Jak zbierać doświadczenie przed pierwszą pracą?
Poszukiwania pierwszej pracy sprawiają, że czasami czujemy się jak w błędnym kole. Chcemy zdobywać doświadczenie zawodowe, ale nie możemy tego zrobić – pracodawcy nie chcą nas przyjąć, bo… nie mamy doświadczenia. W takiej sytuacji łatwo się zniechęcić i szukać tylko takich zajęć, które przepracowanych lat zwyczajnie nie wymagają, niezależnie od tego, czy chcemy pracować w danym zawodzie, czy nie. Jak można się domyślić, nie jest to satysfakcjonujące, szczególnie na początku zawodowej drogi. Jak zbierać doświadczenie przed pierwszą pracą? Podpowiadamy w artykule!
Jak zbierać doświadczenie przed pierwszą pracą?
Choć pierwsze zatrudnienie to początek naszej zawodowej drogi, doświadczenie warto zbierać już wcześniej. Pracodawcy nieczęsto chcą zatrudniać kogoś, kto kompletnie nie ma pojęcia o stanowisku, na które aplikuje. Nie można się im dziwić, ludzie to fundament firmy i każdemu przedsiębiorcy zależy, by mieć w szeregach najlepszych specjalistów. Jednak każdy kiedyś zaczynał i rekruterzy doskonale zdają sobie sprawę, że brak przepracowanych lat wcale nie musi nas skreślać z listy potencjalnych kandydatów. Jak więc zbierać doświadczenie przed pierwszą pracą
Co chcesz robić?
Przede wszystkim pierwszym, najważniejszym pytaniem, które musisz sobie zadać, jest: co właściwie chcę robić. Oczywiście jeśli podejmujesz pracę po studiach czy szkole, gdzie uczysz się konkretnego zawodu, jest to prostsze. Kiedy ustalisz tę kwestię, prościej będzie ci podjąć konkretne kroki i nie błądzić we mgle. Należy pamiętać, że nie jest to decyzja podjęta raz na zawsze i już podczas przygotowań i zbierania doświadczenia przed pierwszą pracą może się okazać, że to nie jest to, jednak jaki czas będzie lepszy na próbowanie i zmiany?
Kursy i szkolenia
Jeśli wiemy, w jakim kierunku chcemy się rozwijać, poszukajmy szkoleń i kursów z tego zakresu. Może się okazać, że wiele z nich jest darmowych, dzięki czemu nie będzie to duży problem dla naszego portfela.
Współcześnie mamy wiele ułatwień w tym zakresie i wiele kursów możemy zrobić przez internet. Ich ceny nie są często bardzo wysokie, w związku z tym warto rozważyć, co przyda nam się w przyszłej pracy i ukończyć szkolenie.
Praktyki i staże
Studia czy wcześniejsze etapy edukacji to czas, kiedy często rodzice wspierają nas finansowo, dostajemy stypendia itd., dzięki czemu możemy sobie pozwolić na darmowe praktyki czy staże. Dzięki podjęciu takiego zatrudnienia możemy nie tylko poznać zawód, który nas interesuje, lecz także firmy, w których chcielibyśmy pracować. Poza tym jeśli praktyki pójdą nam bardzo dobrze, mamy szansę na pozostanie w tym miejscu na stałe.
Warto korzystać z takich możliwości, dzięki temu możemy sprawdzić się w różnych branżach, na różnych stanowiskach i przekonać się, czy na pewno jesteśmy w dobrym miejscu. Dodatkowo poznajemy kulturę firmy, dowiadujemy się, jak działają przedsiębiorstwa, wiemy czego możemy się spodziewać. Poza tym praktykant czy stażysta może czerpać wiedzę garściami – przełożeni i współpracownicy zdają sobie sprawę z tego, że taka osoba nie umie jeszcze wszystkiego, więc może pytać o wszystko, uzyskiwać pomoc od najlepszych specjalistów itd.
Wolontariaty
Jak zbierać doświadczenie przed pierwszą pracą? Dobrą opcją są także wolontariaty. Ich zalety są właściwie takie same, jak w przypadku stażu czy praktyk. Z tą różnicą, że wolontariaty zawsze są darmowe.
Wolontariuszem możemy zostać w wielu miejscach. Często możemy dzięki takiej pracy spełniać się społecznie, spotykać z różnymi ludźmi, poznawać ciekawe historie i rozwijać swoją empatię czy nawet umiejętności przywódcze. To wszystko może mieć duży wpływ na naszą przyszłą karierę zawodową.
Edukacja kierunkowa
Jeśli wiesz, czym chcesz się zajmować, z pewnością przydatna będzie także edukacja w tym kierunku – studia, szkoła policealna, szkoła średnia czy zawodowa. W zależności od tego, co chcesz robić i na jakim etapie jesteś.
Najprawdopodobniej podczas nauki zbierzesz wiedzę głównie teoretyczną, jednak jest to całkiem dobry początek!
Samodzielna nauka
Nie da się ukryć, że jeżeli zależy ci na pracy na konkretnym stanowisku, wiesz, co chcesz robić, jednak nie masz doświadczenia zawodowego, musisz zdobywać wiedzę i umiejętności samodzielnie, o ile jest to oczywiście możliwe.
Przejrzyj ogłoszenia na interesujące cię stanowisko i sprawdź, czego oczekują pracodawcy. Być może jest tam wymieniona obsługa programu, którego możesz nauczyć się w domu? Czytaj literaturę branżową, przeglądaj aktualności na stronach internetowych i postaraj się nie zaczynać poszukiwań pracy z niczym.
Stworzenie portfolio
W przypadku niektórych zawodów, aby przekonać pracodawcę do zatrudnienia cię, warto przygotować portfolio dokumentujące zdobyte przez ciebie umiejętności. Chcesz zostać copywriterem, programistą, grafikiem? Wiesz, że masz potrzebne umiejętności? Stwórz stronę internetową czy drukowane portfolio, gdzie pokażesz, że potrafisz pisać, tworzyć aplikacje, zaprojektować logo… Oczywiście to tylko przykłady, każdy przypadek warto przemyśleć pod tym względem.
Wielu młodych ludzi zadaje sobie pytanie, jak zbierać doświadczenie przed pierwszą pracą. Czy to w ogóle możliwe? Jak widać, jak najbardziej, jednak wymaga to poświęcenia długich godzin na naukę i nabywanie potrzebnych umiejętności.
„Pierwsza praca”
- Jak stworzyć CV bez doświadczenia?
- List motywacyjny do pierwszej pracy
- Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna – jak się zachowywać?
- Jak zbierać doświadczenie przed pierwszą pracą?