Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Bezsenność przez pracę - poznaj przyczyny

Zbyt mało snu działa negatywnie na cały nasz organizm. Nie tylko czujemy się źle, lecz także jesteśmy bardziej podatni na infekcje i trudniej nam się skupić. Sen ma więc bezpośredni wpływ na jakość naszej pracy. Jednak tutaj można wpaść w błędne koło, ponieważ przyczyną niewystarczającej ilości snu może być właśnie praca. Czy dopadła cię bezsenność przez pracę? Jakie mogą być tego przyczyny?

Konsekwencje braku snu

Wielu z nas sypia krótko, a rano czujemy się zmęczeni. Energię zapewnia nam kawa. Jednak długotrwała niewystarczająca ilość snu, może źle oddziaływać na cały nasz organizm. Jak wpływać to może na naszą pracę?

Zmęczony pracownik:

  1. jest podatniejszy na infekcje, tym samym częściej choruje i częściej bierze zwolnienia lekarskie,
  2. nie może się skoncentrować na zadaniach,
  3. trudno rozpocząć mu dzień pracy, “rozkręcić się”, potrzebuje więcej czasu, rano często nie może zebrać myśli,
  4. jest mniej kreatywny, trudniej mu wpaść na ciekawy pomysł,
  5. jest rozdrażniony, trudniej mu kontrolować emocje.

 Nie da się ukryć, że niewyspany pracownik, to pracownik nieefektywny. Jednak często to właśnie praca powoduje, że nie możemy zasnąć. Bezsenność przez pracę jest powszechna!

Bezsenność przez pracę

Nasze myśli często krążą wokół pracy - nic w tym dziwnego. Nawet jeśli robimy to, co jest naszą pasją, wiemy, że od pracy zależy poziom naszego życia, a chcemy, by był jak najlepszy. Stresujemy się, czy sobie poradzimy, czy wykonujemy dobrze swoje zadania, a stres powoduje bezsenność.

Co powoduje bezsenność przez pracę?

  1. Brak urlopu
    Zdarza się, że nie mamy czasu na urlop, odkładamy go w nieskończoność, wydaje nam się, że nie możemy sobie na niego pozwolić. W związku z tym jesteśmy coraz bardziej zmęczeni, wyczerpani, a wbrew pozorom to wcale nie sprzyja naszemu snu.
    Pamiętajmy o tym, by korzystać z urlopu - nawet jeśli wydaje nam się, że nie mamy na niego czasu, warto go znaleźć. Naładowanie baterii jest bardzo ważne. Reset sprawi, że wrócimy z nową energią, lepszymi pomysłami, nasza kreatywność wzrośnie.

  2. Brak odpoczynku
    Nierzadko zapominamy o odpoczynku. Przychodzimy do domu po pracy i wydaje nam się, że nadal powinniśmy pracować. Czytamy wiadomości, jesteśmy na bieżąco. Boimy się wypaść z obiegu.
    Tymczasem brak odpoczynku może sprawić, że z tego obiegu wypadniemy. Musimy o siebie dbać i każdego dnia znaleźć chociaż chwilę dla siebie, na relaks,  który jest nam niezbędny do normalnego funkcjonowania.

  3. Nadgodziny
    Czy tego chcemy, czy nie, szef każde nam zostać po pracy. Pracujemy więc ponad normę, choć jesteśmy zmęczeni i pragniemy odpoczynku.
    Jak już wspominaliśmy, im bardziej jesteśmy wykończeni, tym częściej nie możemy spać. Czasami nadgodzin nie da się uniknąć, jeżeli jednak już mają miejsce, postarajmy się znaleźć po zakończeniu pracy chwilę dla siebie i zupełnie wyłączyć myślenie na tematy zawodowe.

  4. Wypalenie zawodowe
    Jednym z objawów wypalenia zawodowego jest bezsenność. Wypalenie sprawia, że czujemy się zmęczeni pracą, nie mamy na nią siły, choć ciągle krąży ona w naszych myślach, jednocześnie nie pozwalając na odpoczynek.

  5. Zła atmosfera
    Nie śpimy, bo boimy się kolejnego dnia. Znowu nasz współpracownik będzie kierował w naszą stronę kąśliwe uwagi, znowu grupa pracowników będzie knuła za naszymi plecami… Kiedy atmosfera pracy jest zła, my także nie czujemy się dobrze, a ta sytuacja zaprząta nasze myśli.

  6. Pieniądze
    Bezsenność mogą również powodować pieniądze. Okazało się, że nie dostaniemy premii w tym miesiącu, zamartwiamy się, bo nie wiemy za co opłacimy przedszkole naszego dziecka. Szukamy rozwiązań, denerwujemy się, a o śnie możemy zapomnieć.

Jak zadbać o sen?

Praca powoduje bezsenność, a bezsenność pogarsza pracę - czy może być gorzej? Warto więc zadbać o swój sen, by nie wpaść w to błędne koło. Co możemy zrobić?

Po pracy starajmy się znaleźć moment, w którym zupełnie wyłączymy myślenie o pracy i zrelaksujemy się - może to być długi spacer, gorąca kąpiel, spotkanie z bliskimi czy obejrzenie ulubionego serialu. Byleby było to dla nas bardzo przyjemne i pozwalało się oderwać.

Na godzinę przed planowanym snem wyłączmy komputer, odłóżmy tablet, wyłączmy powiadomienia ze służbowego maila. Dajmy sobie chwilę spokoju, odłączmy się od technologii. Poczytajmy coś, spędźmy czas z rodziną, a może poświęćmy czas na aktywność fizyczną? Zróbmy coś, co odsunie nasze myśli od pracy.

Planujmy sen i starajmy się poświęcać na niego co najmniej 7-8 godzin dziennie. Zdecydujmy, kiedy musimy iść spać, by się wyspać i trzymajmy się tej godziny. Dzięki temu, jeśli rytm dnia się ureguluje, łatwiej będzie się nam zasypiało i wstawało, a wykonywanie codziennych obowiązków od razu stanie się łatwiejsze!