Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak przebiega proces rekrutacji w firmach?

Niewiele osób chętnie bierze udział w rozmowach kwalifikacyjnych. Proces rekrutacji często wiąże się bowiem z ogromnym stresem, szczególnie jeżeli od długiego czasu poszukujemy pracy lub szukamy pierwszego zajęcia. Często narzekamy na to, z jak wielu etapów składa się zatrudnienie, ile czasu musimy na to poświęcić. Warto jednak mieć świadomość, że pracodawcy naprawdę zależy na znalezieniu jak najlepszego kandydata, a to wymaga skrupulatności.

Niemalże w każdej firmie przychodzi taki moment, w którym niezbędne okazuje się zatrudnienie nowej osoby lub utworzenie nowego stanowiska. Wówczas rozpoczynany jest proces rekrutacji, który często składa się z kilku etapów. Nic w tym dziwnego, w końcu pracodawca chce mieć pewność, że zatrudnia kogoś, kto naprawdę jest odpowiednim kandydatem na dane stanowisko. Proces rekrutacji i jego wieloetapowość pozwala na wybranie najlepszego kandydata, sprawdzenie jego umiejętności praktycznych oraz zweryfikowanie danych wpisanych w CV.

Rodzaje rekrutacji

Wyróżniamy 3 rodzaje rekrutacji - wewnętrzną, zewnętrzną oraz mieszaną. Pierwsza z nich polega na wybraniu pracownika na nowe stanowisko spośród osób, które już wykonują pracę w naszej firmie. Zewnętrzna, jak można się domyślić, polega na wytypowaniu kandydatów spośród osób spoza firmy. Z kolei rekrutacja mieszana to proces rekrutacji, w którym udział brać mogą zarówno pracownicy, jak i osoby, które nie pracują dla danego przedsiębiorstwa.

Trudno jednoznacznie orzec, który z proces rekrutacji jest najlepszy, a który najgorszy. W momencie, kiedy zdecydujemy, że potrzebujemy pracownika, musimy dokładnie się zastanowić, gdzie i w jaki sposób go szukać. Dużo zależy od specyfiki firmy.

Proces rekrutacji krok po kroku

Jak wygląda proces rekrutacji? Oczywiście, w każdej firmie może wyglądać to inaczej i trudno tutaj powiedzieć o jedynej, prawidłowej metodzie, jednak wiele etapów często się powtarza.

  1. Po pierwsze, kiedy już zadecydujemy, że potrzebujemy nowego pracownika, musimy zastanowić się dokładnie nad tym, czego od niego oczekujemy, ustalić wszelkie wymagania i obowiązki na danym stanowisku i rozpocząć tworzenie ogłoszenia o pracę. Przy okazji warto ustalić, gdzie je opublikujemy. Oprócz wymagań oraz zakresu obowiązków możemy podać również sugerowane wynagrodzenie czy dodatkowe atuty, jakimi wykazać się może kandydat. Nierzadko pracodawcy nieco zawyżają wymagania - w końcu nie jest tajemnicą, że i osoby, które starają się o pracę, czasami nieco ubarwiają swoje CV. Dzięki takim zabiegom można nierzadko znaleźć złoty środek.
  2. Po zamieszczeniu ogłoszenia do firmy najprawdopodobniej zaczną spływać CV oraz listy motywacyjne. Kolejnym etapem procesu rekrutacji powinno więc być zapoznanie się z tymi dokumentami, a także jednocześnie wstępna selekcja. Z góry możemy odrzucić kandydatury osób, które nie spełniają w żadnym stopniu określonych wymagań.
  3. W kolejnym etapie ma miejsce telefoniczna rozmowa z kandydatem. Sposób, w jaki ją przeprowadzimy, zależy tylko od nas. Może być ona po prostu zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną w siedzibie firmy, jak też jedną z części procesu rekrutacji, która pomoże w kolejnym zweryfikowaniu liczby kandydatów.
  4. Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna w siedzibie firmy pozwoli zapoznać się z kandydatem i zweryfikować to, co napisał w CV czy liście motywacyjnym. Można zapytać go o sukcesy na poprzednich stanowiskach i przykłady sytuacji, które potwierdzają jego kompetencje.
  5. Jeżeli uznamy, że rozmowa to za mało i nie mamy możliwości sprawdzenia w jej trakcie, czy osoba, z którą ją przeprowadzamy, jest odpowiednim kandydatem, warto przeprowadzić jeszcze jeden etap, którym będzie wykonanie zadania praktycznego. W niektórych zawodach jest to właściwie niezbędne, by prawidłowo określić kompetencje. O wykonanie zadania możemy poprosić mailowo lub zaprosić kandydatów do siedziby.
  6. Po etapach rozmów i konsultacji przychodzi czas na wybranie najlepszego kandydata. Podjęcie decyzji wcale nie musi być łatwe. Ktoś o doskonałych umiejętnościach może mieć problem z pracą w grupie, ktoś z bogatym doświadczeniem zawodowym może być konfliktowy. Dlatego pod uwagę brane są różne kryteria, nie tylko w zależności od stanowiska, na którym jest wakat, lecz także od ludzi, z którymi nowa osoba będzie pracować.
  7. Jednym z ostatnich etapów jest powiadomienie kandydata o tym, że otrzymał on pracę. Choć nierzadko pomija się ten etap, to jednak warto zawiadomić o wynikach procesu rekrutacji także innych uczestników. Dzięki temu ich sytuacja będzie jasna i nie będą biernie oczekiwać na telefon, który nie zadzwoni.
  8. Ostatnim, ale z pewnością bardzo ważnym zarówno dla pracodawcy, jak i przyszłego pracownika etapem procesu rekrutacji jest zatrudnienie - ustalenie wszystkich szczegółów i podpisanie umowy.

Proces rekrutacji może wydawać się długi i żmudny, jednak tylko solidnie przeprowadzony może przynieść naprawdę dobre efekty, na których zależy pracodawcom najbardziej. Dlatego też, choć bywa to stresujące i wymagające dużych nakładów pracy, warto nie rezygnować z rekrutacji tylko dlatego, że jest wieloetapowa. Im lepiej pozna nas pracodawca przed zatrudnieniem, tym większa pewność, że zostaniemy w firmie na dłużej.