Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia rekruter i czym się zajmuje?

W dzisiejszych czasach coraz częściej mamy do czynienia z rynkiem pracownika, nie pracodawcy. Dlatego też tak trudno znaleźć odpowiedniego pracownika na dane stanowisko. Coraz więcej firm przykłada większą uwagę do całego procesu rekrutacji i coraz częściej zatrudniani są rekruterzy zajmujący się nim całościowo. Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Jakie problemy mogą przed nią stać? Ile zarabia rekruter w Polsce? Przeczytaj niniejszy artykuł, by poznać odpowiedzi na te pytania!

Cechy idealnego rekrutera

W każdej profesji można wyróżnić zestaw cech, które sprawiają, że zwiększają się predyspozycje danej osoby do wykonywania jej. Nie oznacza to oczywiście, że osoba, która ich nie posiada, nie sprawdzi się na tym stanowisku, jednak zdecydowanie ich obecność może wiele ułatwić.

W przypadku rekrutera takimi cechami są z pewnością:

  • komunikatywność – osoba na tym stanowisku nie może mieć problemów z jasnym i zrozumiałym formułowaniem myśli i przekazywaniem ich innym osobom, w taki sposób, by komunikacja była sprawna;
  • zacięcie sprzedażowe – w rekruterze musi znaleźć się nuta handlowca, rekruter ma kontakt z kandydatami, pracodawcami, często jest pośrednikiem, musi umieć rozpoznać ich potrzeby. Pracodawca szuka najlepszego specjalisty, rekruter musi zrobić wszystko, żeby taka osoba zdecydowała się na pracę w firmie;
  • otwartość na innych – trudno wyobrazić sobie rekrutera, który nie potrafi porozumiewać się z innymi ludźmi, jest zamknięty, niełatwo prowadzić mu rozmowy;
  • kreatywność – wszyscy kojarzymy kreatywne, często nieco dziwne dla odbiorcy, pytania, które mogą paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter musi wiedzieć, w jaki sposób dowiedzieć się od kandydata wszystkiego, co jest mu potrzebne w procesie rekrutacji;
  • cierpliwość – przyda się również cierpliwość, ponieważ ciągły kontakt z ludźmi może ją nadwyrężyć;
  • pewność swoich umiejętności – często zdarza się, że rekruter jest młodszy od osoby, która jest kandydatem do pracy. W związku z tym zdarza się, że jeśli jest on niezadowolony z przebiegu rozmowy, oskarża młodszego rekrutera o niekompetencję. Zdecydowanie nie powinniśmy się takimi uwagami przejmować, szczególnie jeśli naprawdę znamy się na tym, co robimy. 

Czy rekruterzy są złośliwi?

Kandydaci do pracy często obawiają się rekrutera. Mają wrażenie, że wymyśli najbardziej nieoczekiwane pytanie, byleby tylko go w jakiś sposób skompromitować. To jednak nieprawda. Rekruterzy nie są złośliwi, a ich nietypowe, kreatywne pytania mają mają jasny cel.

Nie jest tajemnicą, że w internecie można znaleźć mnóstwo artykułów, w których znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas rekrutacji. Nawet te mniej regularne posiadają swój zestaw odpowiedzi. W związku z tym wielu kandydatów wręcz uczy się regułek na pamięć. Te nietypowe pytania w rekrutacji mają pobudzić ich do kreatywnego, samodzielnego myślenia. To właśnie wtedy można się dowiedzieć o nich najwięcej. Jest to więc część pracy, a nie chęć wyeliminowania danej osoby.

Czym zajmuje się rekruter?

Czym więc zajmuje się rekruter? Co robi osoba na tym stanowisku oprócz przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami?

Praca rekrutera nie obejmuje tylko procesu samej rekrutacji. Zazwyczaj osoba na tym stanowisku

  • odpowiada za całą strategię rekrutacyjną firmy,
  • jest odpowiedzialna za tworzenie profilów kandydatów,
  • tworzy zasady dotyczące rekrutacji – zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej,
  • tworzy ogłoszenia o pracę na danym stanowisku,
  • przyjmuje CV i przeprowadza ich selekcję,
  • poszukuje również odpowiednich kandydatów na portalach do tego przeznaczonych, na przykład LinkedIn czy GoldenLine
  • oprócz rozmów może również przeprowadzać testy kompetencji,
  • tworzy również strategię przeprowadzania rekrutacji za pomocą innych metod,
  • tworzy bazy kandydatów,
  • reprezentuje firmę podczas targów pracy.

Ile zarabia rekruter?

Wiemy już czym zajmuje się i jaki powinien być przedstawiciel tego zawodu. Istotną kwestią jest również to, ile zarabia rekruter w Polsce. Wysokość wynagrodzenia rekrutera zależy od wielu czynników, dlatego też określenie średnich zarobków jest bardzo trudne.

Wynagrodzenie rekrutera zazwyczaj uzależnione jest od tego:

  • dla jakiej branży od rekrutuje,
  • w jak dużej firmie pracuje,
  • w jakiej lokalizacji wykonywana jest praca,
  • na jakie stanowiska poszukuje kandydatów,
  • czy poosiada tylko wynagrodzenie zasadnicze, czy również w firmie występuje system prowizyjny.

Według statystyk miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 4 577,00 PLN netto. Co drugi specjalista ds. rekrutacji otrzymuje pensję od 3 738,00 PLN do 5 538,00 PLN netto. 25% najgorzej wynagradzanych specjalistów ds. rekrutacji zarabia poniżej 3 738,00 PLN netto. Na zarobki powyżej 5 538,00 PLN netto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych specjalistów ds. rekrutacji. Jednakże tak jak zostało to opisane powyżej, wynagrodzenie rekrutera uzależnione jest od wielu aspektów. Najlepiej wynagradzani są rekruterzy pracujący w dużych lokalizacjach zajmujący się branżą IT. Na wysokie honoraria mogą liczyć również specjaliści poszukujący kandydatów do ról wymagających bardzo dużego doświadczenia zawodowego bądź unikatowych umiejętności.

Aby ustalić wynagrodzenie netto warto skorzystać z Kalkulatora wynagrodzeń.

Gdzie może pracować rekruter?

Warto również wspomnieć o tym, w jakich miejscach może pracować rekruter. Coraz częściej zdarza się, że firma zatrudnia rekrutera i może on pełnić osobne stanowisko właściwie wszędzie. Jednak często wynajmowani są oni z firm zewnętrznych przez pracodawców. Rekruter może pracować w agencji pośrednictwa pracy, zatrudnienia itp.

Praca rekrutera może być ciekawa i pełna wyzwań. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i wysokich kompetencji, o czym nie można zapominać.