Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak napisać CV, aby przyciągało uwagę rekrutera?

Poszukiwania pracy wiążą się nierzadko z ogromem wysłanych życiorysów zawodowych. Mamy świadomość, jak wiele osób aplikuje na dane stanowiska, dlatego też często zastanawiamy się, jak napisać CV, aby pracodawca je zauważył i zapamiętał nas. Jak napisać CV, aby rzucało się w oczy? Co w nim zawrzeć? Przeczytaj w niniejszym artykule!

Jak napisać CV? - względy formalne

Na początku warto podkreślić rolę formatowania. Wydawać się może, że najważniejsza w CV jest treść, jednak tak naprawdę forma też się liczy. Po pierwsze jeśli rekruter nie będzie mógł się połapać w tym, co napisaliśmy, z pewnością odrzuci naszą aplikację już na starcie, po drugie pokażemy, że do wszystkiego podchodzimy w pełni profesjonalnie.

Jak napisać CV? Warto postawić na minimalizm - czarne litery na białym tle, nieco powiększone nagłówki, najważniejsze informacje pogrubione. Dzięki temu wszystko będzie czytelne i przejrzyste, a rekruter nie będzie się musiał niczego domyślać. Warto pamiętać również o marginesach - zdarza się, że tak bardzo chcemy zmieścić się na jednej stronie A4, że zupełnie z nich rezygnujemy. To jednak błąd. Warto tak sformatować tekst, by po wydrukowaniu margines był co najmniej tak szeroki, by można było złapać stronę bez zasłaniania tekstu.

CV zapiszmy w formacie PDF, który jest najbezpieczniejszy i sprawi, że wszystko pozostanie na swoim miejscu. Jak napisać CV, jeśli nasze doświadczenie jest niewielkie? Postarajmy się zmieścić wszystkie informacje na jednej stronie A4, w przeciwnym przypadku powinny być to maksymalnie dwie strony. Jeżeli nasze doświadczenie jest na tyle bogate, a my dostarczamy CV w formie wydruku - powinny być to dwie osobne kartki.

Zachowajmy konsekwencje - w całym CV stosujmy ten sam zapis dat, takie samo formatowanie w poszczególnych rubrykach, dostosujmy wypunktowania. Postarajmy się, by w nasz dokument nie wkradł się chaos.

Stosujemy różne sposoby, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów - niektórzy więc decydują się na grafiki lub nietypowe formy CV. Pamiętajmy, że nie we wszystkich zawodach takie rozwiązanie się sprawdzi i na kreatywne CV zdecydować mogą się osoby z branży kreatywnej.

CV krok po kroku

Jak napisać CV i kwestie powinniśmy poruszyć? Co powinno się w nim znaleźć?

Rubryka

Treść

Stanowisko i numer referencyjny

Na samej górze dokumentu powinniśmy zawrzeć nazwę stanowiska, na które aplikujemy oraz numer referencyjny ogłoszenia. Niewiele osób umieszcza te informacje w nagłówku, a taki drobny dopisek znacznie ułatwia pracę rekruterom, co więcej może okazać się, że bez tych informacji CV zostanie odrzucone.

Zdjęcie

Nie jest to wymóg konieczny, jednak jeśli już decydujemy się na zdjęcie, pamiętajmy, że powinno być ono nieco bardziej formalne. Nikt nie wymaga od nas zdjęcia do dowodu osobistego, ale z pewnością nie powinno się wstawiać do CV zdjęć w niekompletnym ubraniu, z imprez czy selfie.

Dane personalne

Nasze dane osobowe powinny znajdować się na samej górze CV, tuż pod nazwą stanowiska i numerem referencyjnym. Co powinniśmy umieścić w tej części życiorysu? Najważniejsze jest nasze imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail oraz numer telefonu, przydatna może okazać się również data urodzenia. Zrezygnujmy z takich informacji, jak miejsce urodzenia czy stan cywilny.

Cel zawodowy

Jeśli nasze doświadczenie jest niewielkie czy po prostu dążymy do konkretnego celu, warto zawrzeć do w górnej części CV. Pamiętajmy jednak, by cel został zapisany jak najkrócej i konkretnie (maksymalnie 2-3 zdania).

Wykształcenie

Wykształcenie umieszcza się zazwyczaj przed doświadczeniem zawodowym, jeśli jednak jest ono bardzo bogate, można od niego zacząć tworzenie naszego życiorysu. Pamiętajmy, że nie powinniśmy opisywać naszej drogi od szkoły podstawowej, a szkołę średnią uwzględnić tylko jeśli w jej trakcie uczyliśmy się zawodu. Zaczynamy od punktów najbardziej aktualnych i cofamy się w czasie.

Doświadczenie

W przypadku doświadczenia zawodowego również zaczynamy od tego zajęcia, które jest najbardziej aktualne. Oprócz nazwy firmy i stanowiska powinniśmy zawrzeć tutaj nasze najważniejsze obowiązki czy sukcesy. Pamiętajmy, by pisać krótko i konkretnie. Doświadczenie zawodowe to nie tylko miejsca, w których byliśmy zatrudnieni na podstawie umów, lecz także wszelkiego rodzaju staże, praktyki, wolontariaty itp., co jest szczególnie istotne w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają karierę na rynku pracy i nie mają dużego doświadczenia.

Umiejętności

Kolejno należy wspomnieć o naszych umiejętnościach. Nie wypisujemy jednak wszystkiego, co przychodzi nam do głowy - dostosujmy je do ogłoszenia i stanowiska, na które aplikujemy. Uważajmy również, wpisując umiejętności miękkie - niektóre z nich są sztampowe i przewidywalne, np. komunikatywność czy praca w grupie.

Umiejętności dodatkowe

Umiejętnościami dodatkowymi są najczęściej języki obce, jakimi władamy. W tym przypadku oprócz nazwy powinniśmy opisać również stopień znajomości.

Kursy i szkolenia

Jeśli przechodziliśmy kursy i szkolenia, które mogą pomóc nam w pracy na danym stanowisku, również warto je zamieścić w CV. Pamiętajmy jednak, że powinny być one związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Jeśli rekruter szuka marketingowca, informacja o ukończonym kursie manicure’u hybrydowego nic nie znaczy.

Hobby

W CV warto również napisać o swoich zainteresowaniach. W tym przypadku również bardzo dobrze, jeśli współgrają one ze stanowiskiem, na które aplikujemy, ale wcale nie musi tak być. Najważniejsze, to pisać o rzeczach, które rzeczywiście nas zajmują i o których będziemy mogli opowiadać z pasją. Hobby naprawdę może pomóc w nauce motywacji czy zaangażowania. Pamiętajmy jednak, by unikać ogólników - jeśli kochamy czytać książki, nie piszmy “książki’, lecz przykładowo “literatura biograficzna gwiazd polskiej estrady”.

Klauzula

Na końcu CV (najlepiej w stopce) powinniśmy zawrzeć klauzulę, w której zgadzamy się na przetwarzanie naszych danych w procesie rekrutacji, o której najprawdopodobniej przeczytamy w ogłoszeniu.
Jej treść to często:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych, Dz. U. Nr 133 poz. 883).

Jak napisać CV? Przede wszystkim unikajmy kopiowania, “lania wody” czy też zbytniej lakoniczności, nie wysyłajmy tego samego dokumentu wszystkim pracodawcom i starajmy się zadbać o stronę formalną. Zastanówmy się dokładnie, co chcemy zawrzeć w CV i czy są to informacje, które rzeczywiście są w nim niezbędne. Dzięki dobrze skonstruowanemu CV łatwiej będzie nam zwrócić na siebie uwagę rekrutera.