Doświadczenie czy wykształcenie – co jest ważniejsze?
Poszukując pracy, często zastanawiamy się, co jest ważniejsze: doświadczenie czy wykształcenie? Czy istotniejsze jest to, co robiliśmy do tej pory, czy dyplom, jaki posiadamy? Na co pracodawca zwróci większą uwagę? Na czym powinniśmy się skupić? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Prestiżowa uczelnia czy staż w branży?
Na rynku pracy początkujący często dzielą się na dwie grupy: osób, które studiują na prestiżowych uczelniach, często więcej niż jeden kierunek, zbierając tym samym wiele wiedzy teoretycznej i będąc przekonanym o tym, że po zdobyciu dyplomu znalezienie pracy nie będzie problemem oraz osoby, które albo w ogóle nie podjęły studiów, albo nie przykładają do nich zbyt wielkiej wagi, które przede wszystkim skupiają się na zdobywaniu doświadczenia i pracy w branży, na której im zależy.
Zazwyczaj obie grupy są przekonane o tym, że podjęta przez nie droga jest najlepszym sposobem na znalezienie w przyszłości pracy marzeń. Kto ma rację? Nie można odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie.
Studiowanie na prestiżowej uczelni, podejmowanie się kilku kierunków z pewnością świetnie przygotuje taką osobę do pracy pod względem teoretycznym. Może ona się stać prawdziwym specjalistą, jednak głównie bazującym na teorii. Oczywiście w niektórych przypadkach to jedyna droga do osiągnięcia wymarzonego zawodu, nie ma bowiem możliwości, by bez studiów i lat nauki zostać adwokatem czy lekarzem. W wielu zawodach i ogłoszeniach o pracę wykształcenie wyższe jest jednym z pierwszych wymagań, a rekruterzy z góry odrzucają kandydatów, którzy go nie spełniają. Bez wykształcenia można stracić szansę na pracę.
Jednakże budowanie doświadczenia zawodowego jest niezwykle istotne. Dlatego też osoby, które zamiast studiów wybierają staż w branży, która ich interesuje i tym samym rozpoczynają zbieranie niezbędnych umiejętności drogą praktyki, również mogą doskonale odnaleźć się na rynku pracy. Co prawda pewnie będą musieli samodzielnie nadrabiać teorię, jeśli zajdzie taka potrzeba, jednak umiejętność wykonywania danego zawodu z pewnością to ułatwi. Poza tym takie osoby częściej decydują się na więcej kursów i szkoleń, co również zwiększa ich kompetencje.
Najlepszy złoty środek?
Jak można zauważyć, każda z przedstawionych dróg może mieć swoje plusy i minusy. Jednak zarówno w jednym, jak i drugim przypadku można odnaleźć złoty środek. Doświadczenie czy wykształcenie? Doświadczenie i wykształcenie - wydaje się być to najlepszym połączeniem.
Student może znaleźć czas na staż lub praktykę, jeżeli ma taką możliwość - nawet darmową. Oczywiście nikt z nas nie chce pracować za darmo, ale w tym przypadku można sobie na to pozwolić. W końcu nie chodzi tutaj o cały etat, tylko o kilka godzin spędzonych na zastosowaniu teorii w praktyce. Jeżeli jest to możliwe, można postarać się o staż przez internet - wówczas z pewnością łatwiej znaleźć czas w napiętym grafiku. Wielu studentów łączy pracę z nauką, nawet jeżeli wydaje się to niemożliwe i często jest to świetne rozwiązanie. Po skończeniu edukacji do CV możemy wpisać nie tylko ukończenie danego kierunku, lecz także zdobyte doświadczenie.
Z kolei osoby, które zdecydowały się na zdobywanie doświadczenia, po upewnieniu się, co chcą robić w życiu, mogą rozpocząć doszkalanie się w tym kierunku - na studiach zaocznych, wieczorowych czy w studium. Dzięki temu z pewnością wybiorą kierunek, który ich zainteresuje i pomoże w wykonywanych obowiązkach, a nawet w awansie na wyższe stanowisko. W związku z tym, że na co dzień osoby takie pracują i zarabiają, wydatki na edukację będą dla nich osiągalne.
Jeżeli więc stale zastanawiamy się, co jest ważniejsze dla pracodawcy, doświadczenie czy wykształcenie i stoimy w miejscu podczas poszukiwania pracy, bo albo nie mamy wymaganego doświadczenia, albo wykształcenia, warto pomyśleć o tym, by zgrabnie połączyć te dwa obszary.
Doświadczenie czy wykształcenie?
Co jest jednak ważniejsze, doświadczenie czy wykształcenie? Co ma większe znaczenie dla pracodawcy? Z czym łatwiej się uporać: z brakiem dyplomu czy umiejętności praktycznych?
Dla pracodawców z pewnością ważniejsze jest doświadczenie. Rekruterzy przede wszystkim zwracają uwagę na to, co robiliśmy w poprzednich miejscach pracy i jakie mamy umiejętności, a nie na to, jaką uczelnię skończyliśmy.
Wykształcenie jest ważne, jednak podparte doświadczeniem nabiera jeszcze większego znaczenia. To dla pracodawcy duży komfort. Co prawda student jest przygotowany teoretycznie, ale doświadczony kandydat szybciej “wgryzie” się w wykonywanie swoich obowiązków. Zna już kulturę pracowniczą, wie jak się zachowywać, pewne zachowania i umiejętności są dla niego oczywistością. Student musi się zaaklimatyzować, wyszkolić, co z pewnością zajmie nieco więcej czasu.
Brak wykształcenia / Brak doświadczenia - czy wysyłać CV?
Wiele osób poszukujących pracy zadaje sobie pytanie: czy wysyłać CV w odpowiedzi na ogłoszenie, jeżeli wymagane jest wyższe wykształcenie, którego nie mam? / czy wysyłać CV w odpowiedzi na ogłoszenie, jeżeli wymagane jest doświadczenie, którego nie mam? Jeśli wydaje nam się, że ogłoszenie jest dla nas idealne, mamy wymagane umiejętności, od lat jesteśmy w branży lub doskonale znamy ją w teorii, zawsze warto przygotować swój życiorys i wysłać go do firmy.
Być może rekruterzy, widząc nasze umiejętności, wykształcenie czy doświadczenie, mimo małego niedopasowania do wymagań, zaproszą nas na rozmowę kwalifikacyjną. Spróbować na pewno nie zaszkodzi, a może to stać się naszą szansą na sukces.
Jeśli rekruterzy spytają o nasz brak doświadczenia czy wykształcenia, odpowiadajmy szczerze. Pewni swoich umiejętności nie powinniśmy się niczego obawiać.