Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Portale z ofertami pracy, czyli jak szukać pracy w internecie

Poszukiwania pracy wiążą się nierzadko ze sporym stresem, a im mniej jest to zaplanowany proces, tym może być gorzej, ponieważ zaczynamy błądzić, nie wiemy, co robić i gdzie szukać, w związku z tym wszystko się przeciąga, a my jesteśmy coraz bardziej sfrustrowani. Mamy jednak dzisiaj tę komfortową sytuację, że wszystko jest w zasięgu naszej ręki, a głównym miejscem poszukiwań jest internet. Nie zawsze jednak wiemy, jak się za nie zabrać, by były owocne. Portale z ofertami pracy dają nam duże możliwości, ale to nie wszystko. Jak szukać pracy w sieci? 

Zaplanowane poszukiwania

Tak jak już wspomnieliśmy, kiedy nasze poszukiwania pracy nie są zaplanowanym procesem, może się w niego wedrzeć chaos, który spowoduje frustrację. Czasami prostsze są poszukiwania, kiedy jednocześnie nadal pracujemy, nasz dzień jest wtedy bardziej usystematyzowany i wiemy, że mamy znacznie mniej czasu, by zabrać się za rozsyłanie dokumentów aplikacyjnych. Jednak kiedy mamy wolne, sami możemy nieświadomie przedłużać czas bezrobocia.

Przede wszystkim warto zrobić sobie listę miejsc, w których szukamy pracy, by każdego dnia móc sprawdzić, czy przyjrzeliśmy się każdemu z nich. Poza tym znacznie lepsze od ciągłego zerkania i siedzenia w internecie jest wyznaczenie sobie ram czasowych, które w pełni poświęcimy na poszukiwania. Będziemy mieli wtedy więcej energii, czasu i chęci. Wolne chwile możemy poświęcić na wszystko, na co nie mamy czasu, gdy chodzimy do pracy – naukę nowych umiejętności, kursy, wizyty u lekarza, w urzędach itd. 

Jeśli zaplanujemy poszukiwania pracy, najpewniej będzie nam znacznie łatwiej robić to efektywnie, co może skrócić czas oczekiwania na zatrudnienie.

Poszukiwania pracy w internecie –nie tylko portale z ofertami pracy

W dzisiejszych czasach mamy duży komfort w poszukiwaniu pracy, możemy bowiem robić to spokojnie w domowym zaciszu, nie wychodząc z domu, w pełnym komforcie. Nie musimy rano lecieć po nową gazetę z ogłoszeniami, a później wysyłać nasze dokumenty pocztą czy przynosić je osobiście do firm (choć opcja ta nadal może być współcześnie skuteczna i czasami warto ją rozważyć). Dlatego też warto w pełni korzystać z tego, co mamy i wiedzieć, jak szukać. 

Oczywiście mamy portale z ofertami pracy i one często są głównym miejscem, które regularnie sprawdzamy, jednak to z pewnością nie wszystko, a internet daje nam znacznie więcej możliwości. Gdzie bywać i gdzie szukać? Podpowiadamy!

Portale z ofertami pracy

Wspominaliśmy już, że portale z ofertami pracy nie są jedynym miejscem, w którym warto szukać pracy, ale nie da się ukryć, że są one często najważniejsze i dają nam mnóstwo możliwości. 

Przede wszystkim często nie kończą się już one tylko na wystawianiu ogłoszeń, możemy również otworzyć na nich swój profil, który uzupełnimy naszym życiorysem zawodowym i będziemy mieli okazję pokazania się pracodawcy od razu, kiedy tylko zobaczymy ogłoszenie. 

Poza tym większość takich stron posiada wiele udogodnień, które bardzo pomagają w poszukiwaniu interesujących nas ogłoszeń – przede wszystkim mamy możliwość ustawienia filtrów: zaznaczenie odpowiedniej branży, zawodu, a nawet trybu pracy. Dzięki temu widzimy tylko to, co naprawdę może nas dotyczyć i nie toniemy w morzu ogłoszeń, na które i tak nie odpowiemy, a wśród których może ukryć się prawdziwa perełka. 

Portale z ofertami pracy oferują również często opcję newslettera – wystarczy zaznaczyć, jakie ogłoszenia nas interesują, żeby dostawać maila za każdym razem, gdy tylko pojawią się na stronie. To wiele ułatwia i dzięki temu nie musimy każdego dnia zaglądać na stronę. 

Media społecznościowe

Choć portale z ofertami pracy dają nam naprawdę dużo możliwości, z pewnością nie jest to wszystko, co możemy zrobić, kiedy szukamy zatrudnienia w internecie. W dzisiejszych czasach trudno nie docenić także siły mediów społecznościowych. Z powodzeniem można je wykorzystać.

Po pierwsze możemy w nich dać znać, że szukamy pracy, dzięki czemu ktoś może nam podesłać interesujące nas informacje o rekrutacjach. Poza tym warto przyglądać się także tablicom naszych znajomych – u nich także możemy znaleźć potrzebne komunikaty. Przydatne jest także obserwowanie firm, które nas interesują. 

Na Facebooku dostępne są także grupy dotyczące właściwie każdej branży czy każdego zawodu. Warto do nich dołączyć, ponieważ oprócz dyskusji na zawodowe tematy bardzo często pojawiają się tam właśnie ogłoszenia o pracę. 

Portale z wirtualnym CV

Warto również zarejestrować się na portalach z wirtualnym CV (LinkedIn czy GoldenLine), na których możemy wypełnić swój życiorys zawodowy, dołączać do interesujących nas grup, dyskutować czy zawierać kontakty biznesowe. 

Takie portale mają również tę dobrą stronę, że wielu rekruterów pojawia się na nich, by szukać kandydatów do pracy. W związku z tym może się okazać, że to nie my znajdziemy zatrudnienie, ale ono znajdzie nas. 

Poza tym nasze wirtualne CV możemy wypełnić znacznie bardziej szczegółowo niż to, które przesyłamy rekruterom w mailu, dlatego też warto do tradycyjnego dokumentu dołączyć link do naszej strony, gdzie można dowiedzieć się o nas znacznie więcej.

Poszukiwanie pracy przez internet może być naprawdę przyjemne, jeśli odpowiednio je zaplanujemy i naszym jedynym wyborem nie będą tylko portale z ofertami pracy. Warto korzystać z różnych opcji i możliwości.