Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Częste zmiany pracy w CV - dobrze czy źle?

Poszukiwania pracy nierzadko bywają stresujące. Zdenerwowanie przed wysyłaniem aplikacji może się potęgować przez częste zmiany pracy w CV. Dawniej były one postrzegane bardzo negatywnie, sugerowały brak lojalności i zaangażowania w powierzone zadania. Czy jednak nadal jest to powód, który sprawia, że pracodawcy patrzą na kandydata nieprzychylnie? Przeczytaj niniejszy artykuł, by poznać wady i zalety takiej sytuacji!

Przyczyny częstych zmian pracy

To, że nasze doświadczenie zawodowe w CV jest bardzo rozległe i zawiera wiele miejsc pracy może mieć różne przyczyny. Nie musi być tak, że częste zmiany pracy w CV następują, ponieważ pracownik szybko się nudzi i nie może znaleźć sobie miejsca. Przede wszystkim wiele zależy od tego, na podstawie jakiej umowy pracowaliśmy. To oczywiste, że umowy o dzieło i zlecenie mogą trwać krótko i zmieniać się często - projekt się kończy, więc zaczynamy następny.

W przypadku umów o pracę sprawa wygląda nieco inaczej. Przyczyną zmiany pracy może być redukcja zatrudnienia, nieodnalezienie się w nowym miejscu pracy, konflikt wewnętrzny czy po prostu uświadomienie sobie, że przyjęcie takiego stanowiska jest sprzeczne z tym, co chcemy robić.

W innym przypadku może chodzić o zdobycie niezbędnego doświadczenia, zdobywanie wyższych kwalifikacji, szukanie własnego miejsca na rynku pracy czy karierę. Powody mogą być naprawdę bardzo indywidualne i nie muszą oznaczać niczego negatywnego.

Częsta zmiana pracy w CV - wady i zalety

Co oczywiste, rekruterzy dokładnie studiują CV każdego kandydata. Częsta zmiana pracy w CV jest z pewnością zawsze dla nich kwestią, która ich zastanawia, w związku z czym na rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie Dlaczego tak często zmiania Pan/i pracę?. Nie jest to pytanie podchwytliwe, pracodawca jest ciekawy i nie powinno być w tym nic dziwnego. Czy bogate doświadczenie jest wadą, czy zaletą?

Częste zmiany pracy w CV mogą być postrzegane dwojako. Dawniej normalne było, że pracownik spędzał w jednej firmie wiele lat, a nawet całą swoją karierę. Postrzegany był wówczas jako lojalny, dobry, solidny, sumienny - w końcu zły pracownik nie byłby tak długo zatrudniany. Dlatego też niektórzy do dzisiaj trwają w przekonaniu, że częste zmiany miejsca pracy to wada - ktoś szybko się nudzi, jest niezainteresowany pracą, nielojalny, nie identyfikuje się z firmą. Jednak czasy się zmieniają, nowe pokolenia na rynku pracy myślą już zupełnie inaczej o zakorzenieniu. Dla nich praca w jednej firmie przez całe życie po prostu nie wchodzi w grę. Chcą doświadczać, nauczyć się czegoś nowego, sprawdzać, gdzie czują się najlepiej i choć dają z siebie 110%, nie chcą trwać w tym samym przez długi czas.

Taka postawa ma swoje plusy - nie da się ukryć, że najwięcej uczymy się na początku zatrudnienia, następnie wykonujemy swoje obowiązki, które z czasem stają się powtarzalne. W związku z tym kiedy zmieniamy miejsce zatrudnienia, szczególnie w obrębie jednej branży, oznacza to, że uczymy się wielu nowych rzeczy, jesteśmy wszechstronni, potrafimy podjąć się wielu zadań, mamy wiele pasji, zainteresowań i talentów. Dodatkowo świadczy to o elastyczności.

Nie jest prawdą, że osoba, która zamierza zmieniać pracę, może działać na szkodę firmy - wręcz przeciwnie! Jeżeli wie ona, że nie będzie długo pracować w jednym miejscu, z pewnością zależy jej na dobrych referencjach i wyciągnięciu jak największej ilości wiedzy z tego doświadczenia. W związku z tym skoczek daje z siebie o wiele więcej niż pracownik, który pracuje w firmie przez długi czas. Zaprzyjaźnia się on ze współpracownikami i nie szuka konfliktów.

Oczywiście częste zmiany pracy w CV mogą być postrzegane również negatywnie, szczególnie kiedy branże są zupełnie odległe, a pracownik nie potrafi podać konkretnych powodów, dla których rzucał często pracę. Pracodawca nie ma pewności, czy pracownik nie był po prostu zwalniany z powodu tworzenia konfliktów, lenistwa, niewykonywania swoich zadań itp.

To samo miejsce pracy przez wiele lat

Pracodawcy coraz przychylniej patrzą na pracowników, którzy często zmieniają zatrudnienie, w związku z tym osobom, które długo zajmują jedno stanowisko w tej samej firmie może być w pewnych zawodach trochę trudniej, kiedy szukają nowej pracy. Czy zatem częste zmiany pracy w CV to plus czy minus dla rekrutera?

Rekruter może odnieść wrażenie, że skoro osoba ta tak długo pracowała w jednej firmie, przesiąkła jej organizacją i strukturą organizacyjną, przez co trudniej będzie jej odnaleźć się w nowym miejscu pracy. Dodatkowo może być tak, że takiemu pracownikowi trudniej będzie nauczyć się nowych sposobów pracy, których nie stosowano we wcześniejszej pracy.

Oczywiście tak samo jak w przypadku skoczków, którzy potrafią być równie lojalni jak pozostali pracownicy, tak i osoby, które wiele lat spędzają w jednej firmie, potrafią być elastyczne i doskonale dopasować się do nowych warunków.

Częste zmiany pracy w CV studenta

W przypadku studentów częste zmiany pracy nie są niczym dziwnym, a wręcz bywają pożądane. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to normalne, iż studenci szukają swojego miejsca na rynku pracy, nie wiedzą jeszcze, w jakiej branży chcą się odnaleźć, co chcą robić w życiu, studia powinny być czasem eksperymentów i szukaniem doświadczenia.

Dzięki temu mogą oni zbudować szeroką sieć kontaktów, które mogą przydać się w przyszłości, budują swoje doświadczenie, zyskują umiejętności i upewniają się w tym, co chcą robić w przyszłości.

Jeżeli obawiamy się, że nasze częste zmiany pracy w CV zostaną źle zrozumiane, warto na początku naszego życiorysu zamieścić cel zawodowy, w którym możemy wyjaśnić dlaczego nasza ścieżka kariery przebiega właśnie w taki sposób. Dzięki temu możemy uniknąć niedopowiedzeń i negatywnego spojrzenia na naszą sytuację.