Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Szkolenia w CV – w jaki sposób je opisać?

W dzisiejszych czasach rozwój osobisty jest nie tylko komercyjnym hasłem, pod którym wydawanych jest mnóstwo podręczników i prowadzonych wiele wykładów motywacyjnych. Pracownicy chcą się rozwijać, coraz lepiej wykonywać swoje obowiązki, być produktywnym nie tylko w życiu zawodowym, lecz także prywatnym. Dlatego też popularną formą zdobywania wiedzy są wszelkiego rodzaju kursy czy szkolenia. A skoro już zdobywamy wiedzę, którą chcemy wykorzystać w życiu zawodowym, zdecydowanie warto opisać szkolenia w CV. Jak to zrobić? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

CV dopasowane do odbiorcy

Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych jest ważną częścią poszukiwań pracy. Zawarcie w nich odpowiednich informacji w przystępnej formie może być naszą przepustką do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. W związku z tym zdecydowanie warto stworzyć CV jak najbardziej dopasowane do odbiorcy, zawierające takie informacje, które będą dla niego niezbędne.

W tym celu warto dokładnie przyjrzeć się ogłoszeniu o pracę i przekonać się, czego oczekuje od nas potencjalny pracodawca. Następnie w naszych dokumentach skupmy się przede wszystkim na tym, co zostało tam wspomniane. Jednak pamiętajmy o tym, że nie chodzi o to, by wpisywać do CV cokolwiek, z czym nigdy nie mieliśmy do czynienia, jednak pracodawca tego wymaga. Po prostu podkreślmy wśród naszych umiejętności i doświadczenia te części, które będą najprzydatniejsze.

Dzięki temu stworzymy CV, które pokaże nasze zaangażowanie – jeśli bowiem skupiamy się na oczekiwaniach potencjalnego pracodawcy, pokazujemy, że naprawdę zależy nam na tym, by dostać pracę właśnie u niego w firmie, a nie gdziekolwiek.

W doświadczeniu zawodowym dokładniej opiszmy te stanowiska, które mają związek z tym, o które się staramy. Opiszmy tylko te posiadane umiejętności, o których wspomina pracodawca w ogłoszeniu. Wspomnijmy o tych szkoleniach, które mogą być przydatne.

Rozwój osobisty

Tak jak już wspominaliśmy, współcześnie stawiamy na rozwój. Nie chcemy stać w miejscu i zależy nam na tym, by rozwijać swoje kompetencje. Można powiedzieć, że jest to trend, który przyczynia się do tego, że wielu pracowników chce rozwijać swoją produktywność i pracować coraz lepiej.

Dlatego też czytamy coraz więcej poradników o efektywności, chodzimy na szkolenia, trenujemy naszą produktywność. Jednym słowem – mamy czym pochwalić się w CV. Szkolimy nie tylko kompetencje twarde, lecz także miękkie.

Nic w tym dziwnego, że opisujemy nasze szkolenia w CV. Chcemy, aby potencjalny pracodawca miał świadomość, że ciągle zdobywamy nową wiedzę, że nasze umiejętności wpisane w inną rubrykę mają swoje potwierdzenie. Jednak, jak zrobić to dobrze? O czym warto pisać?

Szkolenia w CV

Jeżeli zależy nam na wyeksponowaniu naszych szkoleń w CV, można z całą pewnością poświęcić im osobną część tego dokumentu. Jeśli jednak chcemy jedynie, by podkreśliły nasze umiejętności, możemy dodać właśnie tam wzmiankę o nich.

Przede wszystkim pamiętajmy o dopasowaniu do odbiorcy. Możemy uczestniczyć w wielu kursach, jednak warto zastanowić się, które tak naprawdę będą przydatne w pracy, do której aplikujemy i na nich się skupmy.

Jeśli uczestniczyliśmy w szkoleniach dotyczących umiejętności miękkich, warto o nich wspomnieć zawsze – takie kompetencje są coraz ważniejsze dla pracodawców w dzisiejszych czasach.

Jak może wyglądać część dotycząca szkolenia w CV? Warto wpisać rok, w którym w nim uczestniczyliśmy, nazwę szkolenia, a jeśli uzyskaliśmy certyfikat, wspomnieć także o nim.

Przykładowo:
2021 – Jak realizować i rozliczać projekty unijne?
2019 – Język angielski w biznesie (uzyskany certyfikat NAZWA CERTYFIKATU)

Jeśli nazwa nie jest jednoznaczna, warto dodać, czego dotyczyło szkolenie - jakie umiejętności dzięki nim zdobyliśmy.

Szkolenia w CV z pewnością mogą być przydatne, szczególnie w potwierdzeniu naszych umiejętności. Nie zapominajmy o nich, tworząc nasze dokumenty!