Rozmowa kwalifikacyjna - co jest ważne podczas rozmowy o pracę?
Wysyłanie CV się opłaciło – przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna! Denerwujesz się? Wszystko w porządku, to całkiem powszechna reakcja… i można ją dobrze wykorzystać! To, że jesteś nerwowy oznacza, że zależy Ci na tym, aby dobrze wypaść przed potencjalnym pracodawcą. A fakt, że czytasz ten artykuł świadczy o tym, że wiesz, gdzie szukać najlepszych porad. Czytaj dalej i dowiedz się, co jest szczególnie ważne podczas rozmowy o pracę, ale także, jak się do niej przygotować!
Rozmowa kwalifikacyjna - jak sie przygotować?
To, jak powinieneś przygotować się do rozmowy o pracę będzie bardzo zależało od tego, w jakiej branży pracujesz. Koniec końców – innej prezentacji oczekuje się od baristy, a innej od księgowego. Mimo wszystko, można wyróżnić pewne uniwersalne kwestie, które można wziąć na warsztat przed rozmową kwalifikacyjną.
Przeczytaj jeszcze raz swoje CV
Informacje, które umieściłeś w CV to prawdopodobnie wszystko, co do tej pory wie o Tobie Twój przyszły pracodawca, dlatego to o rozwinięcie tych zagadnień będzie prosił. Przyjrzyj się gdzie pracowałeś i zastanów się, jakie kompetencje tam szlifowałeś, przypomnij sobie, jakie umiejętności wpisałeś do CV oraz pomyśl, dlaczego uważasz, że je posiadasz, sprawdź, o jakim hobby umieściłeś informację i czy może ono w jakiś sposób przydać się na pozycji, o którą aplikujesz.
Przygotuj się na pytania
Odpowiedz na pytania, które najczęściej zadają rekrutujący – jest kilka specyficznych pytań, które pojawiają się na większości rozmów o pracę. Jeśli wcześniej się przygotujesz, unikniesz niezręcznego błądzenia w odpowiedzi. Najczęściej zadawane pytania:
Co wiesz o naszej firmie?
W przypadku tego pytania, zapoznaj się przed rozmową ze stroną internetową firmy. Coraz częściej możemy znaleźć na nich takie informacje, jak: misja, wizja, wartości, czy opis kultury organizacji. Znajomość tych rzeczy to podstawa, która jest bardzo często oczekiwana przez pracodawców. To jednak nie wszystko, równie ważne jest, abyś zapoznał się z ofertą firmy oraz ewentualnie z jej zrealizowanymi projektami - firmy bardzo często dzielą się tym na swoich stronach oraz mediach społecznościowych. Brak przygotowania i nieudzielenie odpowiedzi na to pytanie potrafi zdyskwalifikować pracownika, który w oczach pracodawcy nie wysilił się na tyle, by poznać firmę, do której aplikuje.
Co wyróżnia Cię na tle innych kandydatów?
Odpowiedź na to pytanie powinna przedstawić Cię w jak najlepszym świetle. Zastanów się, co udało Ci się osiągnąć do tej pory oraz jakie doświadczenie już posiadasz. Powinno być to wyróżniające na tle innych, jednak przydatne na stanowisku, o które się ubiegasz, dlatego nie odbiegaj za daleko. Odpowiadając możesz skupić się również na celach zawodowych i zaprezentować chęć dalszego rozwoju. Podziel się swoimi talentami i mocnymi stronami.
Co uważasz za swój największy sukces?
Przypomnij sobie swoje sukcesy (najlepiej, aby dotyczyły życia zawodowego), a następnie wybierz ten, który najbardziej odpowiada stanowisku, na które aplikujesz. Opieraj się na konkretnym przykładzie. Możesz wspomnieć o trudnościach, które udało Ci się po drodze pokonać. Bazując na swoich umiejętnościach, opowiedz o tym, co zadecydowało o tym sukcesie. To miejsce, w którym możesz przedstawić realny przykład na potwierdzenie swoich kompetencji.
Jakie są Twoje mocne/słabe strony?
To pytanie wymaga świadomości swoich atutów oraz wad. Zastanów się, jakie umiejętności do tej pory pomagały Ci w pracy oraz życiu prywatnym oraz nad tym, z czym masz problem. W przypadku słabych stron, warto powiedzieć, jak sobie radzisz pomimo braku pewnych umiejętności oraz ewentualnie, co robisz w kierunku ich zdobycia. To nie miejsce na to, aby mówić wszystko, co przyjdzie Ci na myśl - ważne, abyś był w stanie poprzeć każdą cechę konkretnym przykładem i sytuacją.
