Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Grafolog - kim jest i na czym polega jego praca?

Z pewnością każdy z nas spotkał się w literaturze, filmach, informacjach prasowych z pojęciem grafologii oraz specjalisty – grafologa. Jego działalność jest nieco tajemnicza – potrafi, tylko patrząc na pismo, orzec jaka jest osoba, która je pozostawiła. Analiza jest zazwyczaj bardzo ciekawa. Może mieć znaczenie nawet podczas rozmowy o pracę. Coraz częściej bowiem rekruterzy decydują się na zatrudnianie takiego specjalisty do oceny pracownika na podstawie na przykład jego podpisu. Kim jest grafolog? Na czym polega grafologia? Odpowiemy w artykule!

Czym jest grafologia?

Grafologia to jedna z technik śledczych. Przy pomocy jej metod bada się pismo, ustala się jego autentyczność oraz to, kim jest autor. Dzięki temu można potwierdzić prawdziwość dokumentów, autorstwo danego dzieła itd.

Grafolog może ustalić na przykład, czy testament był naprawdę napisany przez osobę, która go zostawiła, kto podpisał daną umowę i czy to na pewno osoba, która została pociągnięta do odpowiedzialności i czy na pewno znany XIX-wieczny pisarz jest autorem rękopisu znalezionego w jego piwnicy.

Dla wielu ta technika jest niemal sztuką tajemną. Trzeba być w końcu niesamowicie spostrzegawczym, żeby tak wiele wyciągnąć z liter. Dlatego też dziedzina ta jest niezwykle ciekawa i coraz szerzej wykorzystywana.

Grafologia wykorzystywana jest także w kryminalistyce. Załóżmy, że ktoś popełnia samobójstwo i zostawia list. Jednak cała rodzina uparcie twierdzi, że to niemożliwe i z pewnością doszło do zabójstwa. W tym momencie do śledztwa może wkroczyć grafolog. Sprawdza on, czy list jest autentyczny i czy na pewno napisała go zmarła osoba. Może się okazać, że owszem, jest to jej pismo, ale zauważyć można, że pisaniu towarzyszył pośpiech i duże napięcie. Może także okazać się, że to zupełnie nie jest pismo zmarłej osoby, nawet jeżeli próbuje je udawać. Śledztwo dzięki literom może zejść na znacznie odległe tory.

Warto wiedzieć, że charakter pisma jest unikalny. Nierzadko, choć wydaje się, że jest zbliżony do innego, okazuje się, że stopień nachylenia litery, kształt czy nawet kropka nad i rozróżnia je w stu procentach.

Grafolog nie tylko zwraca uwagę na to, jakie jest pismo i o czym może świadczyć. Dodatkowo może on zbadać, czy nic nie zostało dopisane później, czy nikt nie zmieniał nic w dokumencie.

Grafolog a rekrutacja

Tak jak powiedzieliśmy, grafologia jest bardzo ciekawą techniką śledczą i wykorzystuje się ją współcześnie na przykład przy rekrutacji!

Pracodawcy decydują się na grafologa w procesie rozmów kwalifikacyjnych, ponieważ chce mieć pewność, że kandydat jest odpowiednią osobą, która ma zająć dane stanowisko.

Dla niektórych może to być oburzające – w końcu oprócz doświadczenia zawodowego znaczące ma być to, jak się podpisujemy. Jednak z pisma naprawdę wiele można wyczytać, a pracodawcom zależy na tym, by pracownicy byli jak najlepiej dopasowani do zespołu.

Co można wyczytać z pisma?

Z pewnością ciekawą kwestią jest to, co grafolog może wyczytać z naszego pisma. Przedstawiamy kilka przykładów.

  • Podpis – jeżeli podpis za każdym razem różni się od siebie, może to oznaczać, że osoba, która go używa i zmienia, nie jest tym, za kogo się podaje, chce udawać, że jest inna, niż ma to miejsce w rzeczywistości.
  • Duże litery – zazwyczaj jeśli pismo posiada duże litery, osoba jest odważna, a jej działania są dynamiczne.
  • Małe litery – małe pismo zazwyczaj posiada osoba, która jest skromna, nieśmiała.
  • Lewy margines – u osoby zdyscyplinowanej będzie on równy, u oszczędnej – wąski, u hojnej – szeroki, a u osoby, która boi się ryzykować – będzie zwężał się ku dołowi.
  • Prawy margines – u osoby, która jest niepewna siebie, nieśmiała, będzie on szeroki, u osoby bujającej w obłokach, która zatraca się w przemyśleniach – wąski.
  • Pismo pochylone w lewo – w przypadku osoby praworęcznej oznacza, że dana osoba chce się w jakiś sposób wyróżnić z otoczenia, pozostać z boku, być osobą alternatywną, nawet w nieco negatywnym wydźwięku.
  • Pismo pochylone w prawo – może oznaczać rozwiniętą komunikatywność oraz zdolności do przywództwa grupą.
  • Kropka nad i – niepozorna kropka może wiele powiedzieć o naszej osobowości. Kiedy znajduje się po lewej stronie, osoba może być ostrożna, charakteryzować się analizowaniem każdej sytuacji; po prawej stronie – osoba nerwowa i niecierpliwa; brak kropki – osoba leniwa.

Czy jeżeli weźmiesz teraz pierwszą znalezioną przez ciebie zapisaną twoim pismem kartkę i sprawdzisz powyższą analizę pisma, znajdujesz wymienione cechy u siebie? Z pewnością wiele się zgadza.

Już takim prostym testem można wywnioskować, że grafologia nie jest czarną magią i zakłamywaniem rzeczywistości. Oczywiście, charakter pisma można wyćwiczyć, zmieniać kształty liter itd., jednakże kiedy piszemy, nie zastanawiamy się nad każdym kształtem i pochyleniem. Z pisma naprawdę wiele można odczytać. Nic więc dziwnego, że taką technikę śledczą wykorzystują nawet pracodawcy. Być może ułatwi to poszukiwanie idealnego kandydata na dane stanowisko.