Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Nie mogę znaleźć pracy - dlaczego?

Wysyłam mnóstwo CV, poświęcam na poszukiwania cały wolny czas, ale nie mogę znaleźć pracy - jeśli tak się dzieje i coraz częściej o tym myślisz, warto przeanalizować taką sytuację. Nie mogę znaleźć pracy z mojego powodu, a może winny jest rynek? Należy przyjrzeć się sobie i sprawdzić, czy aby na pewno się do tego nie przyczyniliśmy.

Nie mogę znaleźć pracy, bo tak naprawdę jej nie szukam

Z pewnością wielu z nas nieraz słyszało od znajomych, że szukają oni pracy od wielu miesięcy i nie mogą nic znaleźć. Nie wiemy też do końca, co o tym myśleć, szczególnie jeśli działamy w podobnej branży i orientujemy się, jaka jest sytuacja na rynku pracy.

Często zdarza się tak, że ktoś nie może znaleźć pracy, bo po prostu jej nie szuka. Codziennie przegląda ogłoszenia, ale ich nie filtruje, przez co przegląda wszystko z wszystkich branż, jednak nie widzi się na żadnym stanowisku i nie wysyła CV, a jeśli już to robi, to na stanowisko kompletnie niepasujące do doświadczenia zawodowego i umiejętności. Popełnia błędy, które sprawiają, że wizja zatrudnienia jest coraz dalsza, a i poszukujący ma coraz mniej chęci i motywacji do pracy.

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy?

Nierzadko szukamy pracy po omacku. Nie wiemy dokładnie, jak się za to zabrać, co powinniśmy zrobić, nasze ruchy na rynku są chaotyczne, w związku z tym nie jesteśmy w stanie niczego znaleźć. Dlaczego nie mogę znaleźć pracy? Podpowiadamy!

  1. Wizerunek w sieci
    Kiedy szukamy pracy, musimy się potraktować poniekąd jak przedmiot i próbować sprzedać swoją osobę jak najlepiej. Musimy pokazać się z najlepszej strony i stać się marką. W związku z tym konieczne jest zadbanie o swój wizerunek.

    Włącz okno incognito i wpisz swoje imię i nazwisko w wyszukiwarkę. Sprawdź, co potencjalny pracodawca może znaleźć na twój temat. Nie da się ukryć, że dzisiaj niezwykle często sprawdza się pracowników w sieci - wszyscy zdają sobie sprawę, jak wielu ludzi jest w niej aktywnych. Dlatego musisz wszystko kontrolować. Postaraj się, żeby po wpisaniu twojego imienia w wyszukiwarce można było znaleźć przykładowo twój profil na Facebooku, który nie zawiera żadnych kontrowersyjnych treści, ma odpowiednie ustawienia prywatności. Istotna może być również obecność w serwisach, w których stworzyć można elektroniczne CV, takich jak GoldenLine czy LinkedIn. Nie będzie o nas dobrze świadczyć na przykład profil na Twitterze, na którym wypowiadamy się w sposób obraźliwy i krzywdzący o innych czy pełne nienawiści komentarze na blogach.

  2. Brak sprecyzowania oczekiwań
    Nie mogę znaleźć pracy, bo nie wiem, czego tak naprawdę szukam - to również jest częsta sytuacja. Przeglądamy oferty na ślepo, sami nie wiemy, co tak naprawdę nas interesuje i gdzie chcemy pracować. W związku z tym wysyłamy setki CV do przeróżnych miejsc i nie otrzymujemy odpowiedzi.

    Tak jak już wspominaliśmy powyżej, musimy się potraktować jako markę, przedmiot, nie możemy więc aplikować wszędzie, bo jeśli marka dociera wszędzie i do wszystkich, zmniejsza się jej wartość.

    Musimy sprecyzować swoje oczekiwania - branżę, w której chcemy pracować, a najlepiej stanowisko, które chcemy zajmować. Dzięki temu nasze dokumenty trafią tylko do wyselekcjonowanej grupy odbiorców, a my możemy na tym tylko zyskać.

  3. Niedopasowanie do ogłoszenia
    Zdarza się, że spodoba się nam ogłoszenie o pracę, choć tak naprawdę zupełnie nie spełniamy stawianych wymagań. Pamiętajmy, że zazwyczaj te najważniejsze są umieszczone na samym początku. Jeśli z całą pewnością nie potrafimy czegoś robić, nie udawajmy, że jest inaczej.

    Przykład 1.
    Anna szuka pracy w marketingu. Niestety jej piętą achillesową są języki obce. Zna angielski i niemiecki na poziomie podstawowym. Znalazła ciekawe ogłoszenie o pracę, jednak głównym wymaganiem była doskonała znajomość języka angielskiego. Mimo wszystko wysłała dokumenty aplikacyjne. Kilka dni później otrzymała telefon od rekrutera, który przywitał ją w języku angielskim i to właśnie w nim chciał przeprowadzić rozmowę. Anna niestety nie poradziła sobie z nią, nie rozumiała bowiem, co mówi do niej rozmówca. Nie otrzymała zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

  4. Nieprzygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej
    Głównym błędem osób, które szukają pracy, jest nieprzygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Choć mamy na to czas, w końcu nie pracujemy zawodowo, nie zadajemy sobie trudu, nie sprawdzamy strony firmy, nie przygotowujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zdarza się nawet, że przy okazji pytania: Czy ma pan/i jeszcze jakieś pytania?, odpowiadamy: Czym zajmuje się firma?

    Nieprzygotowanie jest błędem, który obnaża brak profesjonalizmu i zaangażowania. Rekruter nabiera pewności, że tak naprawdę nie zależy nam na pracy, skoro nie mamy o niej pojęcia.

  5. Miejsca poszukiwań
    Błędem może być również wąskie pole poszukiwań. Codziennie sprawdzamy ogłoszenia na portalu dla pracowników i na tym kończymy? To może być za mało. Nie zapomnijmy o podpytaniu znajomych z branży, może będą mogli nam pomóc. Poza tym warto pamiętać także o sile social mediów - na Facebooku można znaleźć mnóstwo grup z ogłoszeniami o pracę z każdej branży i w każdym zawodzie. Warto je śledzić, by być na bieżąco. Poza tym nie zapominajmy o wspomnianych już wcześniej portalach z wirtualnymi CV - GoldenLine czy LinkedIn. Internet jest miejscem wielu możliwości, dlatego warto wykorzystać to w pełni!