Jak zmienić branżę i kiedy warto to zrobić?
Z pewnością wielu z nas miało lub ma ten problem: nasza praca przestaje być dla nas satysfakcjonująca. Codzienne wykonywanie obowiązków staje się dla nas mordęgą. Wiemy również, że nie będzie tutaj pomocna po prostu zmiana pracodawcy. Chcemy czegoś innego, postanawiamy zmienić nasze życie zawodowe o 180 stopni. Jak zmienić branżę, kiedy nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia zawodowego? Podpowiadamy w niniejszym artykule.
Dlaczego chcemy zmienić branżę?
Zmiana branży to duży krok dla każdego pracownika. Szczególnie jeśli nie mamy w niej doświadczenia, mamy dużo obaw i często nie wiemy, co zrobić, by wszystko poszło zgodnie z planem. Dlaczego decydujemy się na taki krok?
Oczywiście motywacje są różne i zależą od wielu okoliczności, jednak bardzo często chodzi po prostu o brak satysfakcji z wykonywanej pracy. Spędzamy w niej średnio 8 godzin dziennie. Odejmując więc średni czas snu, pozostaje nam jakichś 8 godzin dziennie dla siebie, co oznacza, że praca to dla nas niemal połowa życia. Nic więc dziwnego, że chcemy robić coś, co sprawia nam radość. Nie musi być to nasza wielka pasja, jednak już sam fakt, że zajęcie nie jest dla nas problemowe, świetnie czujemy się na swoim stanowisku, jest bardzo ważne. Kiedy przestaje nam się podobać to, co robimy, zaczynamy się zastanawiać, czy wina leży w konkretnej firmie, czy może jesteśmy niezadowoleni z drogi, którą obraliśmy. Nierzadko zmiana pracodawcy na innego w tej samej branży niewiele daje. Wówczas stawiamy sobie nieco trudniejszy w osiągnięciu cel.
W odpowiedzi na pytanie jak zmienić branżę może pomóc także… hobby. Zaczynamy się czymś zajmować dla rozrywki i odnajdujemy coś, czym chcemy się zajmować zawodowo. Tak nam to zajmuje czas, że przestajemy myśleć o tym tylko w kategorii zainteresowania.
Zdarza się również, że w czasie wykonywania obowiązków, nawet jeśli sprawiają nam one przyjemność, zaczynamy robić coś innego, co znacznie bardziej się nam podoba. Może się także okazać, że po praktykach zawodowych ze szkoły średniej czy na studiach zyskujemy pewność, że to, czego się tyle lat uczyliśmy, jednak nie jest dla nas. To nic złego! Jeśli czujemy się nie na swoim miejscu – warto poszukiwać go do skutku!
Wielki krok – dużo wątpliwości
Dla wielu pracowników zmiana branży to duży krok – szczególnie jeśli mają już duże doświadczenie zawodowe, wypracowaną pozycję. W takiej sytuacji, choć naprawdę nie odnajdują się już w swojej pracy, tkwią w niej – coraz bardziej sfrustrowani i nieszczęśliwi. Trudno zaczynać znowu od zera. Nie ma nic dziwnego w masie wątpliwości, warto jednak przemyśleć, czy naprawdę powinniśmy kontynuować coś, co nie daje nam radości.
Jeśli więc chcemy spróbować pracy w nowej branży, nie bójmy się spróbować. W najgorszym razie z posiadanym już doświadczeniem zawodowym, możemy wrócić do poprzedniego zawodu. A ryzyko może nam się opłacić.
Jak zmienić branżę?
Zanim podpowiemy, jak zmienić branżę, warto wspomnieć o istotnej rzeczy. Jeśli po głowie chodzi nam „drastyczna” zmiana wykonywanego zawodu, pamiętajmy, żeby się nad tym dobrze zastanowić i nie podejmować decyzji pochopnie. Jeśli już stwierdzimy, że podejmiemy ten krok, to nie powinien być przypadek. Dowiedzmy się jak najwięcej o branży, która nas interesuje, zapiszmy się na kursy i szkolenia, sprawdźmy, czy na pewno dobrze się w niej czujemy i jest to coś dla nas. Rzucenie pracy z dnia na dzień bez żadnego zaplecza może nie być dobrym pomysłem, a niepowodzenia łatwo zniechęcają do dalszej pracy.
Wyprzedzaj działania firmy
Jeśli wiesz już, że chcesz zmienić zawód, musisz zacząć działać. Zatem jak zmienić branżę?Przede wszystkim, tak jak już wspominaliśmy, musisz uzyskać jak najwięcej wiedzy na jej temat, uczyć się samodzielnie lub uczęszczać na szkolenia i sprawić, że potencjalny pracodawca zobaczy, że nie jesteś zupełnym laikiem. W związku z tym nie warto również czekać na to, aż znajdziemy idealne dla nas ogłoszenie – działajmy! Wybierzmy interesujące nas firmy i napiszmy do nich, wyślijmy nasze dokumenty aplikacyjne. Paradoksalnie, kiedy nasze CV przychodzi poza rekrutacją, może być lepiej zapamiętane, a już na pewno zostanie zauważone. Warto ryzykować, ponieważ może być to nasza szansa na sukces.
Dokumenty aplikacyjne
Drugą kwestią są, wspomniane już, dokumenty aplikacyjne. Jak je przygotować? W końcu nie mamy doświadczenia zawodowego. W takim przypadku z pewnością pomoże list motywacyjny, w którym możemy opisać dokładnie, dlaczego interesuje nas praca w innej branży i jak się do tego kroku przygotowaliśmy. Nie da się jednak ukryć, że w pierwszej kolejności rekruter sięga po CV i jeżeli zauważy tam zupełnie odmienne doświadczenie od preferowanego, może zrezygnować z dalszego zapoznawania się z karierą zawodową kandydata. Dlatego w życiorysie warto zawrzeć (najlepiej na samej górze) cel zawodowy, w którym w maksymalnie 4 zdaniach określamy, do czego dążymy i w jaki sposób. Pomocne okazać się może również podanie o pracę załączone z innymi dokumentami, tam również możemy wspomnieć o tym, że zmieniamy branżę i zaczynamy od nowa.
Sieć kontaktów
Jak zmienić branżę? Stworzyć sieć zawodowych kontaktów. Jak to zrobić? Współcześnie mamy wiele dróg, którymi możemy dotrzeć do osób z branży, która nas interesuje – warto dołączyć do grup na Facebooku, GoldenLine czy LinkedIn i być w nich jak najaktywniejszym. Nie chodzi jednak o sztuczne zainteresowanie i kopiowanie komentarzy, tylko o aktywne uczestniczenie w dyskusjach i poznawanie nowych osób. Później mogą oni kojarzyć cię właśnie jako osobę, która jest głodna wiedzy, szybko się uczy, jest na bieżąco z branżą. Warto zapadać w pamięć w ten sposób.
Zmiana branży z pewnością nie jest procesem prostym, szczególnie jeśli nie robimy tego na początku naszej kariery zawodowej. Po drodze do celu może być nam trudno, jednak nie warto się poddawać. Jeśli będziemy odpowiednio ciężko pracować na sukces, z pewnością się nam to uda.