Poradnik Pracownika

Estetyczne CV - czy wygląd ma znaczenie?

Wygląd ma znaczenie. Ludzie oceniają na jego podstawie, choćby bardzo się przed tym bronili. Trudno jednak powstrzymać się przed tym, zanim się coś dogłębnie pozna. Nie chodzi tutaj tylko o ludzi, dotyczy to właściwie każdego przedmiotu, który nas otacza. I choć powiedzenie: Nie oceniaj książki po okładce jest często powtarzane i popularne, czasami brzydka okładka skrywa nieciekawą treść. Te słowa można również przełożyć na proces rekrutacji i tworzenie dokumentów. Estetyczne CV ma duże znaczenie, ponieważ przekłada się na jego czytelność i może wiele powiedzieć o naszym profesjonalizmie czy nawet o nas samych. Dlaczego warto przyłożyć się do przygotowania dokumentów i jak je sformatować? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Estetyczne CV jako pierwszy krok do sukcesu

Rekruterzy otrzymują dziesiątki dokumentów w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. W związku z tym można uznać, że te, które w pewien sposób się wyróżniają, prawdopodobnie zostaną szybciej zauważone i dokładniej przeczytane. Owszem, z pewnością zwrócą uwagę, jednak w takim wypadku zawsze należy pamiętać o tym, że co za dużo, to niezdrowo i z niczym nie powinno się przesadzać.

Wbrew pozorom estetyczne CV jest istotne. Oczywiście, treść to ważna część, jednak kiedy wygląd będzie nieodpowiedni, rekruter może pomyśleć, że nie przyłożyliśmy się odpowiednio do tego zadania, traktujemy je niepoważnie, nie mamy podstawowej wiedzy i wyczucia smaku, a nawet, że jesteśmy leniwi i masowo produkujemy skopiowane CV.

Przy przygotowaniu życiorysu zwróćmy więc uwagę na to, by estetyczne CV pozwoliło rekruterom bez żadnych problemów odczytać z niego wszystko, co najważniejsze. Jak sprawić, by tak było?

Jak powinno wyglądać estetyczne CV?

Treść jest istotna, jednak warto poświęcić dłuższą chwilę na to, by odpowiednio sformatować dokument. Jak powinno wyglądać estetyczne CV?

Font ma znaczenie

To jasne, że chcemy, aby nasze CV było atrakcyjne. W związku z tym zdarzyć nam się może wybór ozdobnego fontu, na tyle, że w natężeniu tekstu po prostu trudno będzie go odczytać i przestudiowanie życiorysu po prostu zmęczy. Ważne, aby używać takiego kroju pisma, który jest tradycyjny, choć to nie oznacza, że jednocześnie musi być zwyczajny i niewyróżniający się. Pamiętajmy, że edytory tekstu nie kończą się na foncie Arial i Times New Roman. Możemy użyć przykładowo kroju Cambria czy Calibri, które są eleganckie i wyglądają naprawdę dobrze. Nie mieszajmy zbyt wielu krojów pisma w jednym dokumencie. Jeżeli chcemy, możemy wyróżnić w ten sposób nagłówki, ale każda sekcja prezentująca się inaczej może wyglądać jak zlepek kilku tekstów skopiowanych z różnych dokumentów. Warto o tym pamiętać.

Istotne są również polskie znaki. Ważne, aby używany font je posiadał. W innym przypadku litery polskiego alfabetu będą wyglądały odmiennie, a CV tym samym nieco niechlujnie.

Przyjmuje się, że jeżeli CV wysyłamy w formie elektronicznej dobrze postawić na kroje bezszeryfowe, z kolei jeśli dostarczamy wydrukowany życiorys - dobrze jest użyć fontu szeryfowego.

Przykład 1. Podkreślenia i kolory zostawmy dzieciom

Estetyczne cv - font ma znaczenie

Jaskrawe kolory, ich nagromadzenie w dokumencie, podkreślenia i pogrubienia, zmiany fontów… To wszystko sprawia, że estetyczne CV jest daleko poza naszym zasięgiem. To, że chcemy coś podkreślić, jest normalne, jednak pamiętajmy, by zrobić to delikatnie. Można np. użyć dużych liter lub pogrubić je. Unikajmy podkreślenia, które kojarzy się od razu z hiperłączem czy linkiem. Zrezygnujmy też z podwójnego podkreślania.

Kolorowe, pstrokate wręcz CV prawdopodobnie odrzuci rekrutera, który może potraktować je nawet jako żart.

Przykład 2.

Estetyczne cv - uważaj na jaskrawe znaki

Odpowiednie zdjęcie

Estetyczne CV to również odpowiednie zdjęcie. Nie jest to obowiązkowy element, jeżeli jednak już się na niego decydujemy, warto zadbać, by nie przesadzić. Zdjęcia z wakacji, selfie, dzióbek, szalony makijaż czy zdjęcie legitymacyjne sprzed lat - wszystkie te elementy wskazują na brak profesjonalizmu. Nie chodzi o to, aby zdjęcie pokazywało ponurą twarz i wykrochmaloną koszulę, niczym z kroniki kryminalnej, jednak warto zadbać o jednolite tło, delikatny uśmiech czy dobre oświetlenie

Konsekwencja w wypunktowaniach

Jeśli decydujemy się na wypunktowania, pamiętajmy o tym, by używać ich konsekwentnie. Kropki, gwiazdki, strzałki, myślniki - w jednym miejscu sprawiają, że to, co miało rozjaśnić przekaz, znacznie go skomplikuje.

Margines “na kciuk”

Wszyscy chcą, aby zmieścić na jednej stronie CV jak najwięcej informacji. W związku z tym istnieje tendencja do zmniejszania marginesów do minimum, a nawet rezygnowania z nich. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ to utrudnia odczytywanie tekstu. Warto zachować margines przynajmniej takiej szerokości, aby ktoś mógł swobodnie trzymać dokument, nie zasłaniając tekstu.

Błędy i literówki

Błędy ortograficzne mogą cię skreślić w oczach rekrutera. W końcu łamiesz podstawowe zasady języka, którym będziesz się posługiwać w pracy. Maile do klientów pisane z błędami? Mogą wywołać śmiech i nietraktowanie oferty poważnie. W związku z tym warto zadbać o to, by estetyczne CV było również poprawne.

Problemem są także literówki, które świadczą o lenistwie (nie chciało nam się czytać tekstu drugi raz) i niedokładności, a dodatkowo mogą powstać ciekawe słowa, które sprawią, że zostaniemy potraktowani mniej poważnie (sekta zamiast setki czy pomiot zamiast podmiotu naprawdę robią różnicę).

Warto podesłać komuś nasze CV i poprosić o jego sprawdzenie. Zajmie to chwilę, a my będziemy mieli pewność, że nie wywołamy salw śmiechu.

Wygląd ma znaczenie - estetyczne CV przyciągnie rekruterów. Minimalizm świetnie sprawdza się w dokumentach i pokaże nas z profesjonalnej strony!