Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Długa przerwa w pracy - jak wrócić do swoich obowiązków?

Długa przerwa w pracy sprawia, że powrót do aktywności zawodowej okazuje się trudniejszy, niż to mogło się wydawać. Rynek pracy tak szybko się zmienia, że mamy wrażenie niedopasowania, wydaje nam się, że się nie nadajemy, a żaden pracodawca nie będzie chciał z nami pracować. Powrót po długiej przerwie jest jednak jak najbardziej możliwy. Jak wrócić do pracy?

Długa przerwa w pracy - powody

Powodów długiej przerwy w pracy może być wiele - wychowywanie dzieci, choroba, wypadek, przebywanie za granicą. Możemy w takich sytuacjach wycofać się z życia zawodowego na wiele lat.

W wielu przypadkach jednak nadchodzi taki moment, w którym osoby mogą wrócić już do aktywności zawodowej. Jest to moment stresujący, rynek rozwija się intensywnie, zmian w naszej branży z pewnością było wiele, boimy się, że za nimi nie nadążymy.

Niektórzy tak bardzo obawiają się powrotu, że ich poszukiwania pracy znacznie się przeciągają. Tracą oni motywację i tak naprawdę nie chcą znaleźć zatrudnienia. Jednak w wielu sytuacjach pozbieranie się i porządne zabranie się do pracy jest po prostu konieczne. Długa przerwa w pracy może sprawić, że zostajemy wyrwani z rytmu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by znowu się w nim znaleźć.

Czego boją się pracownicy wracający do pracy po długiej przerwie?

Jak już wspominaliśmy, powrót do pracy po długiej przerwie dla wielu osób jest stresujący. Miesiące, a nawet lata spędzone poza rynkiem pracy sprawiają, że wiele rzeczy zaczyna nas po prostu przerażać.

Boimy się, że tak naprawdę nasze umiejętności są już nieaktualne. W końcu przez długi czas nie pracowaliśmy, być może więc nie potrafimy już wykonywać swoich obowiązków, nie pamiętamy, na czym wszystko polegało, wiele rzeczy nam po prostu wyleciało z głowy.

Jeżeli mamy takie przypuszczenia, poświęćmy nieco czasu na przypomnienie sobie tego, czym się zajmowaliśmy, poczytajmy o naszym zawodzie w internecie, zdobądźmy literaturę branżową. Przypomnijmy sobie sposoby wykonywania obowiązków, porozmawiajmy ze znajomymi, którzy wykonują ten zawód.

Obawiać możemy się również, że nie odnajdziemy się wśród nowych ludzi, często zgranego zespołu. Nawet jeżeli wracamy do naszej firmy, w której pracowaliśmy przed przerwą, możemy mieć obawy, że nikt nas właściwie nie pamięta, pewnie wiele znajomych twarzy pracuje już w innym miejscu, a my tak naprawdę jesteśmy daleko w tyle.

Każdy był kiedyś nowy i musiał odnaleźć się w bardziej lub mniej zgranym zespole. Nie obawiajmy się tego, co działo się w firmie podczas naszej nieobecności. Jeżeli ktoś nas lubił, raczej nie przestał i najpewniej szybko odnajdziemy się w biurowej rzeczywistości. To trochę jak jazda na rowerze - nauczymy się jej raz, będziemy umieć cały czas. Wystarczy tylko wsiąść na rower i wszystko sobie przypomnieć.

Stresujący może być również fakt, że każdego dnia będziemy musieli stawić się w pracy o konkretnej godzinie, prawdopodobnie zaczną się wczesne pobudki, będziemy musieli planować posiłki, zastanawiać się, co na siebie włożyć. To z pozoru banalne problemy, jednak dla kogoś, kto miesiącami raczej nie miał narzuconej dyscypliny, ponowne nauczenie się rutyny może być trudne.

Już podczas szukania pracy możemy starać się narzucić sobie pewną rutynę, wstawać wcześniej, próbować ustalić nowy dobowy rytm. Dzięki temu wejdzie nam to w nawyk i przestanie przerażać.

Nierzadko boimy się też tego, że rekruter zapyta nas o długą przerwę. Czy powinniśmy dokładnie powiedzieć mu, co się z nami działo w tym czasie? Jak wytłumaczyć białą plamę w naszym CV?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by nie kłamać. Powiedzmy wprost, dlaczego długa przerwa w pracy miała miejsce. Pamiętajmy jednak, że nie musimy, a nawet nie powinniśmy wdawać się w szczegóły. To nasza prywatna sprawa, a rekruter na pewno zrozumie, że nie chcemy o niej rozmawiać.

Jak szukać pracy po długiej przerwie?

Długa przerwa w pracy może sprawić, że nie do końca będziemy wiedzieć, jak powinniśmy zabrać się do szukania pracy. Świat szybko się zmienia, jeżeli ostatni raz staraliśmy się o posadę kilka lat temu, musimy zdawać sobie sprawę, że proces ten wygląda nieco inaczej. Jak szukać pracy po przerwie?

Przede wszystkim zacznijmy od odświeżenia naszego CV. Przeczytajmy artykuły mówiące o tym, co powinno zawierać i jak je sformatować. Możemy również skorzystać z kreatora lub pomocy osób, które tworzeniem dokumentów z życiorysem zajmują się na co dzień. Poprośmy też kogoś, aby zerknął na nasze CV i powiedział, co o nim myśli. Przygotowanie odpowiednich dokumentów aplikacyjnych jest naprawdę istotne.

Warto również zapytać o radę znajomych z branży. Nie chodzi o to, by po latach zapytać ich, czy nie mają dla nas jakiegoś zajęcia, ale możemy podpytać, czego aktualnie wymaga pracodawca, jakie umiejętności trzeba posiadać, żeby dostać pracę lub po prostu po jaką literaturę sięgnąć, by być na bieżąco.

Jeśli mamy wrażenie, że zupełnie wypadliśmy z obiegu, pomóc mogą kursy i szkolenia, na których nabędziemy nowe umiejętności lub odświeżymy sobie posiadane.

Przyjrzyjmy się ogłoszeniom o pracę, sprawdźmy, czego wymagają pracodawcy na stanowisku, do którego zamierzamy kandydować, porównajmy, co się zmieniło. Być może okaże się, że posiadane umiejętności i doświadczenie są wystarczające, by wrócić na rynek pracy, a my wcale nie musimy się martwić i stresować. Pamiętajmy, że rekruterzy i pracodawcy doceniają doświadczenie zawodowe, chęć rozwoju i umiejętności, a długa przerwa w pracy może im wcale nie przeszkadzać.