Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Rozmowa kwalifikacyjna - jak dobrze wypaść?

Niedługo czeka mnie rozmowa kwalifikacyjna na wymarzone stanowisko. Czy można dobrze się do niej przygotować? Jakie pytania można zadawać, a jakich pytań lepiej unikać, aby wypaść korzystnie w oczach pracodawcy?

Ludwik, Skaryszew

 

Rozmowa kwalifikacyjna nie musi spędzać nam snu z powiek. Odpowiednie przygotowanie może spowodować, że przebrniemy przez nią bez większych wpadek.

Rozmowa kwalifikacyjna - jak się do niej przygotować?

Przed wyjściem z domu warto zadbać o odpowiedni strój. Proszę przemyśleć dokładnie tę kwestię. Pierwsze wrażenie wywołuje się tylko jeden raz, dlatego jest bardzo istotne. Profesjonalny strój, który będzie zgodny z profilem firmy, na pewno doda Panu pewności siebie i zostanie pozytywnie odebrany. Nie należy zapominać o kwestii butów, które powinny być przede wszystkim czyste. Powinno się unikać także krzykliwej biżuterii. Przed wyjściem z domu lepiej zrezygnować z wylania na siebie połowy buteleczki perfum, w celu zrobienia wrażenia. Może to przynieść odwrotny skutek.

Należy pamiętać o tym, żeby nie spóźnić się na rozmowę. W dobrym tonie jest być kilka minut wcześniej, aby nie wpaść do pokoju, w którym ma odbyć się rozmowa, dysząc i sapiąc i tak zaczynać rozmowę. Kolejnym elementem o którym warto pamiętać przed wejściem na rozmowę kwalifikacyjną jest telefon komórkowy. W dobie social mediów i miliona aplikacji, które informują sygnałem dźwiękowym o każdej zmianie, najważniejsze będzie wyłączenie lub wyciszenie telefonu podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dzwoniący telefon może skutecznie wybić Pana z rytmu rozmowy, a i przyszłemu pracodawcy może się to nie spodobać.

Na rozmowie nie należy bać się zadawać pytań. Ich brak z Pana strony może być jednoznaczny z tym, że nie zależy Panu na tej pracy. Powinien też Pan pamiętać, że nie musi Pan odpowiadać na wszystkie pytania

Na koniec może Pan zapytać o przebieg procesu rekrutacyjnego - jak wyglądają jego kolejne etapy. I najważniejsze: uśmiech i szczerość. Proszę nie krytykować byłych pracodawców, bo przyszły pracodawca może być pewny, że kiedyś o nim powie Pan to samo. Wychodząc, należy podziękować za rozmowę. Wtedy rozmowa kwalifikacyjna będzie udana.