Zmiana branży - jak się do niej przygotować?
W naszym życiu zawodowym może przyjść moment zmiany branży. Czasami wynika to z faktu, że sektor, w którym pracujemy, nie ma już przyszłości, czasami sami czujemy, że coś jest w naszym życiu nie tak, że robimy coś, co nie daje nam satysfakcji i poszukujemy prawdziwej pasji. Zmiana branży nie jest łatwa i wymaga przygotowań. Jak to zrobić?
Zmiana branży - dlaczego się na nią decydujemy?
Tak jak już wspomnieliśmy, zmiana branży może być różnie powodowana. Zdarza się, że jest ona konieczna, bo dalsza praca w naszym sektorze jest niemożliwa. Coraz częściej jednak ludzie w pełni świadomie decydują się na zmianę.
Kiedy zaczynamy karierę zawodową, często nie mamy do końca pewności, jak dokładnie będzie wyglądała nasza praca. Nawet jeśli otrzymujemy zatrudnienie w wyuczonym zawodzie, może okazać się, że to co robimy, w ogóle nie daje nam satysfakcji. Choć znamy się na tym, uchodzimy za specjalistów, ciągle wydaje nam się, że nasze życie zawodowe poszło w złym kierunku. Takie poczucie może doprowadzić do wypalenia zawodowego. Może zdarzyć się tak, że przypadkowo pojawia się impuls do zmian - nabywamy jakąś umiejętność i okazuje się, że to jest właśnie TO, na czym chcemy zarabiać, co chcemy robić w życiu. Wtedy zaczynamy się zastanawiać nad tym, czy nie porzucić pracy.
Choć często myślimy o zmianie branży, wcale nie tak często decydujemy się na rezygnację z dotychczasowego stanowiska. Po prostu brakuje nam odwagi - tutaj już wiele umiemy, znamy branżę, ludzi, nierzadko dobrze zarabiamy, jesteśmy po awansach, a zmiana branży to zdobywanie doświadczenia na nowo.
Zastanówmy się jednak, czy na pewno chcemy tkwić w czymś, co nie przynosi nam satysfakcji, czego właściwie nawet nie lubimy. Do wszystkiego można się zmusić, ale czy warto? Jeśli wiemy, że coś innego naprawdę nas interesuje, może należy zaryzykować?
Zmiana branży - przygotowania
Pamiętajmy o tym, że nie warto podejmować pochopnych kroków. Jeśli chodzi nam po głowie zmiana branży, nie należy robić tego z dnia na dzień, bez zastanowienia - chociażby dlatego, że możemy tego kroku bardzo żałować. Zmiana jest trudna i wymaga poświęceń. Jak się do niej przygotować, by przebiegła jak najbardziej płynnie?
-
Przemyśl to!
Bardzo ważne jest dokładne przemyślenie zmiany branży. Zastanówmy się, czy to nie jest chwilowe, czy nam się wcześniej nie zdarzyło? Być może naprawdę lubimy swoją pracę, ale ostatnio spadło na nas tyle zadań, że jesteśmy przemęczeni i marzymy, żeby rzucić to wszystko i zacząć od nowa? Zmęczenie możemy pomylić z chęcią zmian.
Warto dokładnie przemyśleć i zaplanować, co tak naprawdę chcemy robić, co przynosi nam satysfakcję, w czym jesteśmy naprawdę dobrzy, jakie mamy predyspozycje. Pamiętajmy, że łatwo wpaść z deszczu pod rynnę. Nie ma tutaj miejsca na spontaniczność. -
Nie bój się rekrutera
Może zdarzyć się tak, że wahamy się i nie wiemy, czy zmiana branży jest możliwa, bo obawiamy się, że nie będziemy potrafili odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zdecydowaliśmy się na ten krok. Nie warto rezygnować z marzeń tylko dlatego, że ktoś może nas o nie zapytać.
Rada jest prosta: po prostu trzeba się dokładnie na takie pytania przygotować. To bardzo prawdopodobne, że pojawią się na rozmowie kwalifikacyjnej. -
Ucz się i inwestuj w siebie
Nie możesz myśleć o zmianie branży, jeśli nie posiadasz żadnych umiejętności ani żadnej wiedzy na temat nowej dziedziny. Musisz poświęcić czas na kursy, szkolenia, warto wybrać się na konferencje, jeżeli masz taką możliwość.
Rekruter z pewnością dokładnie przyjrzy się twoim umiejętnościom i zainteresowaniom, jeśli zauważy zupełną zmianę branży w twoim zawodowym życiorysie. Nic w tym dziwnego, w końcu nikt nie chce zatrudniać kogoś, kogo trzeba będzie od podstaw uczyć zawodu. W dzisiejszych czasach mamy tak duży dostęp do wiedzy, że z właściwie każdej dziedziny możemy się całkiem dobrze przygotować teoretycznie. Praktyka na kursach i szkoleniach również z pewnością będzie mile widziana. -
Odważ się odejść
Jak już wspominaliśmy, często wahamy się, nie chcemy odchodzić ze stabilnej posady, choć strasznie nas ona męczy. W związku z tym tkwimy w miejscu, które nie daje nam satysfakcji.
Odważmy się, w końcu jak nie teraz, to kiedy podejmiemy się tego kroku? Nawet jeśli nie wyjdzie, mamy zaplecze, często duże doświadczenie zawodowe, nic nie tracimy. -
Zaplecze finansowe
Pamiętajmy, że zmiana branży nie jest łatwa i nierzadko wymaga czasu. Przygotujmy się więc do tego również finansowo. Oszczędności na czas szukania pracy z pewnością się przydadzą. Porzucenie pracy z dnia na dzień, bez pomysłu na siebie i bez oszczędności, może być dużym błędem. -
Nie pal za sobą mostów
Tak jak już wspominaliśmy - niczego nie tracisz, kiedy decydujesz się na zmianę branży. Jest jednak jeden warunek - musisz odejść z poprzedniej firmy z klasą. Nie ukrywaj, że chcesz spróbować czegoś nowego, ale nie zatrzaskuj za sobą drzwi. Bądź miły i pracuj wytrwale do końca trwania umowy.
Nawet jeśli nowa branża nie okaże się tym wymarzonym celem, będziemy mieli spokój ducha, bo będziemy mieli gdzie wracać. Być może uda nam się nawet wrócić do poprzedniej firmy. Pamiętajmy, że palenie mostów w życiu zawodowym nie jest dobrą praktyką.