Przygotuj pytania do pracodawcy
Zastanów się, o co Ty chciałbyś zapytać – rozmowa kwalifikacyjna jest też spotkaniem, na którym to Ty masz się dowiedzieć, czy to miejsce, w którym chciałbyś pracować. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne w miejscu pracy i co potrzebujesz o tej posadzie wiedzieć, aby się na nią zdecydować. Poza tym, rekruter też pewnie zapyta Cię, czy masz jakieś pytania, więc nie wymyślając czegoś w pośpiechu przedstawisz się z lepszej strony. Jakie przykładowe pytania możesz zadać?
Jaki jest zakres obowiązków na tym stanowisku?
Zdarza się, że zakres obowiązków nie został opisany w ogłoszeniu o pracę lub zostało to zrobione bardzo ogólnikowo. To moment na to, abyś go poznał i ustosunkował się, czy odpowiada Ci praca na stanowisko, na które aplikujesz oraz czy Twoje umiejętności oraz kwalifikacje są do niego adekwatne.
Jakie są możliwości rozwoju zawodowego, awansu?
To pytanie dotyczy możliwych ścieżek kariery w firmie. Znajomość ich pozwoli Ci zweryfikować, czy w tej firmie będziesz w stanie realizować swoje cele zawodowe. To również miejsce, w którym możesz dopytać o to, czy firma inwestuje w poszerzanie kompetencji swoich pracowników. To pytanie pomoże Ci, zaprezentować się, jako osobę ambitną, która dba o swój rozwój oraz wyznacza sobie cele.
Jak wygląda kultura organizacyjna firmy?
To pytanie jest szczególnie ważne, jeśli nie udało Ci się znaleźć takich informacji na stronie internetowej firmy. Poznanie kultury organizacji, czyli między innymi tego, czym się kieruje, co jest dla niej ważne, jak dba o relacje i komunikację jest istotne w kontekście dołączenia Twojej osoby do zespołu. Odpowiedź da Ci wstępny ogląd na to, czy wpiszesz się w daną kulturę. Co ważne, dopasowanie członków zespołu ma ogromny wpływ na atmosferę w pracy oraz efektywność i skuteczność pracowników.
Co jest ważne podczas rozmowy o pracę?
Wiesz już, jak należy się przygotować do rozmowy o pracę, teraz pora skupić się na tym, co będzie ważne podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
- Twoje przygotowanie – czyli właściwie wszystko, co udało Ci się wcześniej powtórzyć, wiedza na temat: przyszłego pracodawcy, własnych umiejętności, swoich słabych i mocnych stron, motywacji itd.
- Twój wygląd – ubranie i fryzura powinny być schludne. W większości korporacji oczekuje się profesjonalnego ubioru, więc będziesz musiał się zorientować, czy firma, do której aplikujesz, również tego wymaga.
- Punktualność – staraj się przyjść chwilę przed rozmową. Brak punktualności nie tylko nie świadczy dobrze o Tobie jako o pracowniku, ale także oznacza, że nie szanujesz czasu drugiej osoby.
- Opanowanie – jeśli należysz do szczególnie nerwowych osób, ten punkt może być dla Ciebie trudny, ale musisz postarać się trzymać nerwy na wodzy. W sytuacji stresu możesz spróbować świadomie kontrolować oddech lub machać palcami u stóp, aby obniżyć poziom napięcia – w butach i tak nikt nie będzie tego widział.
- Szczerość – ten punkt pojawia się na końcu, ale tak naprawdę jest najważniejszy. To, jak się prezentujesz powinno być realistyczne, a Twoje odpowiedzi na pytania pracodawcy szczere – kłamstwo łatwo wyczuć, a co więcej, jeśli na rozmowie o pracę postanowisz przedstawić się jako kompletnie inna osoba, będziesz musiał utrzymywać tę fasadę przez cały czas pracy.
Co po rozmowie o pracę?
Tak właściwie, teraz możesz się zrelaksować i czekać na efekty swojej prezentacji. Dobra praktyka pracodawcy wymaga, abyś otrzymał odpowiedź zwrotną w sprawie swojej kwalifikacji. Zazwyczaj nie będzie miało to miejsca jeszcze w trakcie rozmowy o pracę, lecz wkrótce powinieneś otrzymać telefon lub wiadomość e-mail z informacją, czy pracodawca jest zainteresowany zatrudnieniem Cię. Jeśli odpowiedź jest twierdząca – gratulacje! Jeśli nie – cóż, zawsze możesz spróbować poprosić rekrutującego o informację, co podobało im się w Twoim zachowaniu, a co mógłbyś jeszcze poprawić. Wyciągnij wnioski na przyszłość!