Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca za granicą - czy warto zmieniać kraj?

Co zrobić, gdy stajemy przed wyborem: praca za granicą czy w Polsce? Czy warto wyjeżdżać z kraju w celach zarobkowych? Jakie są wady i zalety pracy poza krajem? Z pewnością nie jest to dla nikogo łatwa decyzja, w wielu przypadkach zmienia nasze życie o 180 stopni. Co robić? Jak pokonać wątpliwości? Co wziąć pod uwagę? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Praca za granicą - czy naprawdę tego chcesz?

Zanim zdecydujesz się na wyjazd, zastanów się, czy praca za granicą to naprawdę to, czego chcesz. Rozważ wszystkie za i przeciw, to nie może być pochopna decyzja. Często podejmujemy ją, bo nie możemy znaleźć zatrudnienia w kraju. Po kolejnej nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej chcemy rzucić wszystko i wyjechać.

Czy jednak jesteśmy pewni, że za granicą wszystko pójdzie łatwiej? Pamiętajmy, że tam dla pracodawców będziemy kimś spoza kraju. Będziesz musieli starać się dwa razy bardziej, by udowodnić, że warto zatrudnić ciebie, zamiast mieszkańca tego kraju.

Zanim wyjedziesz, przemyśl wszystkie za i przeciw. Aby zacząć coś od nowa, trzeba się do tego dokładnie przygotować. Jechanie w ciemno, brak zaplecza finansowego - to wszystko może nam znacznie utrudnić osiągnięcie celu.

Praca za granicą ma wady i zalety, które z pewnością warto wziąć pod uwagę.

Praca za granicą - dobre i złe strony

Nieczęsto zdarza się, że ktoś podejmuje decyzję o wyjeździe z kraju z dnia na dzień. Wyjazd poprzedzony jest głęboką analizą wszelkich za i przeciw.

Co może dać nam wyjazd?

Przede wszystkim wyjazd za granicę może być bardzo rozwijający. Poznajemy od podstaw nową kulturę, uczymy się w niej żyć, nie jesteśmy tylko turystą. Poznajemy lokalnych mieszkańców, możemy naprawdę poczuć klimat takiego miejsca. Z pewnością nie uda nam się to na dwutygodniowych wakacjach. Jeśli więc któryś kraj szczególnie nas interesuje, chcemy zgłębić o nim wiedzę, zamieszkanie w nim z pewnością jest najlepszą do tego okazją.

Dzięki pracy za granicą z pewnością lepiej opanujemy język, nawet jeżeli na co dzień posługujemy się nim bardzo dobrze. Poznamy lokalne zwroty, popularne idiomy, nauczymy się języka codziennego i przede wszystkim używanie go będzie dla nas bardziej naturalne. Przełamiemy bariery, jeżeli takie istnieją.

Wyjazd za granicę to również czysta kartka. Jeżeli mamy potrzebę zmiany swojego życia, oderwania się od wszystkiego, wyjazd z pewnością nam to ułatwi. Trafimy do zupełnie nowego środowiska, poznamy zupełnie innych ludzi, będziemy mogli kształtować wszystko sami, niezależnie od nikogo.

Pobyt i praca za granicą mogą zwiększyć nasze poczucie własnej wartości. Skoro jesteśmy w stanie pracować i żyć w obcym państwie, z czym moglibyśmy nie dać sobie rady? Poza tym, aby dostać pracę, musimy się wykazać. W końcu pracodawca mógł zatrudnić mieszkańca tego kraju, a zdecydował się na ciebie, osobę, która właśnie przyjechała.

Dlaczego warto to przemyśleć?

Pamiętaj, że często decydując się na wyjazd, zostawiasz bliskich w swoim kraju. Jeśli tęsknota jest dla ciebie nie do wytrzymania, trudno będzie ci się zaaklimatyzować w nowym miejscu. Może zdarzyć się tak, że przez pewien czas będziesz zupełnie sam - bez znajomych, z bliskimi wiele kilometrów od ciebie. Czy jesteś w stanie żyć w ten sposób?

Nad wyjazdem warto zastanowić się również, gdy nie znamy języka danego kraju. Trudno osiągnąć sukces, nie posługując się językiem obcym. Jeżeli więc nie chodzi ci tylko o zarobek, musisz zastanowić się, czy sobie poradzisz. Pamiętaj, że oprócz pracy najpewniej czeka cię również dużo spraw urzędowych, a ich załatwienie bez znajomości języka jest właściwie niewykonalne.

Zastanów się również, czy jesteś gotowy na to, by zaczynać od zera. Przyjedziesz do innego kraju z czystą kartą. Będziesz musiał budować nie tylko swoją pozycję, lecz także znajomości, sieć kontaktów, całą przestrzeń prywatną i zawodową. Jeśli natomiast po kilku latach wrócisz do Polski, tutaj znowu czeka cię budowanie wszystkiego od nowa. Czy jesteś na to gotowy?

Początkowo z pewnością nie będziesz się czuć jak u siebie. Jeśli całe życie mieszkasz w innym kraju, jesteś przyzwyczajony do innego trybu życia. Każda kultura różni się od siebie i zanim ją poznasz na tyle, by poczuć się jak w domu, z pewnością minie wiele czasu.

O czym warto pamiętać?

Tak naprawę jeśli jesteś zmotywowany do tego, by zrobić karierę, uda ci się to w każdym kraju, również w Polsce. Musisz w każdym z tych miejsc poświęcić tak samo dużo energii na pracę i inwestycję w siebie. Prawdopodobnie jeżeli masz problem z motywacją i zaangażowaniem w Polsce, nie zmieni się to natychmiast po przekroczeniu granicy.

Zanim więc wyjedziesz, zastanów się dokładnie, czego potrzebujesz i oczekujesz od życia, a następnie zastanów się, czy wyjazd jest w tym wszystkim niezbędny. Być może, kiedy znajdziesz cel, okaże się, że jest możliwy do zrealizowania wszędzie.

Nic nie przychodzi samo i wszędzie trzeba zapracować na sukces czy dobrą pensję. Jeśli przeraża cię ogrom pracy i zobowiązań, nie łudź się, że za granicą będzie inaczej i prościej.

Pamiętaj, że jeżeli wyjeżdżasz nieszczęśliwy, najpewniej będziesz również nieszczęśliwy po przekroczeniu granicy. Przyczyn należy szukać głębiej niż w miejscu zamieszkania.

Praca za granicą nie należy do prostych decyzji. Sprawmy więc, by nie była podjęta pochopnie i byśmy niczego nie żałowali. Nierzadko po analizie dobrych i złych stron, może okazać się, że wszystko wygląda zupełnie inaczej, niż to sobie wyobrażaliśmy.

Zagrożenie epidemiczne

W związku z panującą epidemią COVID-19, wyjazd do pracy za granicę może okazać się dodatkowo utrudniony. Wiele krajów nie zdecydowało się na otwarcie swoich granic w związku z epidemią koronawirusa. W różnych krajach obowiązują różne obostrzenia. Warto przed decyzją o pracy za granicą dowiedzieć się więcej o szczepieniach przeciwko COVID-19. Dodatkowo osoba decydująca się na migrację musi być świadoma podwyższonego ryzyka związanego z możliwością zarażenia się wirusem.