Poradnik Pracownika

Zmiana branży po wielu latach doświadczenia

Pracujemy w jednej branży przez wiele lat. Zdobywamy doświadczenie, przemierzamy kolejne stopnie kariery. Wydaje się, że wszystko idzie świetnie, jesteśmy po kilku awansach i… czujemy, że coś jest nie tak. Po głowie zaczyna nam chodzić myśl, że wcale nie jesteśmy w miejscu, w którym chcielibyśmy być. Co jednak zrobić? Jak wygląda zmiana branży po wielu latach doświadczenia? Czy warto podjąć ryzyko? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule.

Zmiana branży jako krok ostateczny?

Zaczynamy pracę w zawodzie. Całkiem nam się to podoba, szybko uczymy się nowych rzeczy, początkowy czas zbierania doświadczenia jest całkiem fascynujący. Wiedzie nam się coraz lepiej, awansujemy, chociaż wydaje nam się, że coraz szybciej okazuje się, że zaczynamy stać w miejscu. Coraz rzadziej mamy okazję uczyć się czegoś nowego i ekscytować się tym, co robimy. Jesteśmy coraz bardziej sfrustrowani i mamy wrażenie, że branża, w której działamy, jednak zupełnie nie jest dla nas. 

Im gorzej czujemy się w pracy, tym częściej myślimy o tym, by coś zmienić. Wielu z nas nie lubi monotonii, źle się czuje, kiedy ciągle wykonuje powtarzalne czynności. Żyjemy w czasach, kiedy wielu z nas bardzo docenia rozwój. I jeśli coś go hamuje, mamy wrażenie, że się cofamy. Oczywiście nie chodzi o wszystkich. Stabilizacja bywa dla wielu osób zbawienna. Jeśli jednak nie należymy do takiej grupy, nie czujemy się najlepiej.

Zanim przyjdzie nam do głowy zmiana branży, nierzadko myślimy po prostu o zmianie pracy. Może to będzie jakiś świeży powiew, który nas odblokuje? W końcu atmosfera jest ważna, a kiedy coś w aktualnej firmie przestaje nam pasować – wszystko na tym cierpi.

Zdarza się jednak tak, że jednocześnie zaczynamy się zajmować czymś innym, w pracy czy w domu, i nagle zdajemy sobie sprawę, że to sprawia nam prawdziwą przyjemność, jednocześnie zabierając radość z tego, co robimy obecnie. Zmiana firmy nie pomaga, nie pomaga również zmiana stanowiska w obrębie branży.

Wtedy do głowy przychodzi zmiana branży, która dla wielu jest krokiem ostatecznym. W końcu będzie to wymagało rozpoczęcia wszystkiego od zera. W aktualnej branży mamy ugruntowaną pozycję i choć praca nie sprawia nam przyjemności, jest po prostu bezpieczna, a to dla wielu osób jest istotne i sprawia, że są w stanie wiele znieść.

Jednak jeśli taka myśl pojawi się w naszej głowie, nie warto rzucać wszystkiego, a siebie na głęboką wodę. Zmiana branży po wielu latach doświadczenia wymaga przygotowań. Wtedy ten krok nie będzie dla nas tak trudny i zdążymy się oswoić z myślą, że znowu będziemy osobą początkującą.

Zmiana branży – jakie kroki podjąć?

Jeśli jesteśmy już pewni, że zmiana branży jest dla nas koniecznością i chcemy to zrobić, musimy się do tego przygotować. Tak jak już wspominaliśmy, rzucenie wszystkiego i skok na głęboką wodę nie zawsze mogą się zakończyć szczęśliwie. Dzięki odpowiednim przygotowaniom będziemy spokojniejsi i gotowi na poszukiwania.

Nie bój się zmian!

Żeby zmiana branży się udała, trzeba pozbyć się strachu. Ciepła posada, którą zajmujemy, wieloletnie doświadczenie zawodowe mogą sprawić, że mimo frustracji i niechęci nie będziemy chcieli niczego zmieniać. Po co ryzykować, skoro teraz jest stabilnie? Co jeśli się nam nie uda?

Oczywiście, wątpliwości będzie naprawdę dużo i będą pojawiać się na każdym etapie, jeśli jednak czujemy, że zmiana branży jest tym, czego potrzebujemy – zróbmy to. W najgorszym przypadku, jeżeli się nam nie uda, nadal mamy duże doświadczenie zawodowe w poprzedniej. Takie zaplecze sprawia, że co by się nie działo, jakoś sobie poradzimy.

Kształć się

Zmiana branży wymaga dużych pokładów nauki. Czytaj internetowe strony branżowe, książki z interesującej cię dziedziny, zapisuj się na kursy i szkolenia. Nie masz doświadczenia zawodowego, musisz więc jak najwięcej nauczyć się samodzielnie, aby przyszły pracodawca widział, że naprawdę chcesz pracować w nowym zawodzie i podejmujesz kroki, by się do tego przygotować.

Przygotuj się na rozmowy kwalifikacyjne

Tym, co paraliżuje niektórych pracowników przed zmianą pracy, jest po prostu rozmowa rekrutacyjna – co powiemy rekruterowi, jak wytłumaczyć tak dużą zmianę? Przecież mi nie uwierzy!

Po pierwsze rekruter wcale nie ma powodu, by od początku nam nie wierzyć. Z pewnością zapyta o zmianę branży i warto przygotować się na takie pytanie, jednak jeśli mamy odpowiednie przygotowanie, o czym wspominaliśmy powyżej, nie będzie na nas patrzeć podejrzliwie. Każdy ma prawo do obrania innej drogi.

Zabezpiecz się

Poszukiwania nowej pracy mogą potrwać, dlatego ważne jest zabezpieczenie finansowe. Warto odłożyć pewną sumę pieniędzy, abyśmy nie musieli przyjmować pierwszej lepszej propozycji pracy i naprawdę skupić się na poszukiwaniu czegoś, co chcemy robić.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest odejście z obecnego miejsca zatrudnienia z klasą. Nie warto palić za sobą mostów, kto wie – może zdecydujemy się na powrót? Dlatego wywiążmy się ze swoich obowiązków i bądźmy profesjonalni do samego końca.

Nie wystarczą same chęci, zmiana branży to przede wszystkim ciężka praca – wymaga długich godzin spędzonych na nauce i przygotowaniach. Jednak mimo wszystko, jeśli jesteśmy pewni swojej decyzji, nie warto się poddawać. W pracy spędzamy tak dużo czasu, że naprawdę warto robić coś, co sprawia nam prawdziwą przyjemność.