Koncentracja na jednym zadaniu - czy to w ogóle możliwe?
Wielu z nas ten scenariusz jest doskonale znany - chcemy skupić się na tym, co robimy, ale rozprasza nas właściwie wszystko. Mamy sto spraw na głowie i wydaje nam się, że koncentracja na jednym zadaniu jest po prostu niemożliwa. Ustalamy priorytety, siadamy do pracy, przed rozpoczęciem zadania na chwilę odrywamy myśli - zasłuchujemy się w muzyce, przepadamy w internecie, zaczynamy rozmowę ze współpracownikiem - i okazuje się, że minęła godzina, a my nadal nie zrobiliśmy nic. Co zrobić, by skupić się tylko na jednym zadaniu? Czy jest to możliwe w dzisiejszym świecie, gdzie zewsząd dopada nas wielozadaniowość, a lista rozpraszaczy coraz bardziej się rozrasta? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
Czy koncentracja na jednym zadaniu jest możliwa?
Nie da się ukryć, że ze względu na szybkie tempo życia i pracy najczęściej do wykonania mamy kilka zadań jednocześnie i wszystkie są priorytetowe.
Warto w tym miejscu zatrzymać się na chwilę, gdyż jak przeczytać można w poradni językowej Wydawnictwa PWN: Priorytet – z łacińskiego prior 'pierwszy' – znaczy 'pierwszeństwo'. (...) Mogłoby się wydawać więc, że nie powinniśmy mówić o priorytetach. Słowo to jednak jest używane w liczbie mnogiej, i to tak często, że nie można tego zjawiska zignorować. Co więcej, w liczbie mnogiej ma ono inne znaczenie: 'sprawy ważniejsze od innych'.
Oznacza to więc, że priorytet w założeniu powinien być jeden. Jednak świat się rozwija i w dzisiejszych czasach mówimy już o priorytetach w liczbie mnogiej, gdyż zazwyczaj tych teoretycznie pierwszych i najważniejszych spraw mamy kilka. Nic więc dziwnego, że koncentracja na jednym zadaniu jest trudna.
Istnieje wiele czynników, które nas rozpraszają - internet, powiadomienia, współpracownicy, hałas itd., itp. Trudno skupić nam myśli. Mamy ochotę przeskakiwać z jednego zadania do kolejnego. Jednak istnieją sposoby na to, by zająć się tylko jedną rzeczą.
Dlaczego warto skupić się tylko na jednym zadaniu? To proste. Kiedy naprawdę to zrobimy, szybciej poradzimy sobie ze wszystkimi priorytetami danego dnia. Będziemy w pełni skoncentrowani na zadaniu, a nasza praca stanie się efektywniejsza.
Jak zabijamy koncentrację?
Jak już wspominaliśmy, istnieje wiele czynników rozpraszających naszą uwagę. Co sprawia, że koncentracja na jednym zadaniu wydaje się niemożliwa?
Przede wszystkim nierzadko uważamy, że musimy mieć oko na wszystko. Nie możemy zamknąć maila, przegapić nowej wiadomości, odłączyć się od sieci, nie wiedzieć o czym rozmawiają współpracownicy… W związku z tym rozpoczynamy zadanie, ale co chwilę je czymś przerywamy - pogawędką, przejrzeniem Facebooka, kawą, sprawdzeniem maila itp. Tracimy wtedy naszą koncentrację na dłuższy czas - choć wydaje nam się, że nie robimy nic wielkiego, odrywając się od pracy, potrzebujemy ponad 20 minut, aby skupienie potwierdziło. Nietrudno sobie wyobrazić, jak wiele czasu w ciągu całego dnia pracy tracimy w ten sposób
Poza tym mamy wrażenie, że jeżeli coś nas przerasta, powinniśmy po prostu rozpocząć inne zadanie. W wyniku tego tak naprawdę rozgrzebujemy wszystko i niczego nie kończymy. Przeskakiwanie z zadania na zadanie wbrew pozorom wcale nie oczyszcza umysłu i nie sprawia, że pracujemy lepiej. Znowu tracimy naszą uwagę i koncentracja ucieka na długie minuty.
To dlatego tak chwalona wielozadaniowość i podzielność uwagi po pierwsze nie jest do końca możliwa, a po drugie bardzo często się nie sprawdza - ponieważ ciągle nasze skupienie pęka jak bańka mydlana, a żeby je odbudować, potrzebujemy czasu, którego często nie mamy. Kiedy wciąż coś nie będzie nam wychodziło, a koncentracja na zadaniach będzie tylko życzeniem, może narastać w nas stres i frustracja.
Koncentracja na jednym zadaniu - porady
Co więc zrobić, by koncentracja na jednym zadaniu była możliwa? Jakie kroki możemy podjąć? Czego warto spróbować? Podpowiadamy!
Uporządkuj swoje zadania
Wiele mówi się o planowaniu pracy w różnych kontekstach. W przypadku koncentracji na zadaniach również jest to bardzo ważny punkt. Po pierwsze zapisanie naszych obowiązków sprawi, że będziemy się czuli lepiej psychicznie, nic nie będzie nam bowiem “siedziało z tyłu głowy” i zajmowało nadmiernie myśli. Po drugie będziemy mogli ustalić, jak ważne są dane zadania i w jakiej kolejności powinniśmy je wykonywać. Dzięki temu wyznaczymy priorytety, możemy również zrezygnować z zadań, które koniec końców okazują się nieistotne.Odłącz się
Wielu z nas nie potrafi skupić się w biurowym hałasie. Rozmowy nam przeszkadzają albo za bardzo nas zajmują. W tym przypadku przydatna okazać może się muzyka. Oczywiście nie każdy potrafi się skupić z melodią w słuchawkach, jednak dostępnych jest również wiele stron, na której możemy posłuchać odgłosów pomagających w skupieniu (burzy, lasu, kawiarni, rzeki itp.). Takie odłączenie się od reszty współpracowników może nam pomóc w stuprocentowym skupieniu. Warto jednak wybierać taką muzykę, która będzie tylko tłem i nie zajmie całej naszej uwagi.Wyłącz powiadomienia
Banalną, ale bardzo skuteczną radą, jest wyłączenie powiadomień. Dzięki temu nic nie będzie cię rozpraszało w czasie skupienia, a koncentracja na jednym zadaniu będzie głębsza i skuteczniejsza.Wyznaczaj i kontroluj czas
Wielu osobom pomaga również kontrola czasu i wyznaczanie sobie pewnych bloków działania. Mamy określone zadanie, dzielimy je, wyznaczamy czas na każdą część i trzymamy się go. Można do tego wykorzystać na przykład metodę Pomodoro i dostępne w internecie liczniki. Dodatkowo można również przeznaczyć czas na na przykład przeglądanie internetu czy odejście od biurka i rozprostowanie kości. Dzięki temu koncentracja na jednym zadaniu nie będzie wydawała się już czymś bardzo odległym.Nie zapominaj o odpoczynku
Pamiętaj, że wytężona praca i skupienie są męczące, jeśli wykonywane są przez zbyt długi czas. Rób więc przerwy, pamiętaj o odpoczynku, nie lekceważ snu i relaksu. Dzięki temu łatwiej będzie ci się skoncentrować, bo nie będziesz czuł się przemęczony i będziesz miał energię do działania.
Koncentracja na jednym zadaniu jest trudna, ale w pełni możliwa. Wymaga silnej woli i pewnych kroków, które ją ułatwią, jednak może stać się niemalże nawykiem, jeśli tylko znajdziemy swój sposób na skupienie i efektywność.