Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Szukanie pracy w internecie – jak zacząć?

Kiedy w dzisiejszych czasach rozpoczynamy szukanie pracy, nieczęsto już myślimy o tym, żeby kupić gazetę z ogłoszeniami i wertować je strona po stronie. Coraz mniej osób decyduje się również na osobiste roznoszenie dokumentów aplikacyjnych do firm z interesujących nas branży. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach ogłoszeń o pracę szukamy głównie przez internet. Jest to bardzo proste – w końcu mamy możliwość ustawiania filtrów, powiadomień, mnóstwo stron z anonsami, oceany możliwości! Jednak zdarza się, że zapominamy o wielu z nich. Internet bowiem to nie tylko miejsce stron z ogłoszeniami. Jak jeszcze szukać w nim pracy? O czym warto pamiętać? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Szukanie pracy 

Szukanie pracy to dla wielu z nas dość stresujący proces. Nawet jeśli wiemy, że mamy bogate doświadczenie, jesteśmy już na rynku od lat, odczuwamy lęk przed tym, że nie znajdziemy tego, czego szukamy. Często więc w tym zdenerwowaniu zaczynamy działać nieco na oślep – wysyłamy odpowiedzi na ogłoszenia, które zupełnie nas nie interesują albo przeciwnie, wszystko odrzucamy, przeglądamy każdego dnia strony, jednak nic nie widzimy. Frustracja narasta, a w poszukiwaniach spokój jest bardzo ważny.

Internet daje nam dzisiaj bardzo dużo możliwości, z których warto skorzystać. Jeśli jednak będziemy błądzić jak we mgle, możemy dojść do wniosku, że nam się najpewniej to szukanie pracy po prostu nie uda i podjąć kroki, których będziemy żałować – na przykład zatrudniając się gdziekolwiek, byle tylko mieć pracę. Jak więc wykorzystać internet, by znaleźć stanowisko, które nam odpowiada? Podpowiadamy!

Portale z ogłoszeniami

Warto zacząć od miejsc najbardziej oczywistych, czyli portali z ogłoszeniami. Jest ich mnóstwo. Rzecz jasna nie musimy przeglądać absolutnie każdego, jednak warto nie kończyć na jednym, aby mieć szerszy pogląd na rynek. 

Mnogość ogłoszeń może nam bardzo pomóc – dzięki nim możemy dowiedzieć się, czego aktualnie oczekują pracodawcy, jakie są wymagania, co się zmienia i doszkolić się w zakresach, które tego wymagają. Jednak portale trzeba przeglądać ostrożnie – co to oznacza? 

Przede wszystkim przed rozpoczęciem poszukiwań, zastanówmy się, co tak naprawdę nas interesuje, gdzie chcemy pracować i co robić. Następnie koniecznie skojrzystajmy z filtrów, szczególnie jeśli decydujemy się na powiadomienia mailowe – co za dużo, to niezdrowo, także w tym przypadku, warto więc przyglądać się naszej branży, aby się nie rozpraszać i nie zgubić tego, co jest dla nas naprawdę ważne. 

Oczywiście nie zawsze możemy liczyć na potencjalnych pracodawców – im również zdarza się wrzucić ogłoszenie w niewłaściwe miejsce, dlatego też czasami samo stanowisko jako filtr może być zbyt wąskie. Warto sprawdzać, co słychać w branży.

Portale z wirtualnym CV

Jeśli szukasz pracy, z całą pewnością warto stworzyć swoje profile na portalach z wirtualnymi CV, na przykład LinkedIn czy GoldenLine. Tam możemy zawrzeć wszystkie ważne informacje o naszym życiorysie zawodowym, dokładnie opisać stanowiska, cel zawodowy, wszelkie kursy, szkolenia, umiejętności, zainteresowania itd.

Warto skorzystać z takiej szansy, ponieważ nierzadko to właśnie na takich portalach rekruterzy szukają nowych osób do pracy. Może się okazać, że to oni odezwą się do nas, nie odwrotnie. Poza tym dzięki temu, że są tam zazwyczaj fora, możemy się na nich udzielać, zawierać nowe znajomości i poszerzać sieć kontaktów biznesowych.

Media społecznościowe

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak istotne stały się dla nas współcześnie media społecznościowe. Niemal każdy z nas ma konto choćby na jednym z nich, na przykład na Facebooku, Instagramie czy Twitterze. Takie miejsca również można doskonale wykorzystać w trakcie szukania pracy.

Szukanie pracy najprostsze wydaje się na Facebooku – prawie każda branża i zawód mają swoje grupy, w których nie tylko można poszerzyć sieć kontaktów, lecz także znaleźć ogłoszenia o pracę lub napisać post, w którym zaznaczymy, że szukamy zatrudnienia. 

Jednak do poszukiwań można wykorzystać także Instagram czy Twitter oraz inne media – warto obserwować profile interesujących nas firm, które mogą również tymi kanałami powiadomić o trwającej rekrutacji. Możemy dzięki nim rozmawiać z przedstawicielami tych przedsiębiorstw. Dodatkowo to też naprawdę dobre miejsca do pokazywania swoich umiejętności i ogłaszania, że właśnie szukamy zatrudnienia.

Kursy i szkolenia online

Internet możemy wykorzystać nie tylko stricte do szukania zatrudnienia, lecz także do zwiększania swoich umiejętności. Wiele kursów możemy dzisiaj znaleźć online i uczyć się, nie wychodząc z domu.

Jeśli więc zauważysz, że w ogłoszeniach o pracę powtarza się umiejętność, której nie posiadasz, warto poszukać szkolenia w tym zakresie. Wiele z nich kosztuje niewiele lub nawet można je ukończyć za darmo! 

Podobnie jest z nauką języków – w internecie znajdziemy naprawdę mnóstwo stron, na których możemy ćwiczyć swoje umiejętności. Poczynając od YouTube’a, przez podcasty czy aplikacje, takie jak np. Duolingo. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Portfolio online

W internecie możesz także stworzyć swoje portfolio, którym możesz przyciągnąć do siebie potencjalnych pracodawców. Pamiętaj, by aktualizować stronę i dbać o to, by była estetyczna, przejrzysta oraz intuicyjna. Link zamieszczaj w ogłoszeniach i w swoich profilach na portalach.