Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

List motywacyjny - jak napisać by przekonać do siebie pracodawcę?

Napisanie listu motywacyjnego to dla wielu z Nas prawdziwy koszmar. Poza tym istnieje przekonanie, że tak naprawdę nikt go nie czyta, więc właściwie trud jest próżny. Dlatego tak często decydujemy się na ściągnięcie gotowego wzoru. Pamiętajmy jednak, że pracodawca nie będzie chciał czytać 50. z kolei takiego samego tekstu - taka lektura znużyłaby każdego z Nas. Jak więc podejść do tego zadania? Dowiedz się jak się pisze list motywacyjny, by przekonać do siebie pracodawcę i sprawić, że będzie chciał z Nami współpracować!

Dlaczego list motywacyjny jest ważny?

Jak już wspominaliśmy, istnieje przekonanie, że listu motywacyjnego nikt nie czyta. Nie jest to do końca prawdą. Oczywiście, czasami już samo CV przekreśla szansę na to, że potencjalny pracodawca sięgnie po więcej dokumentów, dlatego też warto solidnie przygotować oba z nich.

List motywacyjny, szczególnie profesjonalnie i ciekawie napisany, może sprawić, że osoby zajmujące rekrutacją się Nami zainteresują, nawet jeżeli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia i wykształcenia. Jest to pierwsza szansa na, kolokwialnie mówiąc, sprzedanie Naszej osoby.

Dołączenie do CV list jest ponadto uzasadnione, jeżeli w ogłoszeniu jest wyraźna prośba o jego przesłanie. Jeśli ją zignorujemy, istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że Nasza kandydatura nie będzie brana pod uwagę.

Jak pisać listy motywacyjne, by przekonać do siebie pracodawcę?

Odpowiedź na pytanie jak pisać list motywacyjny, wcale nie jest taka prosta. Przede wszystkim warto przyjąć i zapamiętać naprawdę ważną zasadę: nie wolno kopiować treści przykładowych listów motywacyjnych kropka w kropkę. Każdy rekruter, który zobaczy po raz setny początek: „W odpowiedzi na zamieszczone przez Państwa ogłoszenie zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko…” popatrzy tylko z politowaniem i znudzeniem, a już z pewnością nie będzie miał ochoty czytać czegoś, co jest tak odtwórcze. Szczególnie jeżeli staracie się o pracę w miejscach, gdzie niezbędna jest kreatywność. Pokażcie ją już na wstępie.

Forma równie ważna jak treść

Jak napisać list motywacyjny, aby brzmiał dobrze? Zwróć uwagę, że doskonała treść nie obroni się, jeżeli pominiemy zupełnie kwestię formy. Pamiętajmy więc o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim warto zawrzeć podstawowe informacje o sobie, zwrot grzecznościowy, zastosować maksymalnie jeden lub dwa fonty, koniecznie pasujące do siebie, wyjustować tekst, zaznaczyć opcję dzielenia wyrazów, jeżeli zrobią się w nim „korytarze”, a na końcu zamieścić swój podpis. Jak to zrobić, kiedy przesyłamy CV i list wyłącznie drogą mailową? W darmowym programie Adobe Reader istnieje możliwość dodania podpisu do dokumentu, warto z niej skorzystać. Najważniejsze fragmenty tekstu warto również pogrubić. Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie wszystkich dokumentów w ten sam sposób, aby tworzyły spójną całość.

Spersonalizowany list motywacyjny gwarancją sukcesu?

Zdarza się, że w czasie poszukiwań pracy wysyłamy listy motywacyjne w wiele miejsc. Często więc po prostu zmieniamy dane firmy i wysyłamy taką samą treść, rozpoczynając od ogólnego „Szanowni Państwo”. Jeżeli jednak szczególnie zależy Nam na pracy, warto spersonalizować list motywacyjny, dowiedzieć się, kto zajmuje się rekrutacją, zwrócić się bezpośrednio do tej osoby. Dopasujmy to, co piszemy, do wymagań stawianych w ogłoszeniu. Z pewnością rekruter spojrzy na Nas wówczas przychylniej.

Przejdźmy do treści…

Czy warto ściągnąć gotowy wzór? Jeżeli rzeczywiście zupełnie nie mamy pomysłu jak napisać list motywacyjny, warto przeczytać kilka gotowych dokumentów. Warto jednak pamiętać, że bezmyślne kopiowanie nie jest odpowiednią drogą. Taki wzór powinien być dla Nas czymś w rodzaju wędki, którą dopiero złowimy rybę. Będzie nieco łatwiej, ale nikt nie wrzuci Nam jej od razu do wiadra.

Przeczytaj wymagania i przemyśl dokładnie jak twoje umiejętności oraz zdobyte doświadczenie mogą Ci pomóc na danym stanowisku. Wybierz najważniejsze 3 zalety (najwyżej 5, warto wskazać ich kilka, ale nie powinno się rozwlekać wypowiedzi i stworzyć kilkustronicowego listu pochwalnego) i napisz, dlaczego sprawią one, że jesteś idealnym kandydatem. Nie bądź nadmiernie skromny, zamieść w liście motywacyjnym swoje osiągnięcia w poprzednich firmach. Jeżeli uważasz, że to pomoże, posługuj się danymi liczbowymi. Nie bój się pisać, że jesteś w czymś dobry. Jeżeli prowadzisz blog, a twój fanpage ma 50 tysięcy fanów, napisz o tym nawet wtedy, gdy traktujesz to jedynie jako hobby. Nie umniejszaj swoich zasług!

Spróbuj wyczuć, jakim tonem możesz pisać, być może lepiej sprawdzi się list nieco żartobliwy? Jednak uważaj, aby nie przesadzić. Takie praktyki możesz zastosować, kiedy jesteś pewny, że rekruter nie odbierze tego jako coś nieodpowiedniego.

Po skończeniu pisania poproś kogoś, aby przeczytał list i sprawdził, czy nie ma w nim błędów. W niektórych przypadkach mogą one przekreślić twoją szansę na zatrudnienie. Warto upewnić się, że treść jest bezbłędna. Pamiętajmy jednak, że bycie własnym korektorem jest bardzo trudne i wyłapanie błędów, które się zrobiło, może skończyć się porażką.

Jeżeli dalej zadajesz sobie pytanie jak pisać listy motywacyjne, to pamiętaj - musisz zachować złoty środek, a powyższe zasady pisania listu pomogą ci go osiągnąć. Co prawda może być to trudne, ale jest skuteczne niemal we wszystkich przypadkach. List motywacyjny to Nasz pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą, dlatego warto wykorzystać tę możliwość w 100%, jednak nie można przesadzić z wychwalaniem samego siebie. Nie upierajmy się również, że dobra treść wytłumaczy kiepską formę. Przygotujmy wszystko w najmniejszych szczegółach, ponieważ list może być Naszą przepustką do wymarzonej pracy.