Rozwiązanie umowy zlecenie - czy jest możliwe?
Jestem studentką i od 2 miesięcy pracuję na umowę zlecenie w jednym ze sklepów odzieżowych. Moja praca polega na zabezpieczaniu odzieży specjalnymi magnesami. Umowa została zawarta na pół roku, jednak dostałam lepszą ofertę pracy i chciałam zrezygnować z aktualnej umowy zlecenia. Czy rozwiązanie umowy zlecenie muszę złożyć na piśmie? Jak zakończyć taką umowę?
Agnieszka, Siekierczyn
Umowa zlecenie jest jedną z umów cywilnoprawnych, które regulowane są przez Kodeks cywilny, a nie Kodeks pracy, tak jak jest to w przypadku umowy o pracę.
Rozwiązanie umowy zlecenie
Rozwiązać umowę zlecenie może każda ze stron (zleceniodawca i zleceniobiorca). Jednak trzeba mieć na uwadze, że jeśli rozwiązanie umowy przez zleceniobiorcę nie następuje z ważnych powodów, to zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność za powstałą szkodę, wynikającą z niewykonania zlecenia. Wskazuje na to art. 746 Kodeku cywilnego.
§ 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
Wypowiedzenie umowy zlecenie - w jakiej formie?
Rozwiązanie umowy zlecenie powinno być przekazane w takiej formie, w jakiej została zawarta umowa. To znaczy, że jeśli umowa została zawarta w formie pisemnej, to takie też powinno być wypowiedzenie jej. Co ważne wypowiedzenie umowy zlecenia powinno nastąpić w takiej formie, by druga strona mogła z łatwo zapoznać się z jego treścią. Ponadto musi zostać warunek zawarty w art. 60 Kodeksu cywilnego, czyli wypowiedzenie musi zostać wyrażone sposób dostateczny.
Jakie są elementy wypowiedzenia umowy zlecenia?
Wypowiedzenie umowy powinno jednak zawierać kilka niezbędnych elementów takich jak:
- data i miejsce złożenia wypowiedzenia,
- oznaczenie stron:
- imię, nazwisko, adres zamieszkania lub nazwa i adres siedziby strony wypowiadającej umowę zlecenie,
- imię, nazwisko i adres zamieszkania lub nazwa i adres siedziby drugiej strony,
- oznaczenie umowy, którą strona wypowiada,
- wskazanie powodów, dla których wypowiada się umowę zlecenie (w przypadku, jeśli strony powołują się na ważne powody),
- podpis strony wypowiadającej umowę.
Rozwiązanie umowy zlecenie - okres wypowiedzenia
Jak już zostało wspomniane na początku, umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną i nie mają zastosowania do niej przepisy Kodeksu pracy. Tym samym rozwiązanie umowy zlecenie może się odbyć bez okresu wypowiedzenia. Należy jednak pamiętać o zapisach umieszczonych w samej umowie. Jeśli obie strony umowy zdecydowały się, że ewentualnie rozwiązanie umowy zlecenie może odbyć się po okresie wypowiedzenia, to zapis ten należy respektować.
Rozwiązanie umowy zlecenie jest możliwe przez każdą ze stron. Jednak co ważne przebiega ono w inny sposób niż rozwiązanie umowy o pracę. W jego przypadku należy zwrócić uwagę w jakiej formie należy złożyć wypowiedzenie.