Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Umiejętności zawodowe – co warto mieć w CV?

Kiedy tworzymy CV, najwięcej uwagi zazwyczaj poświęcamy doświadczeniu zawodowemu. Wydawać nam się może, że to właśnie ono jest najważniejsze dla potencjalnego pracodawcy. Oczywiście w wielu przypadkach tak jest, jednak inne elementy tego dokumentu także są istotne i warto nad nimi pracować. Z pewnością inną częścią życiorysu, która ma znaczenie dla rekrutera, są umiejętności zawodowe. W końcu to bardzo ważne wiedzieć, co potrafi kandydat do pracy i jakie ma kompetencje. Jakie umiejętności zawodowe są pożądane przez pracodawców? O czym warto napisać? Czego unikać? Podpowiadamy w naszym artykule.

CV dopasowane do odbiorcy

Rekruterzy zazwyczaj dostają w odpowiedzi na ogłoszenie wiele dokumentów aplikacyjnych. Łatwo się zgubić w gąszczu innych, jeśli nasze CV niczym się nie wyróżnia. W internecie znajdziemy wiele wzorów takiego życiorysu zawodowego i jeśli nie do końca wiemy, jak ma on wyglądać, skopiowanie wydaje się bardzo wygodne. 

Jednak zawsze warto pamiętać o tym, że nie jesteśmy jedyną osobą, która prześle swoją aplikację, a rekruter najpewniej widział już setki CV. Trudno się wyróżnić, używając wzoru, w który wklejamy swoje dane. 

Dlatego też warto dopasować dokumenty do odbiorcy. Najlepiej dokładnie przestudiować ogłoszenie o pracę, by przekonać się tak naprawdę, czego oczekuje potencjalny pracodawca. Na podstawie tego możemy stworzyć CV, które będzie zawierało wszystkie niezbędne informacje, bez zapychaczy, które mogą odciągnąć rekrutera od najważniejszego. 

Podobnie jest w przypadku umiejętności zawodowych. Szczególnie kiedy mamy bogate doświadczenie, może się okazać, że tych kompetencji mamy mnóstwo. Jednak wypisywanie ich wszystkich nie zawsze jest konieczne i potrzebne. Dlatego też warto przyjrzeć się temu, czego wymaga pracodawca w ogłoszeniu i na tej podstawie wymienić swoje umiejętności. 

Pisz zgodnie z prawdą

Przeglądając wiele artykułów, które traktują o umiejętnościach mogących sprawić, że na pewno dostaniemy pracę, kuszącym może być po prostu przepisanie ich do naszych dokumentów. Nie ma wtedy znaczenia, czy jest to prawda, czy po prostu chcieliśmy dobrze się zaprezentować. 

Jednak kłamstwa w CV nigdy nie popłacają i szybko wychodzą na wierzch. W końcu rekruter może dopytać nas o nasze umiejętności zawodowe i szybko zweryfikować, że to nie jest do końca to, co potrafimy. Oczywiście nie zawsze da się to sprawdzić już podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jednak jeśli dopiero w toku pracy okaże się, że skłamaliśmy, wcale nie oznacza to, że się nam „upiekło”. 

Zanim więc wpiszemy umiejętności zawodowe do CV, zastanówmy się dobrze, czy naprawdę je posiadamy. Zdarza się, że wpisujemy w to miejsce sztampowe hasła, nawet nie zastanawiając się, czy naprawdę nas dotyczą. Wydaje nam się, że dobrze brzmią. Jednak to nie wystarczy. Jeśli na przykład całe nasze zawodowe życie pracujemy zdalnie z domu, wpisywanie umiejętności pracy w grupie może nie być najlepszym pomysłem. Czasami mechanicznie wpisujemy umiejętność szybkiej nauki, a okazuje się, że naprawdę potrzebujemy czasu i spokoju, by przyswoić nową wiedzę. Dlatego też wszystko, co chcemy zawrzeć w CV, warto początkowo przeanalizować. 

Umiejętności zawodowe – co warto mieć w CV?

Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że umiejętności zawodowe dzielą się na twarde i miękkie. Te pierwsze to wszystkie kompetencje, które można zmierzyć, są często specjalistyczne, ich przyswojenie nie jest zazwyczaj bardzo trudne. Z kolei miękkie umiejętności to takie, które wynikają z zachowania i cech charakteru. Nie da się ich zmierzyć, a ich nauka jest dłuższa i pracochłonna. 

Wydawać się może, że to właśnie umiejętności twarde są najważniejsze dla pracodawcy – w końcu bez nich trudno wykonywać dany zawód. Jednak warto podkreślić, że coraz więcej stanowisk wymaga także umiejętności miękkich, ponieważ dzięki nim pracownik może wykonywać swoje obowiązki efektywniej i być bardziej produktywny. 

Dlatego też w CV powinniśmy skupić się na obu rodzajach umiejętności zawodowych, skupiając się na tym, czego wymaga od kandydata w ogłoszeniu o pracę potencjalny pracodawca. 

Jeśli chodzi o kompetencje twarde, zazwyczaj są one ściśle związane z danym zawodem, choć istnieją również umiejętności uniwersalne, takie jak na przykład posiadanie prawa jazdy, znajomość języków obcych, obsługa MS Office itd. Ściśle związane z zawodem kompetencje to na przykład obsługa konkretnych programów, narzędzi czy technik.

W przypadku natomiast umiejętności miękkich, czasami trudno nie zabrzmieć sztampowo – w końcu wpisywanie w CV kreatywności czy komunikacyjności to dość powszechna praktyka. Jednak mimo wszystko, jeśli uważamy, że wyróżnia nas kreatywność, potrafimy słuchać i dobrze formułujemy komunikaty, także te wymieniane często kompetencje warto zawrzeć w swoim CV.

Innymi pożądanymi umiejętnościami jest na przykład umiejętność pracy w grupie, dobra organizacja czasu pracy, umiejętność pracy pod presją czy w sytuacjach stresowych. Każda z nich może sprawić, że pracownik będzie bardziej zaangażowany i zmotywowany do pracy, co jest oczywiście bardzo ważne dla pracodawców. 

Jeśli zastanawiamy się, jaki zestaw umiejętności zawodowych wpisać do CV, najlepszą odpowiedzią będzie: ten, który naprawdę nas dotyczy. Warto spróbować do każdej umiejętności przygotować sobie jeden przykład, który potwierdza, że naprawdę je posiadamy. Nie wpisujmy go do dokumentu, ale przygotujmy na przykład na wypadek rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki temu będziemy przekonani, że to co napisaliśmy, jest w pełni prawdziwe i będziemy mogli lepiej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy.