Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – przebieg i przygotowanie
W dzisiejszych czasach przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej nie jest jednoznaczne z pojawieniem się kandydata do pracy w biurze. Mamy znacznie więcej możliwości, z których korzystają rekruterzy w swojej pracy. Niczym niecodziennym nie jest więc współcześnie rozmowa kwalifikacyjna przez telefon czy internet. Jak przygotować się do rozmowy z rekruterem przez telefon? O czym warto pamiętać? Podpowiadamy w niniejszym artykule!
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – kiedy?
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon jest z pewnością bardzo wygodna – zarówno dla rekrutera, jak i dla kandydata. Nie musimy się nigdzie pojawić, rozmawiamy w dowolnym miejscu, nie tracimy czasu na dojazdy, a poza tym może to zmniejszyć nasz stres.
Jednak firmy decydują się na takie rozwiązanie z różnych powodów – kandydat może pochodzić z innego miasta i jest to duże ułatwienie dla niego; jest to pierwszy etap rekrutacji, który ma pomóc w selekcji kandydatów; jest to duża oszczędność dla firmy itd.
Bez względu na to, jaki jest powód rozmowy z rekruterem, musimy pamiętać o tym, że powinniśmy się do tego jak najlepiej przygotować. Jaką przewagę daje nam rozmowa kwalifikacyjna przez telefon nad tą przeprowadzaną osobiście?
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon?
Kiedy szukamy pracy, musimy mieć świadomość tego, że może do nas zadzwonić rekruter. Jeśli więc na przykład byliśmy w pracy i dopiero po jakimś czasie zauważamy połączenie z nieznanego numeru, nie wpadajmy w panikę. Spokojnie oddzwońmy, najpewniej rekruter zrozumie, że nie mamy przy sobie telefonu 24 godziny na dobę. Najczęściej jednak rozmowa ta jest umówiona, ze względu na to mamy możliwość przygotowania się do niej.
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon z pewnością ma jedną wielką zaletę – możemy ją przeprowadzić w miejscu, które jest dla nas komfortowe, wygodnie się ubrać, mieć poczucie bezpieczeństwa, które zmniejszy nasz stres. Rekruter nie będzie wiedział, że właśnie leżymy w łóżku pod kocem, a na naszych stopach leży termofor. Jesteśmy bardziej wyluzowani, co może być dużym plusem.
Wybierz odpowiednią porę
Jeżeli jednak mamy świadomość, że czeka nas rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, pamiętajmy głównie o jednym – by umówić się o takiej porze, która będzie dla nas najodpowiedniejsza. Rekruter może nam zaproponować godzinę, która wypada w czasie naszej pracy – nie bójmy się odmówić, powiedzmy, że w akurat wtedy nie możemy odbierać i ustalmy inny termin. Trudno rozmawiać o nowym zatrudnieniu, kiedy znajdujemy się w miejscu, które chcemy opuścić. Nie zawsze też inni mają świadomość, że szukamy czegoś nowego. Chowanie się po kątach i rozmawianie szeptem na pewno nie przyniesie nic dobrego. Taka rozmowa ma duży wpływ na pierwsze wrażenie, które wyrabia sobie o nas rekruter. Dlatego ważne, by mówić wyraźnie, pewnie i nie udawać, że rozmawiamy z kuzynką o sprawach rodzinnych.
Przygotuj się tak, jak na tradycyjną rekrutację
Choć nie widzimy się z rekruterem osobiście, nie możemy ignorować tej formy rekrutacji. Nie jest ona mniej ważna niż spotkanie na żywo. Dlatego też powinniśmy się do niej przygotować tak samo dokładnie. Przeczytajmy wszystko, co znajdziemy na temat firmy, upewnijmy się, jak działa, nad czym pracuje, jakie są jej wartości, do czego dąży. Sprawdźmy, jakie są najczęściej zadawane pytania na rekrutacji i przygotujmy sobie odpowiedzi. Zapiszmy pytania, które to my chcemy zadać rekruterowi.
Mamy tę komfortową sytuację, że możemy sobie wszystko zapisać na kartkach i w razie potrzeby po nie sięgać. Nikt przecież nie wie, czy sobie pomagamy. Dzięki temu możemy mieć pewność, że o niczym ważnym nie zapomnimy.
Dodatkowo warto przygotować sobie także kartki, na których zanotujemy sobie to, co mówi rekruter. Warto zapisywać najważniejsze informacje, bo choć może się wydawać, że wszystko zapamiętamy, emocje związane z rozmową kwalifikacyjną mogą sprawić, że tak się nie stanie.
Wybierz odpowiednie miejsce
Kiedy umawiasz się na rozmowę, postaraj się wybrać taką porę, kiedy nie będziesz akurat w autobusie do domu czy nie będziesz prowadzić auta. To ważne, abyśmy mogli jak najlepiej się porozumieć, a do tego przyda się z pewnością cisza i pełne skupienie. Dlatego warto wybrać najlepiej taką godzinę, w której jesteśmy w domu.
Jeśli nie jesteśmy sami, poprośmy współlokatorów czy rodzinę, aby w danej godzinie zachowywali się cicho i nie wchodzili do pomieszczenia, w którym się znajdujesz. Postaraj się o jak najlepsze warunki, a jeśli coś będzie przerywało, od razu powiadom rozmówcę o problemach. Wtedy, gdy na przykład połączenie zostanie przerwane, będzie on wiedział, że za chwilę prawdopodobnie oddzwonisz.
Naładuj baterię
Może to wydawać się banalne, ale w takiej sytuacji może nam to po prostu wylecieć z głowy – koniecznie naładujmy baterię w telefonie. Jeśli w trakcie wyłączy się nam telefon, znalezienie ładowarki, podłączenie go, ponowne włączenie może zająć tyle czasu, że spowoduje to tylko mnóstwo niepotrzebnego stresu. Lepiej go sobie zaoszczędzić, jeśli tylko możemy to zrobić.
Nie zachowuj się zbyt swobodnie
W trakcie rekrutacji przez telefon możemy czuć się bardzo swobodnie. W końcu często jesteśmy we własnym domu, mamy na sobie wygodne ubrania, zapominamy więc o tym, że właśnie staramy się o zatrudnienie. Nie jedzmy nic w trakcie, na pewno posiłek może poczekać kilkanaście minut, nie żujmy gumy, nie palmy papierosów, nie pozwalajmy sobie na zbyt potoczny język. Pamiętajmy, że pracujemy na swój wizerunek i pokazujemy swój profesjonalizm. Zadbajmy o to, by był słyszalny.
Rozmowa kwalifikacyjna ma wiele plusów, jeśli jednak podejdziemy do niej w nieodpowiedni sposób, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego też warto się do niej dobrze przygotować i pokazać swój profesjonalizm także w takiej sytuacji.