Jak przebiega proces rekrutacji w firmach?
Niewiele osób chętnie bierze udział w rozmowach kwalifikacyjnych. Proces rekrutacji często wiąże się bowiem z ogromnym stresem, szczególnie jeżeli od długiego czasu poszukujemy pracy lub szukamy pierwszego zajęcia. Często narzekamy na to, z jak wielu etapów składa się zatrudnienie, ile czasu musimy na to poświęcić. Warto jednak mieć świadomość, że pracodawcy naprawdę zależy na znalezieniu jak najlepszego kandydata, a to wymaga skrupulatności.
Niemalże w każdej firmie przychodzi taki moment, w którym niezbędne okazuje się zatrudnienie nowej osoby lub utworzenie nowego stanowiska. Wówczas rozpoczynany jest proces rekrutacji, który często składa się z kilku etapów. Nic w tym dziwnego, w końcu pracodawca chce mieć pewność, że zatrudnia kogoś, kto naprawdę jest odpowiednim kandydatem na dane stanowisko. Proces rekrutacji i jego wieloetapowość pozwala na wybranie najlepszego kandydata, sprawdzenie jego umiejętności praktycznych oraz zweryfikowanie danych wpisanych w CV.
Rodzaje rekrutacji
Wyróżniamy 3 rodzaje rekrutacji - wewnętrzną, zewnętrzną oraz mieszaną. Pierwsza z nich polega na wybraniu pracownika na nowe stanowisko spośród osób, które już wykonują pracę w naszej firmie. Zewnętrzna, jak można się domyślić, polega na wytypowaniu kandydatów spośród osób spoza firmy. Z kolei rekrutacja mieszana to proces rekrutacji, w którym udział brać mogą zarówno pracownicy, jak i osoby, które nie pracują dla danego przedsiębiorstwa.
Trudno jednoznacznie orzec, który z proces rekrutacji jest najlepszy, a który najgorszy. W momencie, kiedy zdecydujemy, że potrzebujemy pracownika, musimy dokładnie się zastanowić, gdzie i w jaki sposób go szukać. Dużo zależy od specyfiki firmy.
Proces rekrutacji krok po kroku
Jak wygląda proces rekrutacji? Oczywiście, w każdej firmie może wyglądać to inaczej i trudno tutaj powiedzieć o jedynej, prawidłowej metodzie, jednak wiele etapów często się powtarza.
- Po pierwsze, kiedy już zadecydujemy, że potrzebujemy nowego pracownika, musimy zastanowić się dokładnie nad tym, czego od niego oczekujemy, ustalić wszelkie wymagania i obowiązki na danym stanowisku i rozpocząć tworzenie ogłoszenia o pracę. Przy okazji warto ustalić, gdzie je opublikujemy. Oprócz wymagań oraz zakresu obowiązków możemy podać również sugerowane wynagrodzenie czy dodatkowe atuty, jakimi wykazać się może kandydat. Nierzadko pracodawcy nieco zawyżają wymagania - w końcu nie jest tajemnicą, że i osoby, które starają się o pracę, czasami nieco ubarwiają swoje CV. Dzięki takim zabiegom można nierzadko znaleźć złoty środek.
- Po zamieszczeniu ogłoszenia do firmy najprawdopodobniej zaczną spływać CV oraz listy motywacyjne. Kolejnym etapem procesu rekrutacji powinno więc być zapoznanie się z tymi dokumentami, a także jednocześnie wstępna selekcja. Z góry możemy odrzucić kandydatury osób, które nie spełniają w żadnym stopniu określonych wymagań.
- W kolejnym etapie ma miejsce telefoniczna rozmowa z kandydatem. Sposób, w jaki ją przeprowadzimy, zależy tylko od nas. Może być ona po prostu zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną w siedzibie firmy, jak też jedną z części procesu rekrutacji, która pomoże w kolejnym zweryfikowaniu liczby kandydatów.
- Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna w siedzibie firmy pozwoli zapoznać się z kandydatem i zweryfikować to, co napisał w CV czy liście motywacyjnym. Można zapytać go o sukcesy na poprzednich stanowiskach i przykłady sytuacji, które potwierdzają jego kompetencje.
- Jeżeli uznamy, że rozmowa to za mało i nie mamy możliwości sprawdzenia w jej trakcie, czy osoba, z którą ją przeprowadzamy, jest odpowiednim kandydatem, warto przeprowadzić jeszcze jeden etap, którym będzie wykonanie zadania praktycznego. W niektórych zawodach jest to właściwie niezbędne, by prawidłowo określić kompetencje. O wykonanie zadania możemy poprosić mailowo lub zaprosić kandydatów do siedziby.
- Po etapach rozmów i konsultacji przychodzi czas na wybranie najlepszego kandydata. Podjęcie decyzji wcale nie musi być łatwe. Ktoś o doskonałych umiejętnościach może mieć problem z pracą w grupie, ktoś z bogatym doświadczeniem zawodowym może być konfliktowy. Dlatego pod uwagę brane są różne kryteria, nie tylko w zależności od stanowiska, na którym jest wakat, lecz także od ludzi, z którymi nowa osoba będzie pracować.
- Jednym z ostatnich etapów jest powiadomienie kandydata o tym, że otrzymał on pracę. Choć nierzadko pomija się ten etap, to jednak warto zawiadomić o wynikach procesu rekrutacji także innych uczestników. Dzięki temu ich sytuacja będzie jasna i nie będą biernie oczekiwać na telefon, który nie zadzwoni.
- Ostatnim, ale z pewnością bardzo ważnym zarówno dla pracodawcy, jak i przyszłego pracownika etapem procesu rekrutacji jest zatrudnienie - ustalenie wszystkich szczegółów i podpisanie umowy.
Proces rekrutacji może wydawać się długi i żmudny, jednak tylko solidnie przeprowadzony może przynieść naprawdę dobre efekty, na których zależy pracodawcom najbardziej. Dlatego też, choć bywa to stresujące i wymagające dużych nakładów pracy, warto nie rezygnować z rekrutacji tylko dlatego, że jest wieloetapowa. Im lepiej pozna nas pracodawca przed zatrudnieniem, tym większa pewność, że zostaniemy w firmie na dłużej.
Polecamy: