają przy nim.

Jak zostać lekarzem dentystą?

Droga do zostania lekarzem dentystą jest długa i trudna, odpowiednie przygotowania należy bowiem rozpocząć już w liceum. Obowiązkowe jest zdawanie matury z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym, a niektóre uczelnie wymagają jeszcze egzaminu z fizyki lub matematyki. Pamiętajmy również, że wynik matury musi być naprawdę wysoki, stwierdza się, że jeżeli nie jest to minimum 80%, szanse na dostanie się na ten kierunek są niewielkie.

Jeżeli absolwent szkoły średniej dostanie się na wymarzone studia, czeka go 5 lat wytężonej i trudnej nauki. Przedmiotów jest wiele i każdy wymaga maksymalnego skupienia oraz dużego nakładu pracy. To jednak nie wszystko, ponieważ po uzyskaniu dyplomu należy się udać do Okręgowej Izby Lekarskiej i złożyć tam wniosek o przyznanie ograniczonego prawa do wykonywania zawodu wraz z innymi dokumentami, takimi jak odpis dyplomu, kopia dowodu osobistego, zaświadczenie o stanie zdrowia oraz ksero zaświadczenia nadania NIP-u. Dodatkowo potrzebne są dwa zdjęcia. Po uzyskaniu ograniczonego prawa wykonywania zawodu należy ponownie udać się do Okręgowej Izby Lekarskiej po skierowanie na roczny staż. Po jego odbyciu zdaje się państwowy egzamin LDEK (Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy), a jego pozytywny wynik pozwala na złożenie wniosku o prawo do wykonywania zawodu. Wraz z nim należy złożyć zaświadczenie o stanie zdrowia, zaświadczenie odbycia stażu, dwa zdjęcia, świadectwo złożenia egzaminu państwowego oraz dokument “Ograniczone prawo do wykonania zawodu”.

Cechy dobrego dentysty

To ile zarabia dentysta zależy od tego jakim jest specjalistą. Dobry dentysta to nie tylko doskonały fachowiec, który stale podnosi swoje klasyfikacje i uzupełnia posiadaną wiedzę, lecz także osoba bardzo dokładna, solidna, odpowiedzialna i uważna. Przez to, jaki postrach wywołują jego przedstawiciele, musi mieć on również dobre podejście do pacjenta, duże pokłady życzliwości i cierpliwości (szczególnie kiedy leczą dzieci). Dentysta powinien również wiedzieć, jak uspokoić pacjenta i sprawić, że zabieg nie będzie dla niego niemalże traumą.

Ile zarabia dentysta?

Istnieje przekonanie, że każdy przedstawiciel tego zawodu otrzymuje bardzo wysoką pensję, dlatego też często zadawanym pytaniem jest - ile zarabia dentysta? Oczywiście, zarobki są uzależnione od wielu czynników i znacznie się wahają. W placówkach publicznych wynagrodzenia te są niższe i nie wykraczają po za kwotę kilku tysięcy, jednak mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy. Najlepiej opłacani są protetycy.

W związku z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych od 1 lipca 2021 roku wzrosła wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy stomatologów, co przedstawia poniższa tabela.

Lp.

Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku

Współczynnik pracy

Kwota

1

Lekarz albo lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny

1,31

6769 zł

2

Lekarz albo lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację pierwszego stopnia w określonej dziedzinie medycyny

1,2

6201 zł

3

Lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji

1,06

5478 zł

4

Lekarz stażysta albo lekarz dentysta stażysta

0,81

4186 zł

Według ogólnodostępnych danych średnia pensja dentysty to 4990 zł brutto, natomiast 25% przedstawicieli tego zawodu zarabia ponad 7 320 zł. To ile zarabia dentysta w dużej mierze zależy od lokalizacji gabinetu.Warto jednak wspomnieć, że przedstawiciele tego zawodu nierzadko pracują w kilku miejscach i mają gabinety w różnych miastach.

Aby przeliczyć wynagrodzenie z brutto na netto warto skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń.

Turystyka dentystyczna

Wspomniane gabinety w innych miastach (często dentyści z większych miast przyjeżdżają do małych miejscowości) są elementem tzw. turystyki dentystycznej. Usługa ta szybko się rozwija i zdobywa coraz więcej entuzjastów na całym świecie. To również ma ogromny wpływ na to ile zarabia dentysta.

Jest to jednak nie tylko przejazd między miastami. Niektóre gabinety, a nawet biura podróży oferują tak zwane dental travel. Osoby zainteresowane taką usługą mogą wyjechać do wybranego miejsca, zwiedzać je, a przy okazji korzystać z usług dentysty. Oprócz tego, że poznajemy nowe zakątki świata, zajmują się nami najlepsi specjaliści.

Co ciekawe, najpopularniejszymi miejscami w Europie, które odwiedzają turyści, są trzy państwa: Węgry, Czechy i właśnie Polska.