Jaki wybrać strój na rozmowę kwalifikacyjną?
Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym jesteś oceniany od stóp do głów. Ważne staje się to, w jaki sposób się wypowiadasz, co mówisz, jak się zachowujesz i jak wyglądasz. Masz 30 sekund na tzw. pierwsze wrażenie. W zależności od stanowiska, na które aplikujesz, odpowiednio zmieniają się zasady, jaki wybrać strój na rozmowę kwalifikacyjną. Istnieje jednak kilka podstawowych reguł.
Odpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną, czyli jaki?
Pojęcie dress code wrosło w język polski. Jest to zespół reguł określających zasady ubierania się w przedsiębiorstwie. Często można spotkać się z opinią pracowników, że w ich firmie nie obowiązują żadne zasady. Nie można jednak przyjmować tego jako zachętę do nonszalancji podczas rozmowy z przyszłym pracodawcą. To jak wyglądamy, świadczy o naszym szacunku do rozmówcy i sytuacji.
Poszczególne sektory biznesu charakteryzują się odmiennym dress codem. Zawsze jednak bazą powinien być styl semi-formal, czyli tzw. półformalny. Nie każda praca wymaga oficjalnych zestawów czerni i bieli. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeżeli idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, na pewno dzień wcześniej intensywnie myślisz, jaki strój wybrać. Otóż w pierwszej kolejności należy dokładnie zorientować się, jaki jest profil firmy. Bardzo ważnym wyznacznikiem ubioru jest stanowisko, na które aplikujemy. Jeżeli dotyczy ono reprezentowania przedsiębiorstwa, sprzedaży czy PR-u, nasz wygląd zewnętrzny gra istotną rolę.
Nikt nie ocenia naszego stylu i marki ubrań. Bądź schludny, czysty i czuj się pewnie! Nawet jeżeli odpowiednie do sytuacji wydają się wysokie obcasy i garsonka, ważniejsze będzie to, czy jest nam wygodnie. Rozmowa rekrutacyjna sama w sobie jest stresująca, nie dokładaj sobie zatem nerwów związanych z za krótką spódnicą czy zbyt ciasnym krawatem.
Jaki wybrać strój na rozmowę kwalifikacyjną - podstawy
Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących ubioru, niezależnie czy rekrutujemy się na stanowisko wyższego, czy niższego szczebla. Trendy w oficjalnych strojach zmieniają się bardzo szybko. Warto jednak trzymać się sprawdzonych podstaw wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną, które zawsze zdających egzamin. Kolory, które należy wziąć pod uwagę to standardowy granat, czerń i biel. Pamiętaj jednak o równie eleganckich szarościach, beżach i pastelach. U pań jasna łososiowa garsonka, u panów koszula w tym samym odcieniu, dobrze się prezentują. Delikatne eksperymenty z kolorami nadadzą ci wyrazu. Jeżeli wolisz standardowe barwy w ubiorze, osobowość zawsze można podkreślić akcesoriami. Zegarek prezentuje się znakomicie. Panie powinny decydować się na jeden dodatek. Kolczyki nie powinny być bardzo długie, a bransoletki nie mogą „dzwonić”.
Podstawowe zasady oficjalnego ubioru należy stosować w wymagających tego sytuacjach. Rozmowa kwalifikacyjna jest jedną z nich. Dla pań i panów reguły są uniwersalne i niezmienne. Często jednak w pośpiechu zdarza się o nich zapominać. Strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien zachowywać poniższe zasady:
Dla pań:
1. Buty z zakrytymi palcami i piętą
2. Obcas średni
3. Włosy powinny być upięte
4. Spódnica – przed kolano
5. Delikatny makijaż (zrezygnuj z czerwonej szminki i turkusu na powiekach)
6. Zawsze rajstopy/ pończochy – nigdy gołe nogi
Dla panów:
1. Marynarka powinna być cały czas zapięta. Oczywiście według obowiązujących zasad:
- 2 guziki - zapnij tylko górny
- 3 guziki - zapnij środkowy lub dwa górne
- 4 guziki (w marynarce dwurzędowej) - dolny może pozostać odpięty
2. Skarpetki – kolorystycznie dobrane do spodni i długie (nie odsłaniaj nóg)
3. Koszula zawsze z długim rękawem (niezależnie od pogody)
Dla wszystkich:
1. Kolor paska dobrany do butów (i torebki lub nesesera)
Strój a pewność siebie
Elegancki strój na rozmowę kwalifikacyjną podnosi poczucie pewności siebie. Jeżeli nie jesteś przyzwyczajony do oficjalnego stylu ubierania, dobrze jest się „rozchodzić” w domowych warunkach. Ta metoda sprawdza się, szczególnie gdy zakładamy nowy strój. Do rozmowy o pracę zawsze lepiej się przygotować minimum dzień wcześniej. Ubierz się elegancko i sprawdź, jak się czujesz. Jeżeli po kilku minutach okaże się, że cała uwaga skupiona jest na przysłowiowym „rąbku” koszuli, lepiej pójść w tej starej, sprawdzonej.
Na pewnych stanowiskach można zaobserwować elastyczność czy wręcz ignorancję w kategoriach dress codu. Głównie są to stanowiska związane z kulturą i sztuką. Tam ubiór może być wizytówką twórczości artysty. Wciąż jednak opiera się to na pewności siebie i wygodzie. Z awangardą nie można jednak szaleć w sektorze finansowym czy bankowym. Nie szata zdobi człowieka, ale strój bardzo dużo o nim mówi. Jeżeli chcesz zapracować na dobre pierwsze wrażenie, zadbaj o to, jak wyglądasz. Chcąc czy nie, pracodawca ocenia cię całościowo, dlatego warto przygotować odpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną, jeśli zależy nam na danym stanowisku.