Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Curriculum vitae - darmowy szablon CV

Poszukiwania pracy rozpoczynamy od stworzenia dokumentów aplikacyjnych, które przesyłamy w odpowiedzi na ogłoszenie. Niestety nie zawsze wiemy, jak powinny one wyglądać i co w nich zawrzeć, aby przekonać do siebie rekrutera. Zdarza się również, że nie przykładamy do nich wagi. Warto jednak mieć świadomość, że CV i list motywacyjny to nasz pierwszy kontakt z rekruterem i na jego podstawie zdecyduje on, czy chce zaprosić nas do dalszych etapów rekrutacji. Dlatego też powinniśmy poświęcić czas na przygotowanie jak najlepszych dokumentów a pomocny w tym może okazać się darmowy szablon CV!

Darmowy szablon CV do pobrania

Do pobrania:

pdf
Curriculum vitae - wzór z omówieniem.pdf druk do ręcznego wypełnienia
docx
Curriculum vitae - wzór z omówieniem.docx druk do ręcznego wypełnienia

Szybkie CV i tak wymaga formatowania!

Kandydat poszukujący pracy w natłoku codziennych obowiązków zazwyczaj chce postawić na dobry darmowy szablon CV, który zagwarantuje mu szybkie stworzenie dobrej wizytówki samego siebie. Jednak w dążeniu do szybkiego przygotowania dokumentów aplikacyjnych nie można zapomnieć o formatowaniu dokumentu, o którym warto powiedzieć kilka słów.

Przede wszystkim warto zadbać o to, by dokument był przejrzysty, a wręcz minimalistyczny. Rekruter nie może mieć problemu ze znalezieniem interesujących go informacji. Dlatego też warto zrezygnować z nadmiaru podkreśleń i kolorów. Nie zmieniajmy również zbyt często fontów. Starajmy się używać tylko jednego, a jeśli już decydujemy się na drugi, to na przykład w nagłówkach. Jeśli chcemy coś szczególnie podkreślić, po prostu pogrubmy tekst. Rekruter z pewnością zwróci na to uwagę.

Choć przyjęło się, że dokumenty powinny zamknąć się  w jednej stronie A4, jeżeli ktoś ma bogate doświadczenie zawodowe, spokojnie może zawrzeć je na dwóch stronach. Próba zmieszczenia się na jednej skutkuje brakiem marginesów czy zbyt małym stopniem pisma. Pamiętajmy, że margines powinien być przynajmniej tak szeroki, aby można było złapać kartkę i nie zakrywać tekstu, a stopień pisma takiej wielkości, aby nikt nie miał problemów z jego odczytaniem.

Przy wyborze fontów kierujmy się prostotą - unikajmy tak zwanych pisanek, które wyglądają jak pismo odręczne, liter zbyt zdobionych lub takich, które mogą sprawić problemy z rozczytaniem. Darmowy szablon CV może pomóc w uniknięciu właśnie tego typu błędów, co nie oznacza, że kandydat nie powinien również samodzielnie pracować z tekstem.

Pamiętajmy również o tym, że ważna jest konsekwencja - takie samo zapisywanie dat, podobne odstępy, te same fonty, niezmienianie stopnia pisma. Dzięki temu sprawimy, że nasze dokumenty będą jeszcze bardziej przejrzyste.

Na końcu zapiszmy nasz plik - najlepiej w formacie PDF, aby rekruter na pewno otrzymał go w takiej formie, jaką nadaliśmy naszemu curriculum vitae. Podpiszmy również dokument naszym imieniem i nazwiskiem, żeby plik nigdzie się nie zgubił.

Co zawrzeć w CV?

Darmowy szablon CV ma na celu ułatwić rozpoczęcie pracy, osobie poszukującej nowego zatrudnienia, nad dokumentami aplikacyjnymi, nakierować na odpowiednie tory - natomiast to co zawrzemy w naszym CV, zależy przede wszystkim od tego, jakie mamy doświadczenie czy o jaką pracę się staramy. Dla przykładu, w pewnych przypadkach dużo istotniejsze od wykształcenia jest doświadczenie zawodowe (wtedy to ono powinno znaleźć się na samej górze), w innych jeszcze ważniejszy będzie cel zawodowy czy zdobyte umiejętności - w tym przypadku warto darmowy wzór CV dostosować do realnego zapotrzebowania.

Tak więc warto pamiętać o tym, że CV jest bardzo indywidualne. Bezrefleksyjne ściągnięcie wzoru i wypełnienie go naszymi danymi nie zawsze może pomóc. W związku z tym początkowo warto wypisać sobie wszystkie informacje, które chcemy zawrzeć w dokumencie i zastanówmy się, co powinno być w nim najważniejsze.

Podstawowymi kwestiami, które znajdują się w CV, są zazwyczaj: dane osobowe i kontaktowe (imię, nazwisko, data urodzenia, telefon, mail, adres), wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności/kwalifikacje, kursy i szkolenia, znajomość języków obcych, zainteresowania.

Dodatkowo można wspomnieć również o celu zawodowym i sukcesach, jeśli uważamy, że są istotne w naszym przypadku i chcemy, by rekruter miał ich świadomość.

Warto również na samej górze dokumentu podać numer referencyjny ogłoszenia o pracę i nazwę stanowiska, na które aplikujemy. Możemy również zdecydować się na zdjęcie. Niekoniecznie musi być ono “legitymacyjne”, jednak unikajmy selfie z imprezy czy wakacji.

Na końcu dokumentu powinna znajdować się klauzula, przykładowo: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Pamiętajmy również o tym, że CV powinno być dopasowane do miejsca, do którego je wysyłamy. Czasami niektóre elementy naszego zawodowego życiorysu możemy śmiało pominąć, ponieważ zupełnie nie są one istotne, zajmują jedynie miejsce, które można byłoby przeznaczyć na inne informacje. Nie wysyłajmy więc takiego samego CV wszędzie i bezrefleksyjnie.

Darmowy szablon CV może okazać się cenną bazą na podstawie której kandydat do pracy stworzy własne dokumenty aplikacyjne, należy jednak pamiętać o dostosowywaniu dostępnych wzorów do władnego zapotrzebowania.