Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Zawody dla osób, które lubią przebywać z dziećmi - poznaj listę!

Praca z dziećmi bywa bardzo nieprzewidywalna i specyficzna. Nie każdy z nas ma potrzebne do tego umiejętności i przede wszystkim ogromne pokłady cierpliwości. Zdarza się, że ktoś jest wręcz do tego stworzony i ma świetny kontakt z najmłodszymi oraz podejście do nich. Poznaj zawody dla osób, które lubią przebywać z dziećmi!

Zawody dla osób, które lubią przebywać z dziećmi

Osoby, które chcą pracować z dziećmi, muszą posiadać szereg cech, które są wymagane w tego rodzaju profesjach. Przede wszystkim osoba taka musi cechować się dużą odpowiedzialnością, być niezwykle spostrzegawczą, cierpliwą, wyrozumiałą, dodatkowo przydatna z pewnością będzie podzielność uwagi i opiekuńczość. Jakie zawody mogą wykonywać takie osoby?

Nauczyciel

Pierwszym zawodem, jaki przychodzi nam zazwyczaj na myśl, kiedy przedmiotem rozmowy są zawody dla osób, które lubią przebywać z dziećmi, jest nauczyciel - głównie przedszkolny. Nic w tym dziwnego - chyba nikt nie ma tak intensywnego kontaktu z najmłodszymi, a jednocześnie też nie ma takiego wpływu na ich postrzeganie świata i wychowanie (oczywiście pomijając rodziców).
Nauczyciele muszą wykazywać się niezwykłą cierpliwością, muszą być otwarci, tolerancyjni, być gotowi na stres, sprawiedliwi. To zawód wymagający - trudno dotrzeć do całej grupy jednocześnie, zainteresować i sprawić, że w głowach dzieci coś zostanie.
Najmłodsi szybko się nudzą, potrzebują bodźców, a często ponad naukę cenią sobie zabawę. Umiejętność połączenia tych aktywności i zainteresowania ich jest niezbędna.

Opiekun na koloniach

Opiekun na koloniach to doskonałe zajęcia dla osób, które nie chcą pracować z dziećmi przez cały rok. Zazwyczaj jest to zajęcie dodatkowe, wykonywane przez 2 miesiące wakacji. Taka osoba musi być jednocześnie nauczycielem, ale też - a może nawet głównie - animatorem.

Oprócz tego, że takie osoby dbają o to, by dzieci na koloniach były bezpieczne, muszą również zapewniać im różnego rodzaju aktywności, aby nie było mowy o nudzie. Nie można pozostawić uczestników samych sobie. Zazwyczaj chodzi o ciekawe konkursy, zabawy, aktywności fizyczne czy dyskoteki.

Animator

Animator zabaw to osoba, która zapewnia dzieciom ciekawe rozrywki. Zazwyczaj osoby takie pracują w kawiarniach, centrach handlowych czy organizacji imprez. Wynajmowani są na przykład podczas urodzin dziecka - wymyślają zabawy dla całej grupy i dbają, by wszyscy doskonale się bawili.
Właściwie pojęcie to jest bardzo szerokie. Animator może bowiem wymyślać różne zabawy, ale też zajmować się oprawą muzyczną, prowadzić warsztaty, malować z dziećmi lub nawet malować dzieci itp.
Z pewnością osoba na tym stanowisku musi być niezwykle kreatywna. W grupie zawsze może znaleźć się ktoś, kto nie będzie dobrze się bawił, animator musi potrafić zachęcić do zabawy, sprawić, że wszyscy będą zadowoleni i aktywni.

Logopeda

Logopeda pomaga osobom z wadami wymowy, głównie starając się dokonać ich korekty i ułatwić im porozumiewanie się.
Oczywiście wady wymowy dotyczą ludzi w każdym wieku, jednak dużą grupę stanowią dzieci. Dlatego też osoby, które mają dobry kontakt z dziećmi i potrafią z nimi pracować, z pewnością sprawdzą się w roli logopedy dziecięcego.

Niania

Osoby, które doskonale dogadują się z dziećmi i lubią spędzać z nimi czas z pewnością poradzą sobie w zawodzie niani. Jak powszechnie wiadomo, osoba na tym stanowisku zajmuje się dziećmi, najczęściej pod nieobecność rodziców.
Niania jest również zawodem międzynarodowym. Osoby posiadające doświadczenie w tym obszarze mogą bowiem wyjechać za granicę, by opiekować się dziećmi w ramach programu AuPair. To doskonała okazja do poznania innego kraju i jego kultury.

Psycholog

Z dziećmi pracować może również psycholog. Praca ta może być niełatwa i wymagająca, często bowiem pomaga się dzieciom w bardzo trudnej sytuacji. Konieczna jest otwartość na małego człowieka, zrozumienie go i cierpliwość.

Bibliotekarz

Bibliotekarze również mają możliwość pracy z dziećmi, szczególnie jeśli biblioteka posiada część dla dzieci i młodzieży. Wówczas zajmują się głównie ich edukacją czytelniczą, ale także często animują ich czas wolny.

Fotograf

Kolejnym zawodem dla osób, które lubią przebywać z dziećmi, jest także z pewnością fotograf. Sesje z dziećmi są bardzo popularne, jednak - jak większość aktywności z dziećmi - także bardzo wymagające. Dziecko nie zawsze grzecznie pozuje do zdjęć, stoi w miejscu, trzeba więc wiedzieć, jak z takim małym człowiekiem pracować, by bez większych problemów wykonać fotografie, które w późniejszych latach będą dla całej rodziny wielką pamiątką.

Zawody dla osób, które lubią przebywać z dziećmi to dla niektórych osób idealny wybór ścieżki zawodowej. Należy jednak pamiętać że są to bardzo wymagające zajęcia i nie każdy będzie mógł je wykonywać.