Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca w małej firmie - 7 powodów, dla których warto to przemysleć

Praca w korporacji kojarzy się w wysokimi zarobkami, ale też dużym stresem, nadgodzinami i poświęceniem życia prywatnego dla kariery zawodowej. Niektórzy pracownicy wybierają więc małe, rozwijające się firmy. Oto 7 powodów, dla których warto wybrać właśnie taką ścieżkę kariery.

Praca w małej firmie to różnorodność i brak nudy

Podstawową przewagą pracy w małej firmie nad karierą w korporacji jest różnorodność zadań. W mniejszych przedsiębiorstwach zazwyczaj nie ma ścisłego podziału obowiązków i wyspecjalizowanych działów do pełnienia jednej tylko funkcji. Pracując w małym zespole, każdego dnia możemy wykonywać inne zadania. Wymaga to oczywiście dobrego zorganizowania, ale daje dużo frajdy i zmniejsza ryzyko „wypalenia zawodowego”, spowodowanego przez monotonię obowiązków.

Bliższe relacje i łatwa komunikacja

Mniejszy zespół to możliwość osobistego poznania każdego współpracownika. To wpływa również pozytywnie na atmosferę pracy. W firmach sektora MŚP wiele spraw załatwia się ustnie, bez potrzeby umawiania spotkań i rezerwowania salki konferencyjnej. Dzięki szybszej komunikacji, zdecydowanie szybciej podejmowane są również różne decyzje. Bez problemu można porozmawiać też ze swoim przełożonym i rozwiązać bieżące problemy – zazwyczaj zajmuje on biurko lub pokój obok.

Praca w małej firmie to realny wpływ na jej rozwój

W małej firmie praca każdego członka zespołu ma ogromne znaczenie dla jej rozwoju. Osoby, które przechodzą do mniejszych przedsiębiorstw z korporacji często są zaskoczone, jak szybko widzą efekty swojej pracy. Przy podejmowaniu większości decyzji każdy głos ma znaczenie. Pracowici i kreatywni szybciej zostają tu dostrzeżeni i docenieni, gdyż samodzielna praca jednostki może w małej firmie zdziałać wiele.

Brak dress code’u

Formalny dress code nie jest regułą w dużych firmach. Zdarza się też, że te małe wymagają konkretnego stroju do pracy. Statystycznie jednak dużo łatwiej znaleźć małą firmę, w której można ubierać się w stylu „casual”. Choć to mniej znaczący powód, jest wiele osób, które cenią sobie swobodę stroju i właśnie dlatego wybierają pracę w mniejszym przedsiębiorstwie.

Szybsza droga do rozwoju kariery

Dzięki różnorodności zadań pracownicy małych firm zdobywają w nich bardzo cenne doświadczenie z wielu dziedzin. W małym zespole też łatwiej wykazać się i zostać dostrzeżonym przez przełożonych. Przedsiębiorstwa sektora MŚP zazwyczaj nie mają sztywnych struktur organizacyjnych, więc utworzenie nowego, wyższego stanowiska dla zasłużonego pracownika i jego awansowanie nie stanowi problemu.

Praca w małej firmie to głównie innowacyjne projekty

Wiele małych firm to start-upy działające w branżach internetowej oraz nowych technologii. Często też zapotrzebowanie klientów wymusza na nich elastyczność i stosowanie innowacyjnych rozwiązań w działalności. Dzięki temu pracownicy mogą uczestniczyć w projektach opierających się o nowoczesne, innowacyjne narzędzia.

Wynagrodzenie

Wbrew obiegowej opinii, wynagrodzenie w mniejszych firmach wcale nie musi być niższe od tego w korporacji. Tak jak już wspomnieliśmy, rozwój małego przedsiębiorstwa, a więc też jego zyski, w dużej mierze zależą od pracy każdego pracownika. Dużo łatwiej więc uzależnić jego wynagrodzenie od osiąganych wyników – pracowici i zdolni mogą więc zdecydowanie zyskać!

Tadeusz Bisewski
Ekspert z portalu Mala-Firma.pl