Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Najczęściej zadawane pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej

Rekrutacja niemal zawsze jest stresującym procesem. Dlatego też warto się do niej przygotować. Oczywiście nie możemy przewidzieć, jakie pytania zostaną nam zadane, jednak istnieją listy zagadnień, które poruszane są bardzo często, w związku z tym mamy możliwość przećwiczenia odpowiedzi. Jednak oprócz standardowych elementów rozmowy, rekruterzy starają się również innymi drogami sprawdzić, czy kandydat na stanowisko jest osobą, którą warto zatrudnić. Jedną z nich są właśnie pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej.

Angielskie "to behave" oznacza zachowywać się, z kolei wg Słownika Języka Polskiego PWN behawior to każda dająca się zaobserwować reakcja zwierzęcia lub człowieka na bodźce płynące z otoczenia. Czym są więc pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej? Jak sobie z nimi poradzić? Czy można się do nich przygotować? Przeczytaj niniejszy artykuł, by dowiedzieć się więcej!

Na czym polegają pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej?

Przytoczona powyżej definicja oraz tłumaczenie pozwalają na wywnioskowanie, że pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej to zbiór wszystkich pytań dotyczących tego w jaki sposób zachowaliśmy się w danej sytuacji, jak ona wyglądała i jaki był rezultat naszych działań.

Dzięki temu, że osoby rekrutujące poznają nasze zachowania z przeszłości, będą mogli wywnioskować, jak zachowamy się w przyszłości. Poza tym dzięki takim pytaniom można sprawdzić prawdziwe umiejętności i kwalifikacje kandydatów. Nie da się ukryć, że CV nierzadko bywa podkolorowane. Staramy się przecież przedstawić w jak najlepszym świetle. Zadaniem rekrutera jest sprawdzenie, czy rzeczywiście pracujemy tak, jak to przedstawiamy. Zestaw pytań behawioralnych może w tym pomóc.

Zazwyczaj takie pytania rozpoczynają się od zwrotu: Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której…

Odpowiedzi na pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej

Odpowiedzi na pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej powinny się składać z trzech części, aby były wyczerpujące. Przede wszystkim należy nakreślić tło, to znaczy opisać daną sytuację, naszą reakcję na nią i sposób w jaki sobie z nią radziliśmy (opowiedzieć o podjętych krokach), natomiast na końcu swojej wypowiedzi należy zaznaczyć, jak wszystko się skończyło, jakie były tego rezultaty i ocenić sytuację ze swojej perspektywy.

Często rekruterzy zadają pytania na podstawie naszych umiejętności i osiągnięć, które zawrzemy w CV, w ten sposób mogą bowiem je zweryfikować. Dlatego też warto przygotować się do opisania każdej z nich jedną sytuacją.

Czy w tym przypadku warto kolorować, dopowiadać coś, zmieniać rzeczywistość na swoją korzyść? Warto postawić na szczere odpowiedzi. Możemy wysnuć piękną opowieść, jednak musimy zdawać sobie sprawę, że i tak wszystko zostanie zweryfikowane w przyszłej pracy. W związku z tym naprawdę nie warto kłamać, ponieważ prędzej czy później wyjdzie to na jaw.

Istnieje przekonanie, że jeżeli rekruter zada nam pytanie o sytuację, która w naszym przypadku nie miała miejsca, powinniśmy się głębiej zastanowić, ponieważ z pewnością moglibyśmy dopasować do niej jakieś zdarzenie. Jeżeli jednak naprawdę nie spotkaliśmy się na swojej drodze z opisaną przez rekrutera sytuacją - przyznajmy się do tego. Wymyślanie i podciąganie czegoś na siłę nie ma większego sensu.

Jeżeli szukamy pierwszej pracy, warto opowiadać o sytuacjach z życia, szkoły, studiów.

Pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej - przykłady

Wiemy już, czym są pytania behawioralne i w jaki sposób na nie odpowiadać. Warto również zapoznać się z przykładami takich pytań, ponieważ często mają one taki sam schemat. O co może zapytać rekruter?

 1. O pracę zespołową:
  Proszę opisać sytuację, w której musiał/a pan/i współpracować z grupą ludzi, którą dopiero pan/i poznał/a. Jakie zadanie musieliście wykonać? Jaka była pana/pani rola w tej grupie? Czy udało się wykonać zadanie? Czy zbudowaliście relację?
  Proszę opisać sytuację, w której musiał/a się pan/i zmierzyć z konfliktem w grupie, z którą pan/i pracował/a. Czy udało się go zażegnać? W jaki sposób? Jaki był rezultat tych działań?

 2. O porażki:
  Proszę opisać sytuację, którą uważa pan/i za najtrudniejszą w swojej pracy zawodowej. Dlaczego była ona trudna? Jak sobie pan/i z nią poradził/a? Jakie wyciągnął/wyciągnęła pan/i z tego wnioski?

 3. O sukcesy:
  Proszę opisać swój największy sukces zawodowy. Co to było? Dlaczego uważa to pan/i za sukces?

 4. O podejmowanie decyzji:
  Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której musiał/a pan/i podjąć szybką decyzję. W jaki sposób pan/i to zrobił/a i co wyniknęło z tej sytuacji?
  Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której podjęcie decyzji było bardzo trudne. Jak sobie z tym pan/i poradził/a?

 5. O kreatywność:
  Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której kluczowe było kreatywne podejście do problemu i znalezienie nietypowego rozwiązania. Jak wpadł/a pan/i na nie i dlaczego uważa pan/i, że podejście było twórcze/kreatywne?

 6. O komunikację:
  Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której miał/a pan/i problem z komunikacją w zespole. Jak sobie pan/i z tym poradził/a? Jaki był wynik pana/pani działań?

 7. O radzenie sobie ze stresem:
  Proszę opowiedzieć o sytuacji, której towarzyszył pani/panu największy stres. Jak sobie z tym pan/i poradził/a? Jaki był rezultat tej sytuacji?

Pytania behawioralne na rozmowie rekrutacyjnej mogą być podchwytliwe i dla niejednej osoby stresujące, dlatego warto się do nich przygotować zawczasu!