Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną? Jak się przygotować?

Szukanie pracy jest zazwyczaj bardzo stresujące - chcemy się bowiem pokazać z jak najlepszej strony, by dostać nową pracę. W związku z tym przygotowujemy się do rekrutacji, głównie pod względem pytań, jakie mogą paść. Warto jednak sprawdzić, co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną, by nie dać się zaskoczyć żadną sytuacją i być gotowym na każdą sytuację.

Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Dużo mówi się na temat dress code’u odpowiedniego dla kandydata. Wiemy, jak wyglądać, by strój nie przyćmił naszych kompetencji i umiejętności. Jasne jest również, że warto się uśmiechać, mieć dobry nastrój, wiemy, co mówić, a co powinniśmy zachować dla siebie. Mamy świadomość, jak ważna jest znajomość misji i wizji firmy oraz kierunku jej działalności. Często jednak nie mamy pojęcia, co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną. Kilka przedmiotów może nam pomóc.

Podstawy

Przede wszystkim powinniśmy mieć ze sobą notes i długopis. To podstawowe rzeczy, bez których trudno się obyć. Przede wszystkim podczas rozmowy kwalifikacyjnej pada często dużo informacji, które warto zapamiętać, a my - zestresowani całym procesem - możemy zapomnieć o tym, co mówił do nas rekruter. Wystarczy mały notes, gdzie zapiszemy ważne daty, informacje i wszystko, co uznamy za istotne. Oczywiście notowanie każdego słowa osoby rekrutującej nie ma sensu, bądźmy spokojni i sięgajmy po długopis wtedy, kiedy usłyszymy coś ważnego.

Dzięki temu, że będziemy robić notatki, zyskamy również w oczach rekrutera czy przyszłego pracodawcy. Będzie on wiedział, że zależy nam na tym, by o wszystkim pamiętać, tym samym jesteśmy naprawdę zainteresowani pracą w tej firmie. Zaangażowanie od pierwszych chwil jest dobrze widziane.

Notatki

Jak już wspomnieliśmy, rozmowa kwalifikacyjna jest związana z dużym stresem. W związku z tym, nawet jeśli dobrze się do niej przygotujemy, zdenerwowanie może sprawić, że będziemy mieli pustkę w głowie. Choć wiedzieliśmy, co powiedzieć, nagle będziemy milczeć i jeszcze bardziej się stresować. W związku z tym to nic złego, by mieć ze sobą notatki. Nie chodzi o czytanie czegoś z kartki, ale zerknięcie na nią może nam pomóc wybrnąć z beznadziejnej sytuacji. Z pewnością rekruter nie odbierze takiego zachowania negatywnie.

Poza tym warto również zapisać sobie wszystkie pytania do rekrutera czy pracodawcy, które przyszły nam do głowy podczas przygotowań. Właściwie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej ostatnim pytaniem jest: Czy ma Pan/i jakieś pytania?, a w takiej sytuacji nie można odpowiedzieć przecząco. Jeśli jednak obawiamy się, że możemy zapomnieć, co nas interesowało, a w chwili dużego stresu tak właśnie może się stać, po prostu przeczytajmy pytania z naszych notatek.

Dane teleadresowe

Przed wyjściem z domu koniecznie zapisz sobie dokładny adres firmy, sprawdź dojazd, a dodatkowo miej ze sobą numer telefonu do osoby, która kontaktowała się z tobą w sprawie rekrutacji. Dzięki temu będziesz pewny, że dotrzesz na miejsce, a jeśli nie będziesz mógł odnaleźć siedziby firmy, możesz zadzwonić do rekrutera i poprosić o nawigację. Spóźnienie się czy niedotarcie na miejsce może mieć przykre konsekwencje, więc w razie wystąpienia trudności warto skontaktować się z firmą.

Chusteczki higieniczne

Wydają się oczywistością, jednak nie warto o nich zapominać. Mają wiele zastosowań i przydadzą się przy poprawie makijażu, jeśli coś wylejemy przed spotkaniem, jeśli dopadnie nas katar lub czymś się ubrudzimy. Warto o nich nie zapominać, w końcu nie chcielibyśmy, aby rekruter musiał słuchać naszego pociągania nosem czy zastanawiać się, dlaczego jakaś kolorowa kreska biegnie przez nasz policzek.

Portfolio

W niektórych zawodach, szczególnie kreatywnych, bardzo istotne jest portfolio. Jeśli posiadamy jego fizyczną wersję, bez względu na to, czy dostępna jest online, zabierzmy ją ze sobą. Pamiętajmy, że rekruter widział z pewnością setki prac innych osób i może zwyczajnie nie pamiętać, co stworzyliśmy my, a szybki wgląd do naszego portfolio może pomóc zarówno jemu, jak i nam. Jeśli więc staramy się o pracę w branży kreatywnej, portfolio powinno być jedną z pierwszych rzeczy, którą weźmiemy ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną.

Referencje

Jeśli pracodawcy są zadowoleni z naszej pracy, warto poprosić ich o referencje. Najczęściej są one wystawiane w formie dokumentu. W związku z tym warto mieć je ze sobą, szczególnie jeśli we wcześniejszej rozmowie czy liście motywacyjnym o nich wspominaliśmy. Dzięki temu rekruter od razu będzie mógł się zapoznać z opinią innych pracodawców o naszej pracy, co ma dla niego duże znaczenie. Oczywiście to tylko dokument, więc może zostać przez niego sprawdzony, jednak tak czy inaczej referencje z pewnością nie zaszkodzą.

Urządzenia mobilne

Nie zapomnij również ze sobą telefonu. Jest niezwykle ważny. Wspominaliśmy już powyżej, że możemy się na przykład zgubić, stanąć w korku, coś może się przeciągnąć. Warto więc mieć możliwość zadzwonienia do rekrutera i przełożenia spotkania.

Oprócz tego, jeśli wiemy, że na rekrutacji będzie więcej osób, że będziemy za wcześnie, że będziemy mieli dużo czasu, warto wziąć na przykład tablet - na nim wygodniej nam będzie poczytać, przejrzeć strony internetowe, jeszcze raz zapoznać się ze stroną firmy, w której chcemy pracować itd.

Tych kilka przedmiotów wystarczy, by na rozmowie być bardziej spokojnym i czuć się lepiej przygotowanym. Wszystko, co może sprawić, że będziemy mniej zestresowani, jest w takim momencie na wagę złota.