Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Makijaż do pracy - wygląd ma znaczenie?

Popularne przysłowie mówi: jak cię widzą, tak cię piszą. I choć wielokrotnie podkreślamy, że liczy się dla nas wnętrze, a wygląd nie jest istotny, nie da się ukryć, że pierwsze wrażenie budujemy głównie na tym, jak ktoś się prezentuje. W związku z tym niezwykle ważny jest odpowiedni strój i makijaż do pracy. Jak powinien wyglądać? Czy zawsze musimy się trzymać tych zasad? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak już wspominaliśmy, budujemy obraz osoby na podstawie pierwszego wrażenia. Oznacza to, że wygląd ma znaczenie i zdecydowanie warto zadbać, by był odpowiedni. Oczywiście, wiele zależy od specyfiki firmy, jednak nawet jeśli na stronie widzimy, że panuje w niej bardzo luźna atmosfera, nie powinna nam się udzielić na rozmowie kwalifikacyjnej.

Rozmowa to nasze pierwsze spotkanie twarzą twarz z rekruterem czy potencjalnym pracodawcą, w związku z tym powinniśmy pokazać się z jak najlepszej strony. W tym przypadku będzie się na to składać nie tylko ton głosu, tempo mówienia czy gestykulacja, lecz także nasz wygląd.

W związku z tym bez względu na to, jak wygląda życie firmowe, na rozmowę kwalifikacyjną zawsze warto ubrać się elegancko - w przypadku mężczyzn będzie to garnitur, a w przypadku kobiet garsonka - szczególnie jeżeli staramy się o stanowisko, które będzie polegało na reprezentacji czy pracy z klientem. Oczywiście zbyt elegancki strój nie zawsze jest konieczny, nie wszędzie musimy wyglądać tak, jakbyśmy prosto z rozmowy biegli na ślub. Bardzo bezpiecznym stylem jest business casual, to znaczy w przypadku mężczyzn włożenie eleganckich spodni i koszuli, a w przypadku kobiet na przykład zastąpienie żakietu eleganckim swetrem. Dzięki temu poczujemy się swobodniej, co może zmniejszyć także odczuwanie stresu przed rozmową.

Na co zwracana jest uwaga? Przede wszystkim na dłonie, fryzurę czy obuwie. Jeśli kobieta na co dzień się nie maluje, ale wygląda tego dnia na przemęczoną, niewypoczętą, warto nałożyć choć delikatny makijaż, który doda pewnej świeżości. Z całą jednak pewnością nie powinien być on nadmiernie kolorowy, warto również unikać intensywnych szminek i brokatu.

Włosy powinny być czyste i uporządkowane - choć fryzura zwana messy hair jest popularna, można ją zostawić na inną okazję. Dłonie również powinny być zadbane, warto postawić także na nierzucający się w oczy kolor lakieru do paznokci. Buty muszą być czyste i przede wszystkim nie powinno się przychodzić na rozmowę w obuwiu odkrytym. Dodatkowo panie powinny włożyć rajstopy, bez względu na porę roku.

Zrezygnujmy również z nadmiaru biżuterii - pierścionków na każdym palcu, ogromnych kolczyków, kolorowych korali czy bransoletek, które wydają rozpraszające dźwięki przy każdym ruchu. Oczywiście biżuteria jest ciekawym dodatkiem, jednak musi być tego dnia stonowana.

Makijaż do pracy

Jak powinien wyglądać makijaż do pracy? Czy malowanie się jest koniecznością? Niestety, biznesowa etykieta wskazuje, że kobieta powinna mieć na sobie makijaż, by wyglądać lekko i świeżo. Jest to oczywiście w pewnym sensie krzywdzące dla kobiet, które na co dzień nie mają takiej potrzeby. Mało prawdopodobne jest także, że ktoś zrezygnuje z naszej pracy przez niepomalowane rzęsy. Jeśli jednak wiemy, że czeka nas spotkanie, a jesteśmy przemęczone, pod naszymi oczami pojawiają się sińce i mamy poczucie, że nie wyglądamy promiennie, warto postawić choćby na minimum makijażu - wyrównać koloryt, zmatowić twarz pudrem, delikatnie podkreślić oko, dodać nieco różu. Z niczym jednak nie należy przesadzać - konieczny jest złoty środek.

Makijaż do pracy z pewnością nie powinien być mocny. Choć kontur à la Kim Kardashian jest bardzo modny, raczej nie pasuje do biura. Oczywiście, podkreślenie policzków różem czy bronzerem nie jest niczym złym, jednak wszystko należy robić z umiarem. Jeśli chodzi o cienie do powiek, z pewnością warto wykreślić takie kolory, jak róż, czerwień, fiolet, zieleń czy intensywny błękit. Idealnie sprawdzi się kolor nude, brązy, szarości czy granat. Zrezygnujmy z brokatu, który z pewnością nie jest odpowiedni.

Jeśli już decydujemy się na szminkę, postarajmy się, aby była tylko nieco ciemniejsza od odcienia naszych ust. Najlepiej zdecydować się na delikatny błyszczyk, którym można szybko poprawić makijaż.

Warto zwracać uwagę na to, jaka atmosfera panuje w miejscu pracy i na co zwracana jest uwaga. Często jeśli chodzi o wygląd, panuje dowolność, a już na pewno nikt nie zwraca uwagi na to, czy mamy makijaż, czy przychodzimy do pracy bez niego.

Sukienka czy dres?

Nie ma jednej wytycznej co do tego, jak ubierać się do pracy. Wszystko zależy od tego, jakie zwyczaje ma firma. Zdarza się bowiem, że mimo znikomych spotkań z klientami czy szefem obowiązuje ścisły dress code, do którego musimy się dostosować. Bywa jednak i tak, że pracownicy pojawiają się w biurze w dresach, sportowych ubraniach i zależy im przede wszystkim na wygodzie.

Można jednak zauważyć, że często spotykanym stylem jest styl semi elegant, czyli połączenie elegancji ze swobodą. Dzięki temu nie czujemy się zbyt sztywno na co dzień, ale z drugiej strony zawsze jesteśmy gotowi na spotkania z klientem i wyglądamy profesjonalnie. Jest to styl bardzo bezpieczny.

Nierzadko jest też tak, że im bardziej elegancko wyglądamy, tym bardziej jesteśmy brani za osoby bardziej zaangażowane w swoje zadania oraz profesjonalne. Jednak popadanie ze skrajności w skrajność - na przykład przychodzenie w garniturze, pod krawatem, do biura, gdzie reszta pracowników ubiera się sportowo, lekko - również nie będzie dobrze widziane.

Warto obserwować innych pracowników, jeśli nie ma ściśle określonych wymagań względem ubioru, i na podstawie obserwacji ustalić, na co możemy sobie pozwolić.