Poradnik Pracownika

Gdzie najlepiej szukać pracy?

Wydawać się może, że pytanie, gdzie najlepiej szukać pracy, zadają sobie tylko osoby początkujące, dopiero wchodzące na rynek. Jednak podobny problem mogą mieć pracownicy, którzy wiele lat pracowali w tej samej firmie lub też mieli przerwę w zatrudnieniu i dzisiaj nie do końca wiedzą, jak wyglądają poszukiwania. Bez względu na to, na jakim etapie się znajdujemy, warto wiedzieć, gdzie najlepiej szukać pracy i w jakich miejscach szukać ogłoszeń. Podpowiadamy w niniejszym artykule, jak się odnaleźć!

Gdzie najlepiej szukać pracy? 

Chyba nikomu obecnie nie przychodzi już do głowy w pierwszym odruchu, żeby pracy szukać w gazecie. Jeszcze do nie tak dawna była to oczywista droga do zatrudnienia – skoro świt kupujemy gazetę i dzwonimy czy wybieramy się do interesujących nas firm. Jednak dzięki internetowi dzisiaj wygląda to nieco inaczej i coraz więcej osób szuka pracy w domowym zaciszu. Jednak dostęp do sieci nie oznacza, że od razu wiemy, gdzie najlepiej szukać pracy. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Co warto sprawdzić? Jakie kroki podjąć?

Portale z ogłoszeniami

Z pewnością wiele osób pomyśli o nich jako pierwszych, i nic w tym dziwnego. Najbardziej oczywistym miejscem są oczywiście portale z ogłoszeniami o pracę. Jest ich dzisiaj w sieci naprawdę dużo, jeśli więc chcielibyśmy zapoznać się z każdym, z pewnością byłoby to niełatwe. Warto pamiętać też o tym, że często ten sam pracodawca ogłasza się na wielu z nich. Dzięki temu ogłoszenia się dublują i nie musimy czuć, że coś nas omija, jeśli nie włączymy powiadomień z każdego możliwego miejsca. 

Portale te najczęściej oferują nam newslettery – zaznaczamy, jakie ogłoszenia nas interesują i dostajemy powiadomienia, jeśli takie się pojawią. Jest to dla nas wygodne i dzięki temu możemy szybko przesłać swoją kandydaturę. 

Nie chcemy, aby ogłoszenia nam umknęły, często więc zdarza się, że przeglądamy te portale bez filtrowania. Jednak taki natłok informacji, głównie niepotrzebnych, może sprawić, że umknie nam to, co najważniejsze. Dlatego warto ograniczyć się chociażby do branży, jeśli konkretne stanowisko jest dla nas za wąskie.

Na Poradniku Pracownika również znajdziesz ogłoszenia o pracę. Sprawdź aktualne oferty!

Znajomi i kontakty biznesowe

Warto wykorzystać w takiej sytuacji również swoje kontakty biznesowe lub podpytać znajomych, czy nie wiedzą czegoś o pracy w interesującej nas branży. Systemy poleceń w niektórych firmach są korzystne nie tylko dla potencjalnego pracownika, lecz także dla polecającego, który może po zatrudnieniu nas przez firmę otrzymać premię. 

Oczywiście nie powinno nam zależeć na tym, by znajomi „załatwili” nam pracę i polecali nas szefostwu, wystarczające może być dla nas choćby poinformowanie o rekrutacji, w której możemy wziąć udział. Każda pomoc jest mile widziana! 

Media społecznościowe

Konta na portalach społecznościowych zakładają miliony osób. Wiele z nich aktywnie z nich korzysta, nie tylko do kontaktu ze znajomymi. Dlatego też social media również wydają się idealnym miejscem, gdzie najlepiej szukać pracy.

Warto zaobserwować interesujące nas firmy i śledzić ich wpisy, zapisać się do grup branżowych czy z ogłoszeniami o pracę, wchodzić w dyskusje z innymi użytkownikami, pokazać się. 

Dzięki mediom społecznościowym możemy być na bieżąco, pierwsi dowiadywać się o planowanych rekrutacjach, rozmawiać z pracownikami firm, w których chcielibyśmy pracować… Możliwości jest wiele i z całą pewnością warto je wykorzystać!

Wyjdź z inicjatywą

Jeśli wiesz, gdzie chcesz pracować, zawsze warto sprawdzić na firmowej stronie, czy nie ma tam zakładki Praca/Kariera, sprawdzić media społecznościowe i upewnić się, czy prowadzona jest obecnie rekrutacja. 

Oczywiście nie zawsze trafimy akurat na czas, w którym ktoś jest poszukiwany, jeśli jednak mamy maila do firmy, tak czy inaczej warto wysłać swoje CV – niczego tak naprawdę nie stracimy, a możemy dużo zyskać. Jeśli kontakt mailowy nam nie odpowiada, dobrym pomysłem może być także osobiste udanie się do siedziby firmy – istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaniemy zapamiętani. 

Portale z wirtualnym CV

Obecnie bardzo popularne podczas szukania pracy są portale, na których można umieścić swoje wirtualne CV i nawiązywać kontaktu z ludźmi z branży (LinkedIn czy GoldenLine). To nie tylko możliwość przesyłania rozszerzonego CV rekruterom, lecz także doskonała okazja, by to rekruter przyszedł do nas. 

W takich miejscach często zdarza się, że rekruterzy szukający pracowników, widząc nasz dopasowany do ogłoszenia profil, sami się do nas zgłoszą. Dlatego też warto porzucić wątpliwości i uzupełnić wirtualne dokumenty.

Dodatkowo możemy znaleźć tam pracowników pracujących w miejscu, które nas interesuje, rozmawiać na forach branżowych, nawiązywać kontakty – możemy zostać zapamiętani, jeśli na przykład będziemy wdawać się w merytoryczne dyskusje. Takie portale dają nam mnóstwo możliwości, z których warto skorzystać.

Gdzie najlepiej szukać pracy? Miejsc, które mogą nam pomóc jest mnóstwo. Wybierzmy więc te, które wydają się nam najbardziej odpowiednie i do dzieła! Pamiętajmy, że mnogość opcji sprawia, że mamy znacznie więcej możliwości, tym samym większe szanse na zdobycie zatrudnienia!