Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej - praktyczne porady

Rozmowa kwalifikacyjna to najważniejszy element rekrutacji. To moment, w którym masz możliwość zaprezentowania się i poszerzenia tego, co widnieje w CV. Najczęściej pierwsze zadanie to opowiedzenie czegoś o sobie. Dowiedz się, co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej, żeby wypaść jak najlepiej.

Czego nie mówić o sobie na rozmowie rekrutacyjnej?

Zanim odpowiemy na pytanie, co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej, najpierw podpowiemy, co lepiej zachować dla siebie.

Pytania otwarte podczas rozmowy kwalifikacyjnej są bardzo istotne. Niemal każde spotkanie rozpoczyna się od krótkiej, wydawałoby się prostej, prośby „Proszę opowiedzieć coś o sobie”. Z jednej strony taki początek ma na celu rozładowanie napięcia, ale również rozpoczyna proces zbieranie informacji o potencjalnym pracowniku. Jest to kluczowy moment, w którym zaczynasz budować zainteresowanie u rekrutera. Przede wszystkim pamiętaj o tym, od czego nie zaczynać:

  • Wiek, wykształcenie etc. – pracodawca widzi to w CV, nie zaczynaj od zdania „Jestem 25-letnim absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego” – nie wnosisz tym stwierdzeniem żadnej dodatkowej informacji.
  • Stan cywilny, liczba dzieci – prywatne obszary twojego życia nie powinny być przedmiotem rozmowy. Jeżeli jednak poruszyłeś je sam, nie bądź zdziwiony pytaniem o godzenie obowiązków wychowywania dzieci z pracą.
  • „Jestem bezrobotny” – początek nie dość, że pesymistyczny, to jeszcze oczywisty. Unikaj takiego startu historii o sobie, może to sugerować brak entuzjazmu lub zrezygnowanie.
  • Oczywista oczywistość – nie rozpoczynaj od „Jestem młody/ Właśnie szukam pracy”, jest to całkowicie zbędne.
  • „Jestem wesoły, sympatyczny, komunikatywny i kreatywny” – wyliczanka cech nie brzmi dobrze. O ile należy w samych superlatywach pisać o sobie w CV czy liście motywacyjnym, otwarcie prezentacji w ten sposób nie procentuje. Pozwól pracodawcy samemu ocenić, czy jesteś sympatyczny.

Co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej – przygotowanie

Dobre przygotowanie to połowa sukcesu. Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo stresujący moment. Kiedy się denerwujemy, łatwo o przejęzyczenia, pomyłki czy po prostu nagłą pustkę w głowie. Przygotowując się przed spotkaniem, automatycznie zwiększysz swoją pewność siebie.

Mało jest ludzi, którzy szczerze lubią mówić o sobie. Jednak na rozmowie kwalifikacyjnej jesteś po to, żeby się zareklamować. Skuteczna prezentacja wymaga odpowiedniego przygotowania, najlepiej zrobisz to w domowych warunkach. Upewnij się, że posiadasz:

  • kartkę i długopis,
  • lustro,
  • pozytywne nastawienie.

Co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej o sobie? Przygotowując krótką prezentację swojej osoby, najlepiej zacząć od spisanie wartościowych cech charakteru. Warto spojrzeć na siebie z dystansu i szczerze odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Co mnie wyróżnia?
  2. W czym jestem dobry?
  3. Czym zaciekawiam innych?

Taki wewnętrzny monolog poparty notatkami pozwoli na stworzenie ramowego planu prezentacji. Warto jest przygotować sobie zarys tego, co chcemy powiedzieć, najlepiej w punktach. Nie pisz całych zdań i nigdy nie ucz się ich na pamięć! Spróbuj w kilku zdaniach opowiedzieć o sobie do lustra. Przy okazji będziesz mógł obserwować swoje zachowanie i gesty.

Uporządkowanie tego, co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej o sobie, pozwoli ci na zwięzłą i konkretną wypowiedź. Jeżeli szukasz pracy w sztywno określonym sektorze, możesz przygotować uniwersalny plan prezentacji. Warto bowiem nawiązywać do konkretnego stanowiska lub branży. Na przykład ukończenie konkretnego kierunku studiów (korespondującego ze stanowiskiem, na które aplikujesz), możesz uwypuklić w ciekawy sposób. Jeżeli jednak obszary działalności firm, w których starasz się o pracę, są różne, warto modyfikować kontekst wypowiedzi.  

Mów o sobie dobrze, ale z pewną dozą dystansu. Pozostaw miejsce na pytania rekrutera. Zaciekaw, ale pamiętaj, że to spotkanie biznesowe i na tym obszarze koncentruj uwagę. Pamiętaj, to, co mówisz na rozmowie kwalifikacyjnej, świadczy o tym jakim będziesz pracownikiem!