Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Wniosek o zatrudnienie a list motywacyjny

Szukanie pracy jest często czaso- i pracochłonne, w związku z tym chcemy się do tego jak najlepiej przygotować, by proces ten stał się prostszy. Na pewno pomocne może być przygotowanie odpowiednich dokumentów aplikacyjnych. Zdarza się, że aby się w jakiś sposób wyróżnić, kandydaci do pracy decydują się na dołączenie także podania o pracę. Czy wniosek o zatrudnienie jest tym samym co list motywacyjny? Czym różnią się te dokumenty? Odpowiadamy w niniejszym artykule!

Wniosek o zatrudnienie – czemu służy?

Wniosek o zatrudnienie zazwyczaj nie jest wymagany przez pracodawców w ogłoszeniach o pracę. Może być to więc kolejny element, który potwierdzi, że naprawdę zależy nam na tym, żeby pracować właśnie w tej, konkretnej firmie. Taki dowód na nasze zaangażowanie może być bardzo ważny dla rekrutera.

Poza tym taki dodatkowy dokument może także nas wyróżnić – być może rekruter otrzyma w odpowiedzi na ogłoszenie mnóstwo CV, ale podań będzie tylko kilka? Dzięki temu może uważniej przyjrzeć się naszej aplikacji.

Podanie o pracę to wprowadzenie, które ma powiedzieć naszemu potencjalnemu pracodawcy, dlaczego zdecydowaliśmy się na przesłanie naszej kandydatury oraz z jakich powodów powinien się z nią zapoznać.

Można uznać, że to wstęp do reszty, którą najczęściej jest CV i list motywacyjny. Nie będziemy we wniosku pisać o tym, jakie mamy umiejętności czy wyjaśniać, dlaczego nie mamy doświadczenia zawodowego. Jest to miejsce, w którym staramy się zachęcić do nas rekrutera i wskazać, dlaczego jesteśmy odpowiednim kandydatem.

W jakim celu piszemy list motywacyjny?

O list motywacyjny często proszą pracodawcy w ogłoszeniach. To obok CV najczęściej wymagany dokument aplikacyjny. Jest to niejako uzupełnienie naszego życiorysu zawodowego. Nie wszystko możemy wyjaśnić i przekazać wystarczająco wyczerpująco – list daje nam taką szansę.

To w nim podkreślamy nasze umiejętności, kompetencje do objęcia danego stanowiska, mówimy o swoich największych sukcesach. Jeśli mamy dziury w zatrudnieniu, zmieniamy branżę i nie mamy zbyt wiele doświadczenia albo po prostu dopiero wchodzimy na rynek pracy, list motywacyjny jest doskonałym miejscem, aby to wszystko wyjaśnić potencjalnemu pracodawcy.

Warto również dodać, że ten dokument może być doskonałym miejscem na przykład do potwierdzenia naszej kreatywności czy chociażby lekkiego pióra. Zdarza się, że zapisujemy w CV takie umiejętności, więc od razu możemy udowodnić, że tak właśnie jest. 

List bywa ignorowany – kandydatom do pracy wydawać się może, że jego przygotowanie to próżny trud, szczególnie kiedy nie czują się dobrze w tworzeniu wypowiedzi pisemnych. Jednakże w tym przypadku nie chodzi o to, by wykazać się wielkim talentem pisarskim, ale aby pokazać swoje najlepsze strony i sprawić, że rekruter będzie chciał nas zaprosić do kolejnych etapów rekrutacji.

Jeśli taki dokument jest wymagany w ogłoszeniu, nie powinniśmy go pomijać – nasza kandydatura może wtedy z góry zostać odrzucona.

Wniosek o zatrudnienie a list motywacyjny

Zarówno wniosek o zatrudnienie, jak i list motywacyjny przyjmują formę podania. Nie różnią się znacznie pod względem formalnym – powinny zmieścić się na jednej stronie A4, być przejrzyste, zawierać najważniejsze informacje oraz dane kandydata i pracodawcy.

W związku z tym może się wydawać, że informacje w tych dokumentach się dublują i tak właściwie nie ma sensu przygotowywanie wniosku o zatrudnienie, skoro mamy przesłać list motywacyjny. Jednak warto podkreślić, że to nie są te same pisma i służą zupełnie innym celom.

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że podanie o pracę będzie bardzo przydatne w przypadku, gdy aplikujemy do firmy, gdzie aktualnie nie jest przeprowadzana żadna rekrutacja. W tym miejscu możemy wyjaśnić, dlaczego się w ogóle na to zdecydowaliśmy i co firma może zyskać, biorąc pod uwagę naszą kandydaturę. Być może, gdyby nie podanie, nasze dokumenty zostałyby zignorowane? W końcu teoretycznie firma nie poszukuje nowych pracowników. 

Podanie o pracę to niejako wstęp i zachęcenie do zapoznania się z innymi dokumentami, na przykład CV czy listem motywacyjnym właśnie. 

List mówi o naszych konkretnych umiejętnościach, sukcesach, potwierdza, że jesteśmy odpowiednimi kandydatami na dane stanowisko. Wniosek o zatrudnienie to przekonanie, że nasza kandydatura jest ciekawa i warto się z nią zapoznać. 

Poza tym podanie o pracę często jest przygotowywane nie dlatego, że jest to wymagane, a z powodu chęci wyróżnienia się, pokazania zaangażowania. Choć list również pokazuje zaangażowanie, zazwyczaj jest on wymaganiem pracownika zawartym w ogłoszeniu. Nie często widzimy w nich prośbę o dołączenie wniosku o zatrudnienie. 

Podsumowując, choć oba dokumenty na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, głównie ze względu na formę i fakt, że oba mają wpłynąć na nasze potencjalne zatrudnienie, nie są tym samym i nie powinny dublować informacji. Wniosek o zatrudnienie może być doskonałym sposobem na pokazanie zaangażowania i wyjaśnienia aplikacji poza rekrutacją. Dlatego też, nawet kiedy nie jest to wyraźna prośba pracodawcy, warto nad nim popracować i dołączyć go do swoich dokumentów.