Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak napisać CV dopasowane do pracodawcy?

Wysyłanie uniwersalnego CV jest dla wielu kandydatów do pracy normą. Jak stworzyć CV dopasowane do pracodawcy? List motywacyjny wydaje się w tej kwestii dużo bardziej oczywisty, z kolei życiorys zawodowy wydaje się osobnym tworem. Nic bardziej mylnego. CV dopasowane do pracodawcy jest istotne i naprawdę warto poświęcić na to trochę czasu, jeśli zależy nam na zatrudnieniu. Jak powinno wyglądać i dlaczego warto je dopasować? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Jak stworzyć CV dopasowane do pracodawcy?

Warto stworzyć CV dopasowane do pracodawcy. Świadczy to o naszym profesjonalizmie i zaangażowaniu. Jednak w jaki sposób to zrobić?

Przede wszystkim warto wzorować się na ogłoszeniu o pracę, które może sprawić, że będzie nam łatwiej dopasować nasze dokumenty. Zwróćmy uwagę na wymagania oraz opis stanowiska.

Po pierwsze warto zawrzeć w naszym CV krótki cel zawodowy. Wówczas rekruter od razu będzie wiedział, do czego dążymy i dlaczego. I jeśli będzie on dostosowany do stanowiska, o które się staramy, przekona się, dlaczego wybraliśmy właśnie to stanowisko. 

Poza tym warto przyjrzeć się naszemu doświadczeniu zawodowemu, zdarza się bowiem, że pozycji jest mnóstwo, jednak wiele z nich w teorii zupełnie do siebie nie pasuje, dotyczą różnych branż, nie wszystkie pasują do stanowiska, na które aplikujemy. Czy w takiej sytuacji niektóre z nich pomiąć? Niekoniecznie. Jednak warto wyróżnić te pozycje, które są najistotniejsze. W pozostałych przypadkach można pominąć na przykład opisywanie naszego stanowiska. Dzięki temu nie zrobimy niepotrzebnych dziur w CV, a rekruter będzie wiedział, na które z poprzednich stanowisk powinien zwrócić szczególną uwagę.

Umiejętności również warto dopasować do ogłoszenia. Może się bowiem zdarzyć, że w czasie naszej kariery zawodowej zdobyliśmy ich wiele, z różnych stanowisk, ale nie wszystkie są niezbędne i będą jedynie zwiększały objętość dokumentu. Obsługa kasy fiskalnej to świetna kompetencja, jednak często zupełnie nieprzydatna np. jeśli starasz się o posadę redaktora. Dlatego też możesz selekcjonować swoje umiejętności i napisać tylko o tych, które wydają ci się niezbędne na potencjalnym stanowisku.

Tych kilka krótkich kroków mogą sprawić, że rekruter już na samym początku doceni twoje zaangażowanie. Musisz bowiem pamiętać, że CV to twój pierwszy kontakt z nim i od tego wiele zależy. Jeśli będzie ono przeładowane, ale nie będzie niosło ze sobą najważniejszych treści, najpewniej zniknie pomiędzy innymi aplikacjami.

Co prawda może się wydawać, że CV dopasowane do pracodawcy zajmie nam więcej czasu, ponieważ musimy edytować dokument, opierając się na ogłoszeniu, jednak warto te chwile poświęcić, bo mogą być one naszą drogą do kolejnego etapu rekrutacji.

Dlaczego warto dopasować CV do pracodawcy?

Mówimy o tym, że CV dopasowane do pracodawcy to bardzo dobra droga do tego, by zostać zaproszonym do dalszych etapów rekrutacji czy nawet zdobyć zatrudnienie. Jednak właściwie dlaczego tak się dzieje?

Jasny cel

Co sprawia, że potencjalny pracodawca przychylniej spojrzy na dopasowane CV? Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, świadczy to o profesjonalizmie i zaangażowaniu. Skoro bowiem dopasowaliśmy CV do pracodawcy, to znaczy, że ogłoszenie naprawdę nas zainteresowało i chcielibyśmy pracować w danej firmie. Od początku pokazujemy, że nie chodzi nam o pracę w przypadkowym miejscu, byleby tylko zarabiać i mieć stałe dochody. Taki typ pracownika może szybko odejść z firmy, co dla pracodawcy jest zupełnie nieopłacalne, dlatego pokazanie zaangażowania już na początku może sprawić, że rekruter chętniej zaprosi cię do kolejnych etapów rekrutacji.

Pokazanie, co jest w tobie najlepsze

Poza tym uniwersalne CV mówi właściwie o wszystkim i niczym. Co to znaczy? Jeśli nasze doświadczenie zawodowe jest rozbudowane i zawiera np. wiele odmiennych stanowisk, a nasze umiejętności pękają w szwach, trudno właściwie wywnioskować, w czym jesteśmy najlepsi, jakie są nasze mocne strony. Potrafimy wiele, ale co robimy lepiej? Jeśli więc napiszemy o tym, co najważniejsze, dopasowując się do oferty, od razu wskażemy, które z naszych umiejętności są najistotniejsze w danym momencie.

Do czego dążysz?

Dzięki wskazaniu w CV celu zawodowego, pokazujesz rekruterom, do czego dążysz, jaki masz cel. To bardzo istotne, ponieważ osoba, która go posiada, zazwyczaj jest ambitna, ma wyznaczoną ścieżkę i jest zmotywowana do jego osiągnięcia. Dlatego też te niepozorne kilka zdań może być naszą furtką do zatrudnienia. Pomogą nam one również wyjaśnić, dlaczego aplikujemy właśnie na tę ofertę i wybieramy tę konkretną branżę.

Warto się wyróżniać

Dlaczego CV dopasowane do pracodawcy to dobry pomysł? Ponieważ w czasie poszukiwań pracy warto się wyróżniać. Czy zainteresowałaby cię 5 książka o identycznej fabule? Raczej nie. Nic dziwnego w tym, że rekruterzy nie są zbyt zainteresowani 20 CV, które wygląda właściwie tak samo. Trudno jest wówczas skupić na sobie ich uwagę. Wystarczy kilka niepozornych kroków, by jednak o tę uwagę zawalczyć. Jeśli zależy nam na pracy, nie warto płynąć z prądem.

Choć częściej mówi się o liście motywacyjnym dopasowanym do pracodawcy, warto również pomyśleć o tym w przypadku CV. Dzięki temu możemy pokazać rekruterom swój profesjonalizm i już na początku udowodnić, że jesteśmy kimś, kogo potrzebują w swojej firmie.