Szkolenia - dlaczego są tak istotne i co dają?
Największa motywacja do nauki i zdobywania nowych umiejętności przychodzi zazwyczaj wtedy, kiedy szukamy pracy. Staramy się wtedy nauczyć jak najwięcej, by zachęcić do siebie nowego pracodawcę i zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej. Zazwyczaj kiedy już zdobędziemy posadę i zadomowimy się w nowej firmie, nasz zapał gdzieś się ulatnia. Czy słusznie? Niekoniecznie! Szkolenia mogą przynieść nam wiele korzyści!
Szkolenia – czy to konieczne?
Nie da się ukryć – żyjemy w czasach, w których wiedza i umiejętności to potęga, dobrze jest więc od czasu do czasu odkurzyć to, czego nauczyliśmy się na studiach, ale poprzestawanie jedynie na tym może nie wystarczyć. Jeśli chcemy się rozwijać, awansować, rozszerzyć zakres obowiązków, musimy się dokształcać.
Szkolenia mogą być także koniecznością, jeżeli pracujemy w branży, która dość szybko się zmienia. Nawet jednak w dziedzinach, które są raczej mało dynamiczne, nie można poprzestawać jedynie na własnych wiadomościach i doświadczeniach. Warto co jakiś czas odświeżyć posiadaną wiedzę, usystematyzować ją, a przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej. Szkolenia są do tego dobrą okazją.
Nie musimy uczestniczyć w kursach przypominających nam od podstaw całą dziedzinę, którą się zajmujemy. Możemy wybrać krótkie szkolenie dotyczące wąskiego wycinka wiedzy albo ujmujące zupełnie nowe dla nas tematy. Na rynku istnieje obecnie naprawdę duży wybór kursów – na pewno można znaleźć coś, co nas interesuje i co nam się przyda.
Co dają szkolenia?
Nie każdy ma ochotę uczestniczyć w zajęciach w weekendy lub popołudniami po pracy. Nic dziwnego – jesteśmy zabiegani, mamy coraz mniej czasu, chcemy spędzać go z bliskimi… Warto jednak zastanowić się nad wymiernymi korzyściami, które możemy odnieść, jeśli poświęcimy parę godzin na szkolenie.
Po pierwsze – jak już wspominaliśmy – zdobędziemy wiedzę, która pozwoli nam lepiej i szybciej wypełniać obowiązki służbowe. Możemy poznać nowe aspekty kwestii, którymi się dotychczas zajmowaliśmy, nowe zastosowania narzędzi, którymi się do tej pory posługiwaliśmy – z pewnością pomoże nam to w wykonywaniu obowiązków służbowych.
Szkolenie przyda się też, jeśli chcielibyśmy zająć wyższe stanowisko. Przełożony powinien przewyższać wiedzą podwładnych, ważne jest też to, żeby umiał zastosować zdobyte wiadomości. Jeśli planujemy starać się o awans, powinniśmy wykazać się inicjatywą i udowodnić, że wiemy więcej i chcemy się nadal rozwijać. Dobrze jest poszukać szkoleń połączonych z warsztatami. Pozwoli nam to przećwiczyć nowe umiejętności i bez przeszkód zademonstrować je kolegom z pracy.
To, że znajdziemy ciekawe szkolenie i czas na uczestnictwo w nim, z pewnością nie umknie też uwadze przełożonych. Pracownik, który chce zdobywać wiedzę i sam czyni kroki w tym kierunku, jest na wagę złota. Nie tylko wykazuje się zaangażowaniem i lojalnością wobec firmy i działa na jej korzyść, podnosząc własne kompetencje. Pośrednio wzmacnia też jej pozycję na rynku, pokazując, że zatrudnia ona prawdziwych specjalistów i ludzi z pasją. Taka aktywność na pewno nie pozostanie niezauważona. Z pewnością zwiększy szanse na awans czy podwyżkę pensji, ale też poprawi nasz wizerunek w firmie.
Równie ważne stają się w dzisiejszych czasach coraz częściej szkolenia z umiejętności miękkich. Ich przydatność może być kwestionowana przez wiele osób, ale nie warto ich deprecjonować. Choć ścisła wiedza branżowa jest pożądana i można łatwiej wykazać, że się ją nabyło, szkolenie z asertywności, zarządzania zespołem ludzi, negocjacji czy rozwiązywania sporów z pewnością nam się przydadzą. Pokażemy tym samym, że inwestujemy w siebie, wiemy, czego nam brakuje i chcemy to zmienić. Poza tym, wbrew pozorom, umiejętności miękkie to wciąż pięta achillesowa nie tylko wielu pracowników, ale też członków kadry zarządzającej. Z pewnością wiedza z tego zakresu przyda nam się prędzej czy później.
Szkolenia ważne są w jeszcze jednej sytuacji – gdy stwierdzamy, że dziedzina, w której do tej pory działaliśmy, nam nie odpowiada i chcemy spróbować czegoś innego. Zmiana branży to nic dziwnego ani złego – obecnie panuje w tym zakresie spora płynność i przy odrobinie wysiłku można zmienić zawód. Jeśli się dusimy, nie ma sensu dalej brnąć w coś, co zupełnie nas już nie zajmuje i spróbować swoich sił na nowym stanowisku. Zdobycie wykształcenia jest możliwe, ale i czasochłonne. Jeżeli zależy nam na szybkiej realizacji, szkolenie wydaje się idealną formą.
Spójrz na szkolenia z innej perspektywy
Szkolenia to nie tylko ścisła wiedza czy umiejętności, dzięki którym możemy wybić się spośród grona współpracowników. W wielu przypadkach pozwalają zmienić punkt widzenia – dowiadujemy się, że problemy, z którymi sobie do tej pory nie radziliśmy, możemy rozwiązać, stosując inne metody lub że od pewnych rozwiązań, do których byliśmy przywiązani, powoli się odchodzi. Mogą zainspirować nas do szukania własnych metod czy zdobywania wiedzy na konkretny temat na własną rękę, pozwolą dotrzeć do fachowej literatury czy spotkać się z ekspertami.
Na szkoleniach możemy również poznać ciekawych ludzi z branży lub dopiero w nią wchodzących. Może to być przydatne na każdym etapie kariery – początkującym pomoże to zobaczyć, jak może się rozwinąć ścieżka kariery, natomiast osobom, które pracują w danej dziedzinie już dość długo – wymienić doświadczenia i nawiązać ciekawe kontakty biznesowe.
Nie zaniedbujmy szkoleń. Choć to z pewnością wysiłek i pewne poświęcenie, zdecydowanie warto poszerzać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Przyda nam się to nie tylko jako źródło nowych narzędzi czy informacji, ale także dla siebie – jako element pracy nad sobą.