Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jakie są cele rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca dla wielu kandydatów do pracy. Nie wiedzą, czego się spodziewać, uczą się niemal na pamięć wszystkich potencjalnych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, jednocześnie chcą się zaprezentować jak najlepiej, co potęguje zdenerwowanie. Nic więc dziwnego, że czasami zupełnie nie rozumiemy, dlaczego rekruter zachowuje się w taki, a nie inny sposób, co ma na celu, kiedy zadaje pytanie, po co właściwie zaprasza nas na rozmowę. Zdarza się, że mamy – nierzadko mylne – poczucie, że chce on zrobić wszystko, by podważyć nasze kwalifikacje. Jakie są cele rekrutera? Czego tak naprawdę chce się dowiedzieć podczas rekrutacji? Dlaczego zadaje „dziwne” pytania? Czego oczekuje po rozmowie kwalifikacyjnej? Przeczytaj niniejszy artykuł i przekonaj się!

Dziwne pytania rekrutera – w jakim celu?

Zacznijmy od kwestii, która często zastanawia kandydatów do pracy. Jaki jest cel rekrutera, kiedy zadaje „dziwne” pytania? Oderwane od rzeczywistości, które wymagają nietypowych odpowiedzi? Czy taka osoba chce sprawić, żebyśmy sobie nie poradzili? Czy robi to specjalnie? Może wynika to ze złośliwości? Absolutnie nie.

Kiedy rekruter pyta nas na przykład: „Koło wanny stoją: wiadro, szklanka, kieliszek. Jak najszybciej pozbyć się wody z wanny?” – niekoniecznie ma na myśli jedną, konkretną prawidłową odpowiedź. Chodzi w tym przypadku o sprawdzenie tego, jak reaguje kandydat na nietypowe pytania, co robi w takich stresowych sytuacjach oraz oczywiście, czy jest kreatywny. 

W dzisiejszych czasach w internecie możemy znaleźć odpowiedź na właściwie każde pytanie zadane przez rekrutera. Jak już wspominaliśmy, niejednokrotnie zdarza się, że tych odpowiedzi uczymy się niemal na pamięć. Jeśli więc rekruter chce sprawdzić kreatywność kandydata i dowiedzieć się o nim czegoś więcej, musi go w jakiś sposób zaskoczyć.

Nie bójmy się więc nietypowych pytań, ponieważ celem rekrutera nie jest sprawienie, że się skompromitujemy. Jest to sposób na sprawdzenie reakcji. Starajmy się w takiej sytuacji pokazać, że jesteśmy kreatywni i nie boimy się wyzwań.

Cele rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Oczywiście sprawdzanie kreatywności i odporności na stresujące sytuacje nie jest jedynym celem rekrutera w trakcie spotkania z kandydatem. Rozmowa kwalifikacyjna ma duże znaczenie w całym procesie poszukiwania nowego pracownika. Jakie są więc cele rekrutera? Czego oczekuje?

Wybranie odpowiedniego kandydata

Pierwszym etapem rekrutacji jest przeglądanie dokumentów aplikacyjnych i odrzucanie kandydatów, którzy nie odpowiadają stawianym wymaganiom. Zdarza się również, że rozmowa przez telefon również jest częścią rekrutacji i może stanowić kolejną selekcję kandydatów. Kolejnym etapem, w którym są odrzucani, jest oczywiście właśnie rozmowa kwalifikacyjna.

Na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej rekruter chce i musi przeprowadzić kolejną selekcję kandydatów. Często wybiera wtedy tę osobę, która zostanie zatrudniona na stałe.

Weryfikacja informacji zawartych w CV i liście motywacyjnym

Nie da się ukryć, że zdarza nam się czasami nieco koloryzować nasze dokumenty aplikacyjne. Mamy poczucie, że i tak nikt tego nie sprawdzi, więc wpisujemy np., że zajmowaliśmy się znacznie szerszym zakresem zadań na danym stanowisku. Wpisujemy także umiejętności, których naprawdę nie posiadamy. Nie oszczędzamy nawet zainteresowań – bo nasze prawdziwe wydają nam się zbyt błahe.

Pamiętajmy jednak, że kłamstwo ma krótkie nogi, a wszelkie nieścisłości, które zauważy rekruter, z pewnością zostaną wskazane. Oczywiście nie sugerujemy, że każdy kłamie w CV, bo tak nie jest, ale zdarza nam się pisać, że robiliśmy więcej niż w rzeczywistości miało to miejsce. Co gorsze, nie potrafimy o tym opowiadać, nie przygotowujemy się i nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć rekruterowi, co tak naprawdę robiliśmy, na czym polegała nasza praca. Jeśli chodzi o zainteresowania, zawsze musimy pamiętać, że przypadkowo możemy trafić na kogoś biegłego w temacie – jest to prawdziwa kompromitacja, jeśli nie potrafimy niczego powiedzieć o naszym hobby. Cele rekrutera są jasne – chce się upewnić, że wszystko, o czym pisze kandydat, jest prawdą.

Testy

Biegła znajomość języka, programu, aplikacji – takie sformułowania często pojawiają się w CV. Celem rekrutera jest sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Zdarzyć się więc może, że na rozmowie kwalifikacyjnej zostaniemy poddani testom. Nierzadko rekruter nagle w trakcie rozmowy przechodzi na inny język – ten, który wskazaliśmy jako dobrze nam znany. Zdarza się również, że dostaniemy zadanie do wykonania w danym programie. To sprawdza nie tyle naszą prawdomówność, co po prostu kwalifikacje.

Cele kandydata

Cele rekrutera są mu znane i kieruje rozmową tak, aby je osiągnąć. Jednym z nich jest z pewnością także poznanie celów i oczekiwań kandydata. Zazwyczaj to właśnie podczas rozmowy jest poruszana kwestia preferowanego wynagrodzenia, oczekiwań co do rozwoju zawodowego itd. Dzięki temu, że rozmawia się o tym na tym etapie, nie wynikną żadne nieścisłości już przy podpisywaniu umowy.

Cel nadrzędny

Oczywiście głównym celem rekrutera jest znalezienie najlepszego kandydata na dane stanowisko. Bywa to proces długi, jednak ludzie stanowią filary każdej firmy. Dlatego pracodawcom zależy na tym, by ich szeregi zasilali prawdziwi specjaliści. Zadaniem rekrutera jest więc odnalezienie takich osób, które wydają się najodpowiedniejsze, mają najlepsze kwalifikacje. Choć wymieniamy ten cel jako ostatni, zdecydowanie jest to cel najważniejszy.

Znając cele rekrutera, można lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, poza tym świadomość ta może zmniejszyć nasz stres. Warto wiedzieć, co powoduje rekruterem – taka wiedza jest przydatna nie tylko przedstawicielom tego zawodu, lecz także wszystkim uczestnikom rekrutacji.