Poradnik Pracownika

Pracownik 50+ - dlaczego często jest dyskryminowany?

Czy pracownik 50+ jest dyskryminowany na rynku pracy? Czy ten wiek to już koniec kariery zawodowej? Czy osoba, która straci pracę po 50. roku życia, ma szansę na znalezienie zatrudnienia? Jak pracują pracownicy 50+? Co ich cechuje? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule.

Dyskryminacja pracowników 50+

Choć oficjalnie się o tym nie mówi, pracownik 50+ bardzo często czuje się dyskryminowany na rynku pracy. Taka sytuacja jest prawnie zabroniona i wiek nie może być przeszkodą w zatrudnieniu, jednak w ogłoszeniach o pracę często daje się mniej lub bardziej subtelne znaki, pisząc na przykład o tym, że młody i dynamiczny zespół poszukuje współpracownika. Między wersami można wyczytać, że tak naprawdę starsza osoba się w tym miejscu nie sprawdzi.

Oczywiście niechęć do zatrudniania starszych pracowników można sprytnie ukryć - większość osób po 50. roku życia nie jest tak wykształcona, jak osoby młodsze, nierzadko są one mniej zaznajomione z technologią, znają również mniej języków obcych. Czy to jednak oznacza, że pracownik 50+ w firmie to błąd?

Pracownik 50+ i młodsze pokolenie

Pracodawca staje przed dylematem, kiedy chce zatrudnić pracownika 50+ do młodszego zespołu. Czy odmienne pokolenia są w stanie ze sobą współpracować? Warto przyjrzeć się sytuacji na rynku pracy - obecnie jest na niej kilka pokoleń, sprawne ich połączenie nie powinno więc być niczym niezwykłym. To od managerów zależy, w jaki sposób zorganizują tę współpracę.

Nie warto jednak się zrażać. Młodsi pracownicy mogą mieć od początku złe nastawienie - z góry zakładają, że skoro pracownik jest starszy, nie będą mogli się z nim porozumieć, będzie się wywyższał i wymądrzał. Podobnie może być ze starszymi pracownikami - mogą z góry założyć, że młodsi koledzy są egoistyczni i leniwi, a praca interesuje ich właściwie najmniej.

Warto nie poddawać się żadnym stereotypom. Może się bowiem okazać, że młodszy pracownik będzie zachowywał się tak, jakbyśmy się tego spodziewali po kimś starszym i odwrotnie. Niczym dziwnym nie powinien być dla nas fakt, że młodsza osoba świetnie dogaduje się ze starszą. W końcu może dzielić ich wiek, ale łączyć o wiele więcej. Zawsze należy dać sobie szansę, a okazać się może, że współpraca jest naprawdę bardzo dobra i efektywna.