Rozmowa kwalifikacyjna a pytanie o średnią ze studiów
Ukończyłem studia i właśnie zaczynam szukać pracy. Byłem już na kilku rozmowach rekrutacyjnych. Kilka razy padło pytanie o moją średnią ze studiów. Miałem 3,9, a zwykle wymagają co najmniej 4. Zastanawiam się, czy można na rozmowie rekrutacyjnej pytać o średnią.
Mateusz, Gostyń
Rozmowa kwalifikacyjna najczęściej oznacza, że szukasz pracy lub chcesz zmienić dotychczasowego pracodawcę. Bez względu na przyczynę, podczas rozmowy towarzyszy ci stres, ponieważ chcesz wypaść jak najlepiej i w konsekwencji otrzymać stanowisko, na które aplikujesz.
Rozmowa kwalifikacyjna - przygotowanie
Każdej rozmowa kwalifikacyjna wymaga przygotowania. Poszukać najczęściej zadawanych pytań i opracować na nie odpowiedzi, poczytać informacje na temat firmy, do której aplikujemy. Warto jednak znać swoje prawa, ponieważ jest również lista pytań, o które pracodawca nie może, a przynajmniej nie powinien pytać podczas rozmowy rekrutacyjnej.
Kodeks pracy mówi, że pracodawca może pytać kandydata o:
- imię i nazwisko, imiona rodziców,
- datę urodzenia,
- miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),
- wykształcenie,
- przebieg dotychczasowego zatrudnienia.
Rozmowa kwalifikacyjna - na jakie pytania nie trzeba odpowiadać?
Oczywistym jest, że pracodawców interesuje o wiele więcej, jednak niektóre pytania są szczególnie niewskazane, ponieważ mają znamiona dyskryminacji. Możemy do nich zaliczyć pytania o:
- macierzyństwo - aktualne lub planowane,
- stan cywilny,
- orientację seksualną,
- poglądy polityczne, wyznaniowe,
- stan zdrowia i przebyte choroby,
- pochodzenie etniczne.
W przypadku, kiedy któreś z wyżej wymienionych pytań padnie - rozmowa kwalifikacyjna może zostać przerwana lub mamy prawo odmówić udzielenia odpowiedzi. Niestety najczęściej kończy się to brakiem propozycji zatrudnienia. Warto nauczyć się odpowiadać na takie pytania ogólnikowo, w taki sposób, który nie narusza naszej prywatności. Jeśli jednak tego typu pytań byłoby więcej, zadawanych w sposób bezpośredni, bez cienia skrępowania, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno chcemy pracować w takiej firmie.
W związku z tym pytanie o średnią ze studiów jest jak najbardziej zgodne z przepisami, ponieważ dotyczy wykształcenia. Jeśli wie Pan, że pracodawca wymaga wyższej średniej, proszę postarać się zareklamować w inny sposób, np. opowiedzieć o swojej wiedzy (lub doświadczeniu) w obszarach, które są pożądane na danym stanowisku.