Sposoby poszukiwania pracy - praktyczne porady
Pierwsza praca? A może właśnie straciliśmy poprzednią? Wielu z nas na samą myśl, że znowu musimy tworzyć dokumenty aplikacyjne czy chodzić na rozmowy kwalifikacyjne, stresuje się, a nawet frustruje. Kiedy poszukujemy zatrudnienia lub wchodzimy na rynek pracy możemy nie do końca wiedzieć, gdzie tak właściwie szukać i jak to robić. Na szczęście współcześnie mamy naprawdę wiele opcji, więc wszyscy bez problemu powinni znaleźć najlepszą dla siebie. Warto próbować wielu z nich, ponieważ każda może przynieść korzyści. Jakie sposoby poszukiwania pracy mogą nas przybliżyć do jej znalezienia? Podpowiadamy w niniejszym artykule!
Sposoby poszukiwania pracy
Najpewniej każdy z nas chciałby znać najskuteczniejsze sposoby poszukiwania pracy, które sprawią, że od razu dostaniemy wymarzone zatrudnienie. Oczywiście jednej złotej rady dla każdego kandydata nie ma i nie można zapewnić, że coś zadziała w stu procentach. Jednak aktualnie internet daje nam tak wiele możliwości, że warto z nich skorzystać.
Śledź ogłoszenia i wymagania
Jeśli wiesz, co chcesz robić, interesuje cię zatrudnienie na konkretnym stanowisku, warto śledzić ogłoszenia o pracę i wymagania pracodawców jeszcze zanim zaczniesz poszukiwać pracy. Dzięki temu będziesz świadomy tego, jakie kompetencje się liczą, czego musisz się jeszcze nauczyć, co podszkolić. Im lepiej będziesz przygotowany, tym łatwiej będzie ci znaleźć wymarzone zajęcie.
Dlatego też zawsze warto śledzić rynek, nawet jeżeli pracujesz i nie zamierzasz póki co zmieniać pracy – życie jest przewrotne, a wiedza o tym, co jest istotne w branży, z pewnością się przyda.
Przygotuj swoje dokumenty aplikacyjne
CV czy list motywacyjny to często nasz pierwszy kontakt z rekruterem, więc na ich podstawie robimy na nim pierwsze wrażenie. Oczywiście najczęściej zależy nam na tym, by było ono dobre, w związku z tym naprawdę warto przyłożyć się do ich przygotowania.
Przede wszystkim warto pamiętać, że najlepsze dokumenty to te, które są dopasowane do odbiorcy – przeczytaj dokładnie ogłoszenie i na jego podstawie stwórz swoje CV. Podkreśl to co najważniejsze dla potencjalnego pracodawcy – czy to w kwestii doświadczenia, czy umiejętności.
Poza tym warto także za każdym razem tworzyć inny, dopasowany do konkretnego ogłoszenia, list motywacyjny. Oczywiście nie każdy pracodawca go wymaga, jeśli jednak prośba przesłania takiego dokumentu się pojawia – nie ignorujmy jej. Dobrze napisany list motywacyjny może być naszą przepustką do kolejnego etapu rekrutacji.
Uzupełnij wirtualne CV
Kiedy tworzymy dokumenty aplikacyjne, szczególnie te dopasowane do odbiorcy, często nie mamy możliwości zamieszczenia w nich wszystkiego, dlatego skupiamy się na tym, co najważniejsze. Dlatego też warto zalogować się na portalach z wirtualnym CV, na przykład LinkedIn i tam jak najdokładniej opisać swoją zawodową drogę, cel i osiągnięcia. Link do naszego profilu możemy zamieścić w CV lub mailu do rekrutera.
Będzie to doskonałe uzupełnienie dokumentów aplikacyjnych, a jeśli interesują nas ciekawe sposoby poszukiwania pracy – to z pewnością jest to jeden z nich. Dlaczego? Ponieważ dzięki tym portalom nie tylko my możemy znaleźć pracodawcę, interesujące nas ogłoszenie, nawiązać kontakty biznesowe itd. W takich miejscach to rekruterzy mogą przyjść do nas i sami wyjść z propozycją pracy. To dla nas dodatkowa szansa na znalezienie ciekawej pracy, której być może inaczej nie zauważyli.
Portale z ogłoszeniami
Skuteczne sposoby poszukiwania pracy bazują między innymi na różnych źródłach pozyskiwania informacji o posadach. W związku z tym oczywiście nie można zapominać także o wszystkich portalach z ogłoszeniami o pracę. Aktualnie ich wybór jest naprawdę duży, dlatego też trudno korzystać z każdego z nich. Jednak nie warto ograniczać się tylko do jednego. Nie wszyscy pracodawcy ogłaszają się wszędzie gdzie się da, dlatego poleganie na jednym miejscu może nas ograniczać.
Na niektórych portalach można umieszczać swoje CV, co ułatwia aplikowanie o dowolnym czasie, z dowolnego miejsca, choć nie daje nam możliwości dopasowania dokumentu do odbiorcy.
Wiele z nich oferuje newslettery – wystarczy się zapisać, wskazać konkretne filtry i jeśli pojawi się jakieś ogłoszenie z interesującej nas branży, otrzymamy je bezpośrednio na maila. Również w trakcie przeglądania strony, warto ustawiać filtry i nie sprawdzać każdego ogłoszenia. W takiej sytuacji coś ważnego może nas ominąć. Ograniczmy się chociażby do branży.
Sprawdź media społecznościowe
Najlepsze sposoby poszukiwania pracy to takie, które zapewniają nam jak największy obszar wpływu. Trudno więc w dzisiejszych czasach nie zauważyć siły mediów społecznościowych – wielu z nas ma profil przynajmniej na jednym z nich, jesteśmy aktywni, korzystamy z nich na co dzień. Dlatego też warto wykorzystać to miejsce do szukania pracy.
Jeśli fakt poszukiwania przez nas nowego zajęcia nie jest tajemnicą (a może nią być, jeżeli na przykład aktualnie pracujemy i szukamy czegoś lepszego), warto przede wszystkim napisać o tym na swoim profilu. Być może ktoś z naszych znajomych i obserwujących będzie miał dla nas ciekawą propozycję?
Poza tym warto obserwować profile interesujących nas firm – mogą tam zamieszczać ogłoszenia lub zawiadamiać o zbliżającej się rekrutacji.
Warto także wiedzieć, że na Facebooku możemy znaleźć grupy dotyczące właściwie każdej branży czy zawodu – dołączmy do nich, śledźmy ogłoszenia, możemy przy okazji nawiązywać kontakty biznesowe, poznawać się i pokazywać naszą wiedzę.
Strony firmowe
Obserwuj również strony internetowe interesujących cię firm. Wiele z nich posiada na swojej witrynie zakładki Praca lub Kariera, na których zamieszcza informacje o prowadzonych rekrutacjach lub daje kontakt do rekrutera, jeśli interesuje nas praca w tym miejscu.
Jeśli takiej zakładki nie ma, możemy znaleźć adres mailowy do osoby zajmującej się rekrutacją lub inną firmową skrzynkę, na którą warto przesłać swoje dokumenty aplikacyjne – niczego nie stracimy, a możemy zainteresować pracodawcę.
W dzisiejszych czasach sposoby poszukiwania pracy się mnożą. Mamy wiele opcji i warto z nich skorzystać, by otrzymać wymarzone zatrudnienie.