Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Gdzie szukać pracy? Porady dla początkujących

Osoby, które po raz pierwszy rozpoczynają drogę do zatrudnienia, nie zawsze wiedzą, gdzie szukać pracy. W jakich miejscach warto sprawdzać ogłoszenia? Do kogo się zwracać? Przeczytaj niniejszy artykuł, gdzie postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Gdzie szukać pracy?

Wydaje się, że odpowiedź na pytanie, gdzie szukać pracy, jest bardzo prosta: w internecie. W końcu właściwie nikt nie kupuje już gazet w tym celu. Jednak sieć jest bardzo duża i łatwo się w niej zagubić. Więc gdzie szukać pracy, gdy chcemy, by to działanie było efektywne?

Portale z ogłoszeniami

Oczywiście pierwszy miejscem, w którym warto rozpocząć poszukiwania pracy, są portale z ogłoszeniami. W internecie jest ich mnóstwo - od miejsc, które gromadzą ogłoszenia z każdej dziedziny po stricte przeznaczone dla pracowników. Dzięki filtrom i możliwości ustawienia powiadomień na bieżąco możemy śledzić ogłoszenia z interesującej nas dziedziny.

Pamiętajmy także, że nierzadko ogłoszeniodawcy nie wiedzą do końca, gdzie umieścić swoje ogłoszenia, warto więc przeglądać działy takie jak “inne” czy po prostu zerkać na stronę główną. Nie warto jednak zupełnie rezygnować z filtrowania. W gąszczu informacji trudniej nam będzie znaleźć te, które naprawdę są nam niezbędne.

Media społecznościowe

W dzisiejszych czasach nie można nie doceniać siły mediów społecznościowych. Większość z nas posiada konto na którymś z nich, jesteśmy też dość aktywni. Nic więc dziwnego, że i w tych miejscach z powodzeniem można szukać pracy.

Warto śledzić profile, które związane są z interesującą nas branżą - często firmy informują o naborze różnymi kanałami, równie dobrze może to być więc wzmianka na Instagramie czy Twitterze.

Nie da się jednak ukryć, że najpopularniejszy jest dzisiaj Facebook. Możemy na nim znaleźć mnóstwo grup związanych z poszukiwaniem pracy - w konkretnym mieście, branży, zawodzie. Dzięki temu możemy na bieżąco śledzić rynek. Mamy też okazję aplikować na bardzo ciekawe stanowiska i wszystko monitorować.

Polecenia znajomych

Warto również podpytać znajomych pracujących w branży, która nas interesuje - może wiedzą coś o rekrutacji, która stanie się dla nas istotna? Nie chodzi o rekomendację, a o “cynk”. Dzięki nim będziemy wiedzieć, gdzie i czego szukać.

Przy okazji warto zwracać uwagę na przykład na ich… posty w mediach społecznościowych. Twoi znajomi również mogą informować na swoich tablicach o tym, że firma, w której pracują akurat poszukuje pracownika. Należy mieć oczy szeroko otwarte i nie bać się pytać.

Niech rekruter przyjdzie do ciebie!

Zdarzyć się może, że przed podjęciem pierwszej pracy nasze CV i tak jest już dość bogate - na przykład dzięki praktykom, stażom, kursom itp. Dzięki temu możemy stworzyć ciekawe wirtualne CV - na stronach takich jak LinkedIn czy GoldenLine.

Rekruterzy często na tych portalach poszukują osób do współpracy i dobrze skonstruowany profil może sprawić, że praca znajdzie cię sama. Oczywiście warto również nawiązywać kontakty i przeglądać ogłoszenia, ale dobre (i przede wszystkim zgodne z prawdą) wirtualne CV również może nam bardzo pomóc.

Poza tym posiadanie takiego miejsca może być bardzo przydatne, jeśli rekruter prosi cię o szybkie przesłanie swojego zawodowego życiorysu - jeśli nie masz dokumentu w zasięgu ręki lub wymaga poprawek, zawsze możesz podesłać link  do swojego profilu. Pamiętaj, by stale go aktualizować!

Aplikuj do wymarzonych firm

Nierzadko wiemy już, gdzie chcielibyśmy pracować, a firmy na swoich stronach w zakładkach Praca/Kariera zachęcają do wysyłania swoich CV. Warto to zrobić, nawet jeśli uważamy, że nasze umiejętności są niedostateczne. Nic nie tracimy, możemy tylko zyskać.

Zdarza się również, że kandydaci osobiście roznoszą swoje CV do firm, którymi są zainteresowani. Dzięki temu nie stają się tylko kolejnym nieprzeczytanym mailem i istnieje większe prawdopodobieństwo, że osoba zajmująca się rekrutacją, przeczyta CV.

Stwórz swoje portfolio

Kiedy wchodzimy na rynek pracy, może się zdarzyć, że nie posiadamy doświadczenia, ale sami nabywamy konieczne umiejętności. Dlatego też, jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto stworzyć portfolio i wysyłać je jako załącznik do dokumentów.

Napisz list motywacyjny

Pomocny w poszukiwaniu pracy dla początkujących może być też, znienawidzony przez wielu, list motywacyjny. W nim właśnie możemy przedstawić swoje umiejętności, uzupełnić swoje, jeszcze niezbyt rozbudowane CV, a nawet niejednokrotnie potwierdzić umiejętności. Przed rozpoczynaniem poszukiwania pracy warto więc przygotować ten dokument.

Jak więc widać, kiedy zastanawiamy się, gdzie szukać pracy, warto dokładnie przyjrzeć się wielu miejscom w sieci. Dzięki temu będziemy mogli obserwować branżę i przekonać się, czego wymaga się od osób na stanowisku, które chcielibyśmy zajmować. Nie warto ograniczać się tylko do portali zawierających ogłoszenia, ale śledzić również media społecznościowe i strony interesujących nas firm.