Poradnik Pracownika

Cele zawodowe w CV - czy mają znaczenie dla rekruterów?

Niewiele osób zamieszcza cele zawodowe w CV. Często nie są bowiem do końca przekonani, że taki element tego dokumentu jest w ogóle potrzebny. Jednak nakreślenie tego, do czego dążymy, już na etapie tworzenia życiorysu jest istotne i może ułatwić pracę nie tylko rekruterom, którzy zapoznają się z naszym CV, lecz także nam, zwłaszcza jeżeli staramy się o pracę na stanowisku, które nie do końca odpowiada naszemu doświadczeniu zawodowemu i umiejętnościom.

Czym są cele zawodowe?

Cele zawodowe to ujęcie w kilku krótkich zdaniach tego, co chcemy osiągnąć i do czego dążymy w życiu zawodowym. Może to być krótkie i treściwe podsumowanie dotychczasowego doświadczenia, wspomnienie o umiejętnościach, które szkolimy, i powód, dla którego to robimy, czy zamieszczenie informacji o tym, na jakim stanowisku chcesz pracować i co robić w życiu. Jeżeli jesteś młodszym programistą, możesz zaznaczyć, że rozwijasz się i twoje kompetencje zawodowe wykraczają już poza ten stopień. Jeśli chcesz zmienić stanowisko, ale pozostać w tej samej branży, nadmień przykładowo, że chcesz pozostać w branży marketingowej, jednak twoje umiejętności pozwalają ci na zajmowanie się innymi zadaniami niż dotychczas. Jeżeli nie masz doświadczenia zawodowego, możesz wspomnieć o umiejętnościach, które rozwijasz, np. starając się o pracę jako młodszy programista, możesz wspomnieć o językach programowania, których się uczysz.

W rubryce, w której wpiszesz swoje cele zawodowe, możesz też wspomnieć krótko o swoich największych osiągnięciach, pamiętaj jednak, że powinny być one w jakiś sposób udokumentowane. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, jednak staraj się, aby tak było. To dobre miejsce na zamieszczenie na przykład linku do swojego portfolio.

Cele zawodowe w CV

Można powiedzieć, że takie działania jak cele zawodowe w CV są bezzasadne, ponieważ możemy je zawrzeć w liście motywacyjnym. Owszem, niejednokrotnie w zdobyciu pracy pomaga dobrze zredagowany list, jednak powiedzmy sobie szczerze - w wielu przypadkach osoby zajmujące się rekrutacją do niego nie zaglądają. Mogą odrzucić naszą kandydaturę już po spojrzeniu w CV i nie będziemy mieli okazji, bo przekazać, że np. mimo zupełnie odmiennego doświadczenia zawodowego jesteśmy całkowicie gotowi na działanie w odmiennej branży. Dlatego warto zamieścić w swoim życiorysie te kilka zdań, które, choć pozornie nieistotne, mogą zmienić wszystko.

Cele zawodowe w CV będą również pomocne w procesie poszukiwania pracy dlatego, że jeżeli jasno określisz, czym chcesz się zajmować, unikniesz sytuacji, w których zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, a okaże się, że stanowisko zupełnie nie będzie odpowiadało Twoim zainteresowaniom i umiejętnościom. Po prostu nie będzie ono stanowiło celu, do którego chcesz dążyć. Można więc powiedzieć, że taka krótka rubryka w CV jest również oszczędnością czasu.

Cele zawodowe mogą również przyciągnąć do Ciebie rekruterów. Jeżeli wysyłasz CV nieco w ciemno, co często zdarza się podczas szukania pracy, i w ciekawy sposób przedstawić to, do czego dążysz i co już osiągnąłeś, możesz sprawić, że osoby zajmujące się poszukiwaniem pracowników, zwrócą na Ciebie uwagę i nawet jeżeli nie będziesz pasować konkretnie do danego zawodu, wezmą twoją kandydaturę pod uwagę przy innych poszukiwaniach.