Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Doradca zawodowy – kim jest i gdzie pracuje?

Osoby poszukujące pracy na różnych etapach swojej kariery mogą skorzystać z usług doradcy zawodowego. Istnieją jednak tacy, którzy sami chcieliby nim zostać. Jakie cechy powinien posiadać doradca zawodowy? Z czym wiąże się wykonywanie tej profesji i gdzie szukać pracy? Odpowiadamy!

Czym zajmuje się doradca zawodowy

Pracy doradcy zawodowego nie powinno mylić się z pracą coacha zawodowego – chociaż granica między nimi jest dość płynna, ich profesje się różnią. Coaching kariery polega na określaniu naszych oczekiwań i pomocy w odczuwaniu satysfakcji z wykonywanej pracy. Coach często pomaga określić cele zawodowe i przypomina marzenia z początków kariery. Z kolei doradca zawodowy pracuje na bardziej konkretnych zadaniach: podczas rozmowy z klientem określa mocne i słabe strony jego osobowości. Nierzadko przeprowadza specjalny test i na podstawie otrzymanych wyników pomaga wybrać konkretną ścieżkę kariery. W praktyce sprowadza się to do tego, że doradca określa 1–2 zawody, w których osoba badana najlepiej się odnajdzie, po czym – już wspólnie – wyznaczają cele do osiągnięcia. Doradca zawodowy pomaga stworzyć konkretną ścieżkę kariery, w tym wskazuje wybór odpowiednich szkół (zdobycie wykształcenia potrzebnego w danym zawodzie) oraz kierunek późniejszego rozwoju poprzez przedstawienie przykładowych kursów lub wykształcenia podyplomowego.

Doradca zawodowy i coach kariery to nie są tożsame stanowiska pracy!
Często doradca zawodowy pomaga klientowi przygotować się do rozpoczęcia poszukiwań pracy poprzez:

  • pomoc w napisaniu CV;
  • przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej;
  • wzmocnienie pewności siebie klienta;
  • naukę skutecznego poszukiwania pracy.

Celem doradcy zawodowego jest przygotowanie klienta do wejścia na rynek pracy – bez względu na to, czy jest to osoba młoda, dopiero rozpoczynająca karierę, czy osoba dojrzała, która planuje się przebranżowić. Zadaniem doradcy jest nauczyć klienta skutecznego sposobu odnalezienia się na rynku pracy oraz zapoznanie go z trendami panującymi w określonej branży.

Jakie wykształcenie jest wymagane?

Nie można jednoznacznie wskazać, jakie wykształcenie jest odpowiednie dla przyszłego doradcy zawodowego. Z pewnością najbardziej przydatne będzie to z zakresu nauk społecznych, takich jak psychologia czy socjologia. Jednak dla doradcy zawodowego najbardziej wartościowe będą kursy i szkolenia, na których zdobędzie wiedzę praktyczną i rozwinie swoje umiejętności. Dobry doradca zawodowy nieustannie inwestuje w swój rozwój i aktualizuje wiedzę. Jest to warunek konieczny, aby dobrze wykonywać swoją pracę.

Sprawą zdecydowanie najważniejszą pozostaje doskonała znajomość rynku pracy. Doradca zawodowy musi śledzić na bieżąco wszelkie zmieniające się trendy oraz charakterystyki poszczególnych branż i zawodów.

Cechy dobrego doradcy zawodowego

Jaki powinien być dobry doradca zawodowy? Z pewnością musi charakteryzować się bardzo wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. Konieczna jest także komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów. Cechy te są niezbędne, aby móc pracować z ludźmi i im pomagać. Dodatkowo od doradcy zawodowego wymaga się:

  • empatii;
  • umiejętności słuchania;
  • szybkiego wyciągania wniosków;
  • asertywności.

Gdzie pracuje doradca zawodowy?

Doradca zawodowy może pracować w kilku miejscach. Na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się coachingiem oraz doradztwem zawodowym profesjonalnie. To najczęściej w nich można spodziewać się najwyższych zarobków. Jednak doradca zawodowy – w dużej mierze dzięki środkom finansowym z Unii Europejskiej – stał się także popularnym stanowiskiem na uczelniach wyższych, w szkołach ponadpodstawowych oraz w urzędach pracy.

Doradca w urzędzie pracy

Doradca zawodowy zatrudniony w urzędzie pracy lub innej instytucji państwowej najczęściej pomaga w aktywizacji zawodowej ludziom bezrobotnym. Bezrobotnymi są często osoby w średnim wieku z określonym doświadczeniem zawodowym, doradca ma zatem na celu pomóc im odnaleźć się na nowym rynku pracy. Problemy takich ludzi nierzadko wynikają z tego, że wykształcenie i doświadczenie zdobywali wiele lat temu, w innej rzeczywistości. Osoby takie zostają bezrobotne po wielu latach spędzonych w jednej firmie. Skutkuje to tym, że nie potrafią napisać dobrego CV ani dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Praca doradcy w tym obszarze polega na zapoznaniu ich z zasadami, jakimi rządzi się obecnie rynek pracy oraz cały proces rekrutacji. Dodatkowo pomaga określić nową ścieżkę zawodową i ustalić plan na przebranżowienie (o ile jest to konieczne), w którym wskazuje odpowiednie kroki w rozwoju: np. jakie wybrać kursy lub szkolenia czy gdzie zdobyć pierwsze doświadczenia. Praca w takich instytucjach oraz pomoc innym w osiągnięciu celu przynosi doradcy ogromną motywację i poczucie robienia rzeczy bardzo wartościowych, ponieważ w dużej mierze przyczynia się do diametralnej zmiany życia wielu ludzi na lepsze.

Doradca zawodowy na uczelni

Z kolei doradca zawodowy zatrudniony na uczelni lub w szkole ponadpodstawowej pracuje z ludźmi bardzo młodymi. Praca z młodzieżą wygląda inaczej niż z osobami starszymi, którzy mają już swoje doświadczenia zawodowe i życiowe. Przede wszystkim młodzi ludzie o wiele szybciej odnajdują się w nowych sytuacjach, dlatego wystarczy przedstawić im zasady panujące podczas profesjonalnych rekrutacji. Mają oni także dużo większe oczekiwania. Uczniowie na co dzień posługują się najnowszymi technologiami, dalekie wyjazdy zagraniczne są dla niektórych na wyciągnięcie ręki i często biegle posługują się przynajmniej jednym językiem obcym. Mają wysokie ambicje, chcą wykonywać dobrze płatną pracę, która będzie wartościowa, rozwijająca, a jednocześnie da im przestrzeń na pielęgnowanie własnych zainteresowań. Jak widać, nie są to wymagania proste, dlatego przed doradcą zawodowym stoi nie lada wyzwanie, aby określić słabe i mocne strony uczniów oraz wskazać odpowiednią ścieżkę wykształcenia oraz proces rozwoju kariery.

Część doradców zawodowych pracuje jako wykładowcy na uczelniach wyższych lub prowadzi szkolenia dla ludzi chcących zacząć wykonywać ten zawód.

Ile zarabia doradca zawodowy?

Wysokość zarobków doradcy zawodowego zależy głównie od jego doświadczenia oraz miejsca, w którym jest zatrudniony. Jak się nietrudno domyślić, najwięcej zarabiają doświadczeni doradcy pracujący w branżowych firmach prywatnych oraz szkoleniowych. Najniższe zarobki otrzymują pracownicy instytucji publicznych. Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 3800 zł brutto, jednak nawet 14% osób pracujących w tym zawodzie otrzymuje premie. Co ważne i z pewnością korzystne, to fakt, że aż około 90% doradców zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę.

Z pewnością spotkanie z doradcą zawodowym przydałaby się każdemu, kto szuka pracy lub planuje zmienić dotychczasowego pracodawcę. Jednak wykonywanie tego zawodu to już co innego. Praca nie jest łatwa i wymaga wielu zdolności interpersonalnych, a jednocześnie nieustannego aktualizowania swojej wiedzy i znajomości zmieniających się trendów. Osoby, które chciałyby odnieść w tym zawodzie sukces, powinny posiadać wiedzę z zakresu socjologii i psychologii.