Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Urlop sabbatical - czym jest i kto może z niego skorzystać?

Każdy ma prawo do przemęczenia, szczególnie kiedy pracujemy dużo, od wielu lat w jednej branży. Nawet jeżeli lubimy i doceniamy to, co robimy, możemy odczuwać potrzebę odpoczynku. Teoretycznie dają ją nam urlopy, podczas których ładujemy baterie, jednak często obejmują one maksymalnie dwa tygodnie i niejednokrotnie jest to zbyt krótki czas, by naprawdę odpocząć. Choć na świecie urlop sabbatical jest wykorzystywany, w Polsce jest to nierzadko pojęcie obce, jednak pracodawcy coraz częściej zauważają potrzebę takiego odpoczynku. Czym jest urlop sabbatical i kto może sobie na niego pozwolić?

Każdy musi odpocząć

Nikomu nie powinno się tłumaczyć, że urlop jest ważny i potrzebny. Każdy musi naładować baterie, ponieważ bez tego nawet praca, którą kochamy, może spowodować wypalenie zawodowe. Poza tym przemęczenie zmniejsza naszą odporność, częściej chorujemy, a przewlekłe zmęczenie może doprowadzić nawet do depresji. Dlatego powinniśmy zwracać baczną uwagę na to, co podpowiada nam organizm i korzystać z urlopów. Pamiętajmy także, żeby w tym czasie naprawdę oderwać się od pracy, wyłączyć maila, powiadomienia, skupić się na spędzaniu chwil z najbliższymi czy samotnej regeneracji. Co jednak, kiedy dwutygodniowy urlop niewiele nam dał? Czujemy się lepiej, ale nadal nie wróciliśmy do pełni sił? W takim przypadku przydatny może okazać się urlop sabbatical, zwany szabatowym.

Urlop sabbatical

Urlop sabbatical to długi, nawet roczny, często płatny urlop, podczas którego pracownik regeneruje siły. Często również potrzebny jest on w przypadku, gdy pracownik chce zwiększyć swoje kompetencje, a wymaga to czasu lub na przykład jest w trakcie nauki i musi się na tym skupić, jeśli chce być lepszym pracownikiem.

Któż nie marzy o tym, żeby nie pracować przez kilka miesięcy, a w tym czasie szef i tak będzie wypłacał nam wynagrodzenie? Wydaje się to wręcz utopijne. Jednak tak się zdarza i jest w tym dużo sensu.

Sabbatical uznawany jest za jeden z najbardziej motywujących benefitów, jednak bardzo rzadko pojawia się w firmach. Przede wszystkim korzystają z niego przedsiębiorstwa, które zatrudniają więcej niż 250 osób.

Można zapytać, w jaki sposób taki urlop miałby być opłacalny dla pracodawcy. W końcu przez wiele miesięcy zespół będzie osłabiony. Przede wszystkim więc urlop sabbatical możliwy jest w firmach, które preferują elastyczność, gdzie nie ma problemu z tym, by ktoś inny przejął zadania urlopowicza. Poza tym firmy naprawdę cenią wyszkolonych ekspertów. Na urlop sabbatical udają się najczęściej osoby na wyższym szczeblu. Z całą pewnością cena, jaką poniosła firma do tej pory, aby wyszkolić specjalistę, jest znacznie wyższa, niż kilkumiesięczny płatny urlop. Poza tym pracodawcy z pewnością mają świadomość tego, jak dobrze na pracownika może wpłynąć taki odpoczynek.

Bardzo częstą praktyką jest również nauka w trakcie urlopu sabbatical, o czym wspominaliśmy powyżej. W związku z tym pracodawca wie, że pracownik w przerwie zwiększy swoje kompetencje, wróci z głową pełną pomysłów, zapałem i mnóstwem energii. Dzięki temu można zwiększyć wydajność pracy całego zespołu.

Warto zaznaczyć, że ten urlop rzadko przyznawany jest specjalistom, tak jak wspomnieliśmy powyżej, dotyczy on raczej osób na stanowiskach kierowniczych. Jednakże nie jest tak, że inni pracownicy nie mają szans na skorzystanie z takiego benefitu. Wszystko zależy od polityki firmy. 

Urlop sabbatical - zalety i wady

Urlop sabbatical ma swoje dobre i złe strony. Zanim zdecydujemy się na niego, warto to przemyśleć.

Z pewnością ogromną zaletą tego urlopu jest możliwość pełnego wypoczynku. Skoro otrzymujemy wypłatę, możemy odpoczywać spokojnie, nie martwiąc się, za co zapłacimy rachunki, kiedy skończą się oszczędności. Możemy zupełnie oderwać się od biurowego pędu, przemyśleć kierunek, w którym zmierza nasza kariera. Przede wszystkim możemy odbudować swoje zdrowie i odzyskać dobre samopoczucie.

Poza tym możemy w tym czasie zdobyć wiele nowych kwalifikacji i umiejętności, na które wcześniej nie mieliśmy czasu. Wolne chwile możemy w pełni wykorzystać na naukę czy hobby.

Urlop sabbatical może nam pomóc podnieść się po trudnej sytuacji życiowej. Dzięki temu możemy przemyśleć pewne sprawy, odpocząć, przebywać z bliskimi. Poza tym możemy w tym czasie podjąć się terapii i zacząć radzić sobie z przeciwnościami losu.

Jednak nie zawsze urlop może skończyć się dokładnie tak, jakbyśmy tego chcieli. Jeśli w trakcie naszego urlopu zmieni się kierownictwo czy polityka firmy, może się okazać, że tak naprawdę nie będziemy mieli już gdzie wracać.

W tym czasie ktoś może się wykazać, wykonując nasze obowiązki, tym samym nasza obecność w firmie może być już po prostu zbędna, a my możemy otrzymać wypowiedzenie.

Nie da się ukryć, że niektóre branże zmieniają się szybko i taka dłuższa niedostępność i nieobecność może sprawić, że trudno będzie nam się odnaleźć, płynnie wrócić do swoich obowiązków. Tym samym pracodawca może być niezadowolony z naszej pracy po powrocie - w końcu pracownik miał wrócić ze świeżą głową pełną pomysłów, a zupełnie nie może odnaleźć się w biurowej rzeczywistości.

Urlop sabbatical to marzenie wielu z nas, jednak najprawdopodobniej dużo czasu upłynie, zanim na dobre zadomowi się w firmach na świecie i w Polsce. Z całą pewnością jest pomocny w walce z wypaleniem zawodowym. W Polsce ciągle najbardziej popularny jest urlop bezpłatny, bo choć pracownik znika na jakiś czas z firmy, to prawodawca nie musi w tym czasie wypłacać mu wynagrodzenia